GÜNÜN SÖZÜ

İnsan olmak kolay değildir, hele ki 'insanca' yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa! Jhon Steşnbeck

20 Temmuz 2019 13:53 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Aydın Gözüyle » Güncel » T. Muzaffer ŞİŞMANOĞLU » Afet Merkezi Üzerine

Afet Merkezi Üzerine
Tarih: 28 Nisan 2012 Yazar: T. Muzaffer ŞİŞMANOĞLU-İnşaat Müh. Kategori: Güncel

Afet Merkezi Üzerine

 

Yıl 2005 Kızılay İzmit şubesine bir depo kazandırabilmek için arsa arayışındayız. Büyükşehir Belediyesinde Başkanvekili olan harita mühendisi Sayın İlyas Şeker'i ziyaret ediyorum.

Makamında fikrimi kendisine açtım. Haritaları istetti. Kendisi ile birlikte karayollarına ait arazileri tespit ettik.Bunların içinde en uygunu bu günkü yer olan Uzunçiftlik'teki Afet merkezinin yerini tercih ettik. Çünkü Bu arsa 28.000 m2 olup, hava alanına 400 metre, Tem ve D-100 e 1500 metre  mesafede idi. İlyas bey  bu yeri 25.000 lik haritalarda afet alanı olarak işleyebileceğini söylemişti. Bu benim için çok memnun edici bir şeydi. Bunun için kendisine teşekkür ediyorum. Ben bu konuyu O zamanki valimiz Sayın Gökhan Sözer'le paylaştım. Vali yardımcısı İdris bey ve Sivil savunma müdürü Ramazan bey i görevlendirerek benimle birlikte arsayı tetkike gönderdi. Birlikte gittik. Gerek İdris bey, gerekse Ramazan bey yeri çok beğendiler. Valimiz Gökhan beye memnuniyetlerini arzettiler. Arsanın Hazineye intikali,buradan İl Özel idaresine tahsisi bir hayli zaman aldı. Bunda da benim ciddi gayretlerim olmuştur. Ayrıca nerede ise her ay bir ve ya bir kaç gazeteye beyanat vererek baskı unsuru oluşturmaya gayret etim. Örnek proje hazırlattım. Sayın Valimiz bunun üzerine konuyu gündemine aldı. Afet merkezi için projeler hazırlattı. Projeler bittiğinde Sayın Valimizin tayini Edirne ye çıktı. Yerine gelen Sayın Valimiz Ercan Topaca göreve gelir gelmez konuya ciddiyetle eğildi. Bilim ve Teknoloji Bakanımız Sayın Nihat  Ergün   ile yakın dostluğunu değerlendirerek  Bakanlıktan ciddi manada kaynağı İl Özel İdaresine taşıdı. İl Özel İdaresi'nin kendi imkanlarını da ilave ederek Projeyi hayata geçirdi. İnşaatlar bitmek üzeredir.

Ben bu arada İstanbul da olabilecek bir deprem için kullanılabilecek bir yedek depo arıyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu'ndan Uluslararası Fuar merkezi içinden 6500 m2 yer rica ettim. Bu yerin şubemize tahsis edilmesi konusunda onay verdi. Meclis kararı ile bu yer bize 5 yıllığına tahsis edildi. Bu açıdan Büyükşehir Belediye Başkanımıza müteşekkirim.

Biz zaman zaman afette görev yapan sivil toplum kuruluşları ile toplantılar yapıyoruz. Bu toplantılarda elde ettiğimiz fikirleri maddeler halinde Sayın valimiz Ercan Topaca ya birkaç ay evvel sundum. Sayın Valimiz bir kaç maddeyi çok ciddiye aldı. Hatta Uluslararası Fuar Merkezi depremde ana lojistik merkezi olarak kullanılacağından, bu merkezin arsasının sahilinde bir iskele yapılması teklifimiz üzerine Büyükşehir Belediyesine bu konuda yazı yazdırdı. Gelen cevap ise burasının sulak alan olması dolayısı ile iskele yapılmasının mümkün olamayacağı şeklinde idi. Şimdi burada MİA projesi var. İnşallah bu proje içerisinde iskele yeniden gündeme gelir. Çünkü İstanbul'da olabilecek bir afet  esnasında Karayolu ve Demiryolu işlemez olacağından en açık olabilecek yol Denizyolu idi. Bunun içinde Uluslar arası fuar merkezi ana lojistik deposu olmaya çok uygundu. Bu depodan da en iyi çıkış Denizyolu ile yapılabilirdi. Bizde bunun için sahile bir iskele talep etmiştik. Maalesef şimdilik olmadı. Bu konu bence Büyükşehir Belediyesince yeniden gözden geçirilmelidir.

Uzunçiftlik'teki Afet Merkezi bitirildiğinde Kocaeli için önemli bir eksiklik tamamlanmış olacaktır. Beklenen İstanbul depremi kanaatime göre buradan yönetilecektir.

Konuyu birinci ağızdan bilginize arz ediyorum.

 

 

 

28 Nisan 2012

Yazi ile ilgili görüş ve önerilerinizi muzaffersismanoglu@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Bütün Yazıları

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.