GÜNÜN SÖZÜ

Bir milletin kafasını kesmek yerine kültürel soykırıma uğratır,kendine hamal yaparsın. Oktay Sinanoğlu

21 Ağustos 2019 04:51 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » Süleyman PEKİN » “Bunca Varlık İçinde Bitmez Gönül Darlığı”

“Bunca Varlık İçinde Bitmez Gönül Darlığı”
Tarih: 06 Şubat 2013 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

“Bunca Varlık İçinde Bitmez Gönül Darlığı”

Merhaba özgür yürekler.. Merhaba "Ekmeksiz yaşarım, özgürlüksüz yaşamam" diyenler.. Merhaba "Özgürlük ve bağımsızlık benim de, benim de karakterimdir" diye ekleyenler..

Özgürlük kavramsal değil yaşamsaldır. Özgürlük ruhsal bir patlayış, kölelikse midevî rahatlayıştır. Özgür Suriye Ordusu küresel emperyalizmin kulu - kölesidir. Esad'ın etrafındaki direniş bir hürriyet ve istiklâl amentüsüdür.

Özgürlüğün filmi - fotoğrafı varsa Millî Mücadeleler ve Kurtuluş Savaşlarıdır. Ve her İstiklâl Marşı bir özgürlük bestesidir.

"Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım
 Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım?.."

Tüketim çılgınlığı tabiî ki.. Zinciri de telekomünikasyondan.. Satın aldıkça satılırsınız, sahiplendikçe sahiplere sahip olur / sahiplenilirsiniz. Kaybedeceğiniz şeylerin sayısı aynı zamanda köleliğinizin de katsayısıdır.

Eskiden; Dicle'nin Suriye tarafında veyahut Fırat'ın Irak tarafında bir koyunu kurt kılığına girmiş emperyalizm kapsa sorumluluğu bize emanetti. Şimdiyse "mış gibi" yaptığımız huzur ve refah kredi kartlarına emanet; cırt cırtlı hayatlarımız "Standart & Poors, Fitch, Moddy's" pozitif veya negatifine emanet; onlar, bunlar, şunlar ve onlar, bunlar, şunların yıktıkları - döktükleri, kestikleri - biçtikleri, vurdukları - kırdıkları görüp de görmezden gelmemize, bilip de bilmezden gelmemize emanet.

Tarihi kahramanlıklarla dolu Türk Milleti yüzyıldır Atatürk'ten başka kahraman çıkaramamışken melez Güney Amerika eski ve yeni liderleri her yıl kahramanlık resm-i geçiti yapıyorlar. Bizde 'Amerika'ya emanet' yaşıyoruz.

Yunus'un 'Mal varlığı & Gönül darlığı' bağlantısını bilmeyenler yine O'nun "Ölümden ne korkarsın / Korkma, ebedî varsın" hükmünden uzak yaşamaktalar. Onların ölüm - Allah korkusunu Ahmet Kaya tasavvufuyla yoğuralım ve 'Özgür Çağrı'yla nokta vuralım:

"Ölüm her aklına geldiğinde ah edip vah edip inleme
 Bu halinle Tanrıyı incitmiş olacaksın
 Ecel kapıyı çaldığında etrafı telâşa verme
 O geldiği zaman sen gitmiş olacaksın"

Kaleme, yazdıklarına ve özgürlüğe selâm olsun!

06 Şubat 2013

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi spekin41@mynet.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.