GÜNÜN SÖZÜ

Taş kırılır, tunç erir ama Türklük ebedidir. Mustafa Kemal Atatürk

20 Mayıs 2019 22:45 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » İdris TÜRKTEN » Gündem Kirliliği

Gündem Kirliliği
Tarih: 31 Ocak 2013 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel

Gündem Kirliliği

Türkiye de gündem o kadar hızlı değişiyor ki arkasından yetişebilene aşk olsun. Dünyanın hiçbir yerinde ne Amerika'da, ne Asya da ve ne de kıta-Avrupasında hatta savaşların eksik olmadığı ateşin odak merkezi Orta doğuda dahi bu kadar sık gündem değişmiyor. Son 3 aylık dönemi ele alacak olursak; gelişen olaylar, deyim yerindeyse birbirini kovalıyor. Suriyedeki iç savaşın neticesi nereye varacak diye beklerken, BDP milletvekilleriyle PKK lı teröristler dağda birbirleriyle öpüşüp, koklaşıp hasret giderirken görüntülendiler ve olay bütün yurtta büyük bir infial uyandırdı.

Başta Başbakanımız olmak üzere gerek hükümet yetkilileri, gerekse muhalefet partileri (BDP hariç) çok büyük tepki gösterdiler. Hele başbakan, dokunulmazlıkların kaldırılmasından tutunda, idamı dahi geri getirmek için büyük bir tartışma başlattı. Tabii bu tepkilere paralel olarak her televizyon kanalında bir tartışma.

Bu konuşmalar sürüp giderken, Şemdinli de büyük bir PKK baskını oldu, arkasından irili ufaklı pusu kurmalar, okulları yakmalar devam ederken başbakan birden bire yeniden İmralı da ki bebek katiliye görüşmelerin başlayacağını ilan etti. Sanki daha evvel Öcalan la görüştü diyen ve görüşen namussuzdur, şerefsizdir diyen kendisi değilmiş gibi.

İmralı görüşmeleri tam gaz sürüp giderken Fransa'nın başkenti Paris'te üç PKK lı kadın öldürülüyor. Neler oluyor nasıl olur, görüşmelere sekte vuruluyor derken, cenazeler, ölenlerin hiç birisinin memleketi olmamasına rağmen, Diyarbakır da büyük bir tören tertip ediliyor ve tören esnasında Türk bayrakları yakılıyor, PKK paçavraları, cenazelerin getirildiği (söylenildiğine göre AKP millet vekilinin özel hastanesinin) gönderine çekiliyor. Türk polisi ve jandarması tamamen geri çekiliyor, olaylara seyirci bırakılıyor.

Cenaze töreni için Diyarbakır'a giden bir kısım medya mensubu ve hükümet yetkililerine göre tören; büyük bir olgunluk içerisinde geçti hiçbir olay çıkmadı. Egemen bir devletin polis ve jandarmasının gözleri önünde hastanenin gönderine paçavra asılıyor, Türk bayrakları yırtılıyor ve bunun adı olgunluk içinde geçen bir tören oluyor. Halbuki siz bu hareketle egemenliğinizi resmen PKK ya devretmiş oluyorsunuz, kimi kandırdığınızın farkında mısınız? Milleti hep zarfa baktırıyorsunuz, mazruftan ne haber?

Tabii bu arada başbakan, hamasi nutuklarını atmaya  tam gaz devam ediyor. Milleti otuz altı etnik kökene ayırdığı yetmiyormuş,  İmralı canisiyle müzakereler devam etmiyormuş gibi tek devlet, tek millet, tek bayrak gırla gidiyor.

Artık alıştık tabi bu atılan hamaset nutuklarının arkasından ne gelecek diye beklerken PKK ve KCK lıların ısrarla anadilde savunma hakkı istekleri bir çırpıda meclisten jet hızıyla geçiverdi. Arkasından dört tane bakanını değiştirdi ki bu da PKK nın ısrarla istemiş olduğu dayatmalardan biriydi. İçişleri bakanlığından İdris Naim Şahini alarak yerine doğu kökenli Muammer Güleri getirdi. Taviz üstüne taviz bakalım nereye kadar.

Türk milleti mi?

Hala cambaza baktırılmaya devam ediyor efendim, AKP, yeter ki %50 lik oy oranını devam ettirsin,  ABD müttefikimiz, PKK ve İmralı canisi üzülmesin.

Bir önceki yazımın son bölümüne aldığım cambaza bak fıkrasını hissettiğim lüzum üzerine okuyucularımda özür dileyerek, bu yazımın altına yine alıyorum saygılarımla...

Bir gün Sultan Ahmet meydanına bir sirk cambazı gelir ve başlar ip üzerinde cambazlıklarnı sergilemeğe. Etrafında insanlar halka oluşturup adeta hipnotize olmuşcasına başlarlar gösteriyi izlemeğe. İzleyiciler arasında birbirini tanımayan bir hanım ve hanım'ın arkasında da bir erkek. Erkek kalabalığı fırsat bilerek başlar önündeki bayanı mıncıklamaya. Adamın her hamlesinde kadın dur yapma ne oluyor dediyse de adam hiç istifini bozmaz," aldırma cambaza bak" der ve ayak-üstü kadının namusu elden gider.

31 Ocak 2013

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi idristurkten_1@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Şiirleri

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.