YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Faaliyetlerimiz » Konferanslar » “ Girit’in Dörtte Üçü Bizim ”

“ Girit’in Dörtte Üçü Bizim ”

Otel Asya İzmit - 07 Aralık 2018 - 19 00

Resim

Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın düzenlemiş olduğu konferansta konuşan emekli Kurmay Albay ve MSB eski Genel Sekreteri Ümit YALIM, belgeler eşliğinde çok ilginç bilgiler verdi: "Girit Adası'nın 4'te 3'ünün hâlâ bizim. 1913 Londra Antlaşması'yla Kuzey Ege Adaları'nın sadece zilyetliğini (kullanım hakkını) verdik, egemenliğini vermedik. Lozan'da da bu durum tescil edildi; Adalar ve kıta sahanlıkları bizimdir."

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman PEKİN'in açılış konuşmasını yaptığı toplantıya KAO eski başkanları Av. Ruhittin Sönmez ve Dr. H.İbrahim Kahraman, Oğuz Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Özer, Yeniden Aydınlanma Derneği Genel Başkanı Halil Konuşkan, Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği Dönem Sözcüsü ve Yesevî Ocağı Eğitim-Kültür-Sanat Derneği Başkanı Eren Elmalı, Kocaeli Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, Atatürkçü Düşünce Derneği eski Başkanı Taylan Katak, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube II.Başkanı Feyzullah Divli, Türk Emekli Kocaeli Şube Başkanı Ekrem Ertürk ile birlikte lise ve üniversite öğrencilerinden öğretmenler ve akademisyenlere, değişik meslek guruplarından STK ve sendika yöneticilerine değin farklı toplumsal katmanlardan insanlar katıldı. Siyasîlerin de ilgi gösterdiği toplantıda İyi Parti İzmit İlçe Başkanı Dr. Pelin C. Filiz, Demokrat Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nail Baki, İyi Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Mümin Kozan ile DYP, MHP ve BBP'nin eski yöneticileri de yer aldı.

Asya Otel'de akşam yemeği sonrasında başlayan konferans yoğun bir ilgi gördü ve sonuna dek pür dikkat izlendi. I.Balkan Savaşı'ndan Adaları Yunanistan'ın işgal ettiğini, akabindeki Londra Antlaşması'yla ilhakın zilyetlik olarak teyit edildiğini ve egemenlik devri olmadığını, yine aynı Antlaşma gereğince Girit'in de 4'e ayrılarak Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan ve Yunanistan'a kullanım hakkıyla verildiğini aktaran Ümit Yalım; Lozan'da Sırbistan, Karadağ ve Bulgaristan'ın Girit üzerindeki haklarından vazgeçtiğini, dolayısıyla da Adanın 4'te 3'ünün tekrar eski sahibine iadesinin gerektiğinin altını çizdi.

Lozan'da Girit'in etrafındaki 14 adanın Türkiye'ye bırakıldığını ve bunun sonraki antlaşmalarla İngiltere'yle ABD tarafından da tescillendiğini söyleyen Yalım, egemenliği aslen Türkiye'de ve kullanım hakkı Yunanistan'da olan Taşoz'ın etrafında Yunanlıların petrol aramasına 1987 yılındaki Türk Hükümeti'nin izin vermediğini oysa şimdilerde Yunanistan'ın buralarda açtığı petrol kuyularıyla günde 3823 varilden tam 111 milyon varil petrolümüzü çaldığını söyleyerek İktidar'ın tedbir almasını istedi.

Koyun, Hurşit, Fornoz, Eşek, Nergizçik, Marathi, Bulamaç, Kalolimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba, Ardıççık, Ardacık, Dhia, Dionisades, Gavdos, Gaidhouranisi, Koufanisi adlarıyla 18 ada ve Venedik adındaki bir kayalığımızı işgal eden Yunanistan'ın buralarda illegal olarak kara, hava ve deniz üsleri kurduğunu, 5 bin Yunan askerinin konuşlandırdığını, zaman zaman ağır silahlarla tatbikat yaptırdığını, kiliseler yaptırarak çan sesleri çaldırdığını, Yunan Hükümeti ve Yunan Ordusu yetkililerinin ziyaretlerinde işgal altındaki adalarımızda kuzu bile çevirdiğini belirten Ümit Yalım; Türkiye'nin toprak bütünlüğünün fiilen bozulduğunu ve resmen paralel devlet yapılanması kurularak İzmir, Aydın ve Muğla Valiliklerimize bağlı toprakların Yunanistan'a bağlı ilçeler ve belediyelikler haline getirilerek Yunan vatandaşların Türk topraklarında kaymakamlık ve belediye başkanlığı yaptığını öne süren belgeler sundu.

Doğu Akdeniz'de ve Kıbrıs'ın etrafında 42 bin kilometrekarelik kıta sahanlığımızın Yunanistan tarafından parsellenerek ABD, Avrupa ve İsrail şirketlerine satılarak petrol ve doğalgaz arandığını ve bunun acilen durdurulması gerektiğini beyan eden Yalım; Türk Hükümeti'nin tüm bu oldu-bittiler karşısındaki tepkisizliğin açıkça Anayasamıza ve antlaşmalardan doğan haklarımıza aykırı olduğunu ifadelendirdi.

Sunum sonrasında hazirûndan Halil Konuşkan, Yavuz Dursun, Uğraş Çiftçi, Uğur Öcal, Hüseyin İlhan, Cengiz Aslan ve Yûşa Çetin'in katkı ve sorularıyla daha da bereketlenen etkinlik konuşmacı Ümit Yalım'a Kocaeli Aydınlar Ocağı adına Başkan Süleyman Pekin ve Dr. Özcan Avcı tarafından plaket verilmesiyle sona erdi.

 

 

Resimler

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin, gecenin açılış konuşmasını yaparken

Av. Naci Kara, Yavuz Dursun ve eşi

İnşaat Yüksek Mühendisi Cengiz Aslan konuşmacıya sorusunu sorarken.

Eğitimci Hüseyin İlhan, sorusunu sorarken

Eğitimci Nural Savcı, Mustafa Atalay, Atila Moralı, Mustafa Görgün, Recep Sarısakal, Özcan Avcı Salih Karabey,

İsmail Bayrak, Şenol Demir, Tekin Yeken, İdris Türkten,

Uğraş Çiftçi sorusunu sorarken

Uğur Öcal sorusunu sorarken

Ümit Yalım ve Ege adaları

Ümit Yalım sunumunu yaparken

Ümit Yalım, Gülşah ve Süleyman Pekin çifti, Dr. Gülden Av. Ruhittin Sönmez çifti, Yeniden Aydınlanma Derneği Başkanı Halil Konuşkan, Türk Oğuz Boyları Federasyon Başkanı Mehmet Özer, İnşaat Yüksek Mühendisi Cengiz Aslan, Dr. H.İbrahim Kahraman Taylan Katak ve İdris Türkten

Ümit Yalım, Mümin Kozan, Dr. Pelin Coştur Filiz, Dr Özcan Avcı Salih Işık, İdris Türkten, Osman Ölçer, Nail Baki, A. Osman Aydın, Süleyman Pekin

Ümit Yalım, Gülşah Süleyman Pekin Çifti, A.Gülden Ruhittin Sönmez çifti, Hikmet Baltacı, Özcan Avcı, Fazıl Taş, Nail Baki, İdris Türkten

Yavuz Dursun sorusunu sorarken

Yuşa Çetin soru sorarken

Yücel Alpay Demir ve Türk Ocağı Masası

Konferansa katılanlardan bir gurup

Konferansa katılanlar

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.