GÜNÜN SÖZÜ

Namusluluk, insan vicdanı ile baş başa kaldığı zaman ona verecek utandırıcı hesabı olmamak demektir. Ali Fuad Başgil

20 Ağustos 2019 14:03 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Süleyman PEKİN » Mısır’a Yusuf Aranıyor

Mısır’a Yusuf Aranıyor
Tarih: 10 Temmuz 2013 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Mısır’a Yusuf Aranıyor

Mısır Çarşısı'nı ve Türk filimlerindeki dededen Mısır'da kalan mirası bilir-duyar idik; Tahrir ile Adeviyye'yi de öğrenmiş olduk.

Anadolu bin yıllık Türk yurduysa 11-12 asırlık Türk yurdu olan Mısır'dan bahsediyoruz. Tolunoğulları'ndan Eyyübî'lere, İhşitli'lerden Memlüklü'lere, Kavalalı Mehmet Ali Paşa'dan Said Halim Paşa'ya bizim Mısır.

Siz bakmayın Batılıların Egypt / Kıptî Devleti demesine, biz Türkler ve Arapların Mısır / Mısr'ıdır orası. Ve I.Dünya Savaşıyla bizden ayrılsa da bayrağındaki Türkiye kokulu ay ve 3 yıldız 1958'e kadar devam etti.

Nasıl Türk Dünyasının ağabeyi Türkiye'yse Arapların da ağabeyi Mısır'dır. 20.yy'ın en mühim Arap lideri Cemal Abdülnasır oralıdır. Ve asıl darbe 70'de Nasır'a karşı yapılmıştır. Enver Sedat, Hüsnü Mübarek ve Muhammed Mursî o derin darbenin helezonlarının ürünleridir.

85 milyonluk Mısır'ın %10'u Hıristiyan. Mısır eski Dışişleri Bakanlarından Ahmed Mahir'e göre Mısır nüfusunun % 20'den fazlası (17-18 milyon) Türk kökenli. Ve bizim "Boğaz'daki Aşiret"[1] gibi kaymak tabakası olarak derinliklerdeler.

Öyle ki hem iktidarlar, hem muhalefetteler : Mübarek'i indiren devrimin öncüsü Mareşal Tantavî Batum & Sapanca kökenli Tanta'lardan sanki. Son darbenin sözcüsü Abdülfettah el-Sisî, Sis yani Kozan'lı gibi. İhvan'ın sözcüsü Muhammed el-Baltacı ile 2 numaralı adamı Hayrat Şatır ise Orta Anadolu - Doğu Karadeniz hattından isimler olarak gözüküyor.

Derinin derininde ise İngilizler var. Mısır'ın ve bugünkü Ortadoğu'nun sınırları onlara ait. Süveyş Kanalı geçişi ve Mısır parası da (paund) İngilizlere ait. Mısır'ın en büyük ticarî ortağıysa Amerika. İsrail'le anlaşmak kaydıyla her yıl 2,5 milyar USD Mısır'a yardım ABD taahhüdünde.

İngilizlerin bir başka uzmanlık alanı ise İslam. Bkz: Vehhabîlik, İhvan-ı Müslimîn, Selefîlik.. Baasçı devletleştirmeye ve millî sosyalizme karşı 2 kutu ılımlı, 1 kutu ılımsız İslam.

Hâsılı Mısır da Türkiye gibi "Ordu Devlet" geleneğinden gelse de 500 milyar dolar GSMH'sı olan Nil'in sahibi Mısır, Mısırlılara bırakılmayacak kadar önemli bir ülkedir.

Tabii herkes merak ediyor; işin sonu nereye varacak? Afrasya[2] Birliği'nde Mısır'ı ilk 10'a alan bir analist olarak cevap vereyim: Mısır koca bir kuyudan ibarettir. Ve kuyudan petrol yerine Yusuf çıkana dek bu boş arayışlar sürecektir.

Mursî Musa değil ama Firavun Obama. Bu işlerin arkasında Altın Buzağı'ya tapanlar var. Samirîcilerle anlaşıp iktidar olanlar iki kere düşünsün. Hem - hiç ölmeyecekmiş gibi çalıştıkları - bu dünya için, hem de - Ramazan münasebetiyle akıllarına gelirse - ahiret için..

Ah Akif ah...

 


[1] Mahmut Çetin'in tabiri ve kitabı

[2] Berikan Yayınları, Ankara 2010

10 Temmuz 2013

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi spekin41@mynet.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.