GÜNÜN SÖZÜ

Vurulan kadın; aç, çıplak gezen çocuk; ağlayan erkek... Bu üçü dünya facialarının en büyüğüdür. Mithat Cemal Kuntay

18 Eylül 2019 11:31 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Faaliyetlerimiz » Söz Sırası Gençlerde » Aydınlar Ocağı’nda Cedit Hareketi Konuşuldu

Aydınlar Ocağı’nda Cedit Hareketi Konuşuldu

Türk Ocağı Konferans Salonu - 25 Haziran 2019 - 18 00

Resim

Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın organize ettiği 76. "Gençler Kürsüde" Programının konuğu Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 4'ncü Sınıf Öğrencisi Alperen Aşkar ve konusu da "Cedit Hareketi ve Gaspıralı İsmail" oldu. İzmit Türk Ocağı Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Kocaeli Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkan Vekili Feyzullah Divli, Medikal Park Hastanesi Başhekimi Dr. Özcan Avcı, İyi Parti İl Başkan Yardımcısı Emre Evren, Kocaeli Aydınlar Ocağı eski Başkanı Av. Ruhittin Sönmez, Atatürkçü Düşünce Derneği eski Başkanı Taylan Katak, Kocaeli Alperen Ocakları eski Başkanı İrfan Memiş, deprem uzmanı Doç. Dr. Tekin Yeken ve dünyaca ünlü İzmitli Karikatürist Murat Yılmaz ile Türk Ocağı, Aydınlar Ocağı, Türk Eğitim Sen ve Selçuklu Düşünce Kulübü yöneticileri ile üniversiteliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin gençlere kıymet veren ve gençlerden bir şeyler öğrenmek isteyenlerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Gaspıralı İsmail'in Türk Dünyası için ortak gazeteden eğitim reformuna dek mücadelesini sunumuna konu ettiği için Konuşmacı Alperen Aşkar'a teşekkür etti.

Alperen Aşkar; önce Gaspıralı İsmail'in hayatından kesitler verdi, fikir arkadaşlarından ve yurtdışı intibalarından bahsetti. Türk Dünyası'nın ortak sesi olan Tercüman-ı Ahvâl-i Zaman gazetesinin etkilerini aktardı. Kırım ve Türkistan için büyük bir eğitim reformu sayılan Cedit Hareketi'ne, onun okul ve müfredat sistemine dair bilgiler verdi. Rus Çarlığı'nın baskıları altında yaptığı mücadeleleri ve özellikle geleneksel dindarlık alanında doğru din anlayışıyla ilgili yaptığı görüşmeleri bahse konu yaptı.

Gaspıralı İsmail gibi, Yusuf Akçura gibi, Zeki Velidi Togan gibi, Ağaoğlu Ahmet gibi fikir ve mücadele adamlarına günümüz Türk Dünyasında daha fazla ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Aşkar; Turan ideali için Türkçü ve Türk Milliyetçisi gençlerin bu tip rollere soyunmalarını elzem olduğunu vurguladı.

Sunum sonrası ise adeta katkı ve soru yağmuru yaşandı. Gaspıralı'nın "Dil'de, Fikir'de, İş'de Birlik" sözünün sosyo-ekonomik karşılığından onun Tercüman-ı Ahvâl-i Zaman gazetesiyle Osmanlı'daki Tercüman-ı Ahvâl gazetesi benzerliğine, Avrupa'daki Jöntürklerden etkilenmişliğinden 90'lı yıllarda kimilerince Gaspıralı'nın Eğitim Reformu ve Tercüman gazetesine benzetilen Fethullah Gülen Cemaati'nin eğitim okulları ve Zaman gazetesiyle benzemezliğine, Atatürk Cumhuriyeti'nin temel değerlerinden İstanbul Seçimlerine değin çok geniş bir alanda tartışmalı bir sohbet oldu.

Akabinde gecenin hatırasına binaen İzmit saat Kulesi ve Kocaeli Aydınlar Ocağı'nı simgeleyen ahşap sanduka Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın genç yöneticisi Kadir Tiryaki ile Ocak Başkanı Pekin tarafından Alperen Aşkar'a alkışlar eşliğinde takdim edildi.

 

 

Resimler

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.