GÜNÜN SÖZÜ

Gelecek bir yılı düşünüyorsan buğday yetiştir, gelecek on yılı düşünüyorsan ağaç yetiştir, yüz yıl ilerisini düşünüyorsan insan yetiştir. Çin Atasözü

26 Haziran 2019 10:14 Hepsini Gör

GÜNÜN SÖZÜ

Gelecek bir yılı düşünüyorsan buğday yetiştir, gelecek on yılı düşünüyorsan ağaç yetiştir, yüz yıl ilerisini düşünüyorsan insan yetiştir. Çin Atasözü

26 Haziran 2019 10:14 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Dr. Sakin ÖNER » Sayın Bahçeli, Şimdi ne Olacak?

Sayın Bahçeli, Şimdi ne Olacak?
Tarih: 14 Ağustos 2015 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel

Sayın Bahçeli, Şimdi ne Olacak?

 

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinden bu yana Türkiye'nin siyasi geleceğinin yol haritasını, ilk defa Sayın Erdoğan değil, sen çizdin. AKP-CHP Koalisyonu dışındaki tüm seçeneklere kapıyı kapadın. AK Parti ve CHP genel başkanları bugün (13.08.2015 - 16:20) son kez bir araya geldi ve görüşmelerden koalisyon kararı çıkmadı.

Peki, şimdi ne olacak? Erken seçime gidilmesi en kuvvetli ihtimal. Bunun için masada 3 yol var: Mevcut hükümetle gitmek, azınlık hükümeti ya da seçim hükümeti kurulması.

1. İlk yol, Meclis'ten erken seçim kararı çıkarmak. Ak Parti, mevcut hükümetle seçime gitmek için Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırabilir. Bu seçeneğin devreye alınması halinde MHP'nin tavrının ne olacak? MHP çekimser kalarak TBMM Genel Kurulu'na girmezse,  AK Parti, milletvekili çoğunluğu ile Meclis'ten seçim kararı çıkartabilir. MHP genel kurula girerse, erken seçime destek verecek mi? .

2. İkinci yol, Azınlık hükümeti kurulması. Başbakan Davutoğlu, bir azınlık hükümeti için MHP'den destek isteyebilir. Fakat Bahçeli, "Erdoğan'ın telkin ve tavsiyesi ile Davutoğlu partimizi ziyareti planlıyorsa, bu görüşme düşüncesi cevap bulmayacak" sözleri ile Davutoğlu'na kapıyı kapatmıştı. Son açıklamaları, MHP'nin azınlık hükümetine de destek vermeyeceğini gösteriyor. MHP bu konuda tavır değişikliğine gidecek mi?

3. Üçüncü ve son seçenek ise, seçim hükümeti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 45 günlük süre dolduktan sonra (23.08.2015) geçici seçim hükümeti kurulması için düğmeye basabilir. Eğer seçim hükümeti kurulursa, her parti temsil edildiği oranda bakanlık sahibi olacak. MHP, HDP ile seçim hükümeti bile olsa aynı hükümette yer almak istemiyor. MHP seçim hükümetine katılmazsa, kontenjanı diğer partilere dağıtılacak. O zaman ne olacak?

SAYIN BAHÇELİ, BU SİYASİ SÜRECİN MİMARI OLARAK BU ÜÇ YOLLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİZİ AÇIKLARSANIZ MEMNUN OLURUZ.

 

14 Ağustos 2015

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi sakinoner@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.