GÜNÜN SÖZÜ

Açlık, sefalet halkın, can sıkıntısı da kibarların çektiği azaptır. // Macit Gökberk

26 Mart 2019 04:28 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » İdris TÜRKTEN » Ne Yapmalı?

Ne Yapmalı?
Tarih: 01 Aralık 2014 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel

Ne Yapmalı?

Son on beş gün içerisinde etkinlikler, toplantılar, konferans ve söyleşiler üst üste geldi. Kısmet oldu Allah nasip etti hepsine katıma fırsatı bulabildim.

14, 15, 16 Kasım 2014 tarihlerinde, Aydınlar Ocakları Şura toplantısı Adana, 28 Kasım 2014 tarihinde Kocaeli Aydınlar Ocağının Kocaeli-Otel Asya da düzenlemiş olduğu Bartu Soral Konferansı, gene Kocaeli Türk Ocağımızın 29 Kasım 2014 tarihinde düzenlemiş olduğu Eski Bakanlarımızdan Yaşar Okuyan Bey'in söyleşisi.

Gerek Adana şurasında konuşan ilim adamları ve akademisyenler, gerekse Kocaeli deki diğer konuşmacıların hepsi,  yurt içi veya yurt dışında ekonomik ve siyasal kariyere sahip uzman kişiler. Ellerinden geldiği kadar Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal sorunları ortaya koyup, çözüm yollarını da gösteriyorlar.

Dikkatimi çeken, konuşmacıları dinlemeğe gelenlerde gördüğüm; sürekli şikâyetçi olmaları.

"Efendim muhalefet Milletvekilleri görevlerini yapmıyorlar, efendim, Polis yanlı davranıyor, efendim, Asker'in sesi çıkmıyor tamamen kışlasına çekildi, Milli eğitimde kıyım var" vs. vs...

Bu şikâyetleri dile getirenlerin %90 ı yüksek tahsilli, yani aydın diyebileceğimiz kesimden. Hepsinde Atatürk sevgisinin az veya çok olduğunu kabul ediyorum. Ama Atatürk'ün kaleme aldığı "Nutuk" kitabını okudunuz mu, Bursa Nutku, Gençliğe hitabe ne yapmamızı öneriyor? Milletin bir ferdi olarak; T.C. Vatandaşı olan bizlere sorumluluklar yüklemiyor mu? Her şeyin bir bedelinin olduğunu bilmiyor muyuz?

1980 öncesi gençlik, ister sağ olsun ister sol bir bedel ödedi. Kimi kör bir kurşunla, kimi idam sehpasında kara toprakla buluştu. Kimisi de işkence hanelerde çile doldurdu.

Fikrine katılmasak ta DİSK, kuvvetli bir sendika örneği sergiledi, o da bedel ödedi ve Genel Başkanları Kemal Türkler öldürüldü.

Şimdi soracaksınız illa bir şeyler elde etmek için ölmek mi gerek:

Hayır, kimsenin burnunun kanamasını dahi istemeyiz lâkin yasal yollardan gösteri ve yürüyüş hakkını bile kullanmıyorsun. Kimse kusura bakmasın ama yatarak kimse kimseye bir lokma vermiyor ki!

Bunca kamuya ait işyerleri yok pahasına özelleştirilip satıldı, onca işçi işsiz bırakılıp sokağa döküldü, hangi Sendikal kuruluş bir tepki verdi?

Türk Eğitim Sen Kocaeli Sabri Yalım Miting alanında toplantı düzenliyor, gelenlerin %60 şı halkın değişik kesiminden.

Öğretmen zahmet edipte davasına sahip çıkmıyor. Eğer Kocaeli Öğretmenleri Sabri Yalım alanını dolduramıyorsa kimsenin haktan, hukuktan söz etmeğe hakkı olmasa gerek.

Ve Nazım'dan birkaç mısra:

Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,

Demeğe de dilim varmıyor ama
kabahat'in çoğu senin, canım kardeşim!

 

01 Aralık 2014

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi idristurkten_1@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Şiirleri

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.