GÜNÜN SÖZÜ

Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk

 

 

19 Mayıs 2019 20:29 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Faaliyetlerimiz » Şuralar » Aydınlar Ocakları 47. Büyük Şûrası Malatya’da Toplandı

Aydınlar Ocakları 47. Büyük Şûrası Malatya’da Toplandı

Malatya - 28 Ekim 2018

Resim

Bu yıl Aydınlar ocakları büyük şûrası, 26, 27, 28 Ekim 2018 tarihinde Malatya'da gerçekleşti. Çok sayıda davetlinin katıldığı güz dönemi toplantısı, Türkiye ve dünya gündeminde yer bulan çeşitli meseleler, paneller ve fikir adamlarının konuşmalarıyla ortaya serildi ve çözüm önerileriyle desteklendi.

Şûranın birinci günün birinci oturumu, Malatya Hilton Otel konferans salonunda saat: 15 00 te başladı ve ilk sözü, Malatya Aydınlar Ocakları Başkanı Prof. Dr. Abdullah Korkmaz, ev sahibi olarak açılış ve hoş geldiniz konuşması yaptı.

İlk günün 2. Konuşmacısı, Battal Gazi Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan, Malatya tarihçesini ve Türklük ve Türk Milliyetçiliği konusunda güzel bir konuşma yaptı.

3. Konuşmacı olarak, Aydınlar Ocakları Genel Başkanı Mustafa Erkal: "1299 yılında Osmanlıyı kuran irade ne ise 1923 te Türkiye Cumhuriyetini kuran irade de odur" diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü. "Milletleşme sürecinde iyi bir yol alamayan milletlerin Suriye gibi parçalanması çok kolay olur" dedi.

1. Günün son programı, saat: 16 20 de Prof. Dr. Ahmet Yörük yönetiminde "Dünya Siyasetinde Dini Hareketler" ismi altında düzenlenen panelde, Prof. Dr. Hüsniye Canbay Tatar ve Prof. Dr. Taner Tatar'ın konuşmalarıyla tamamlandı.

2. Gün 1. Oturumunda;

1. Konuşmacı, Yesevi Kültür Ocakları Derneği Genel Başkanı Erdoğan Aslıyüce, Danişmend oğullarının hangi yolları takip ederek gelip Tokat - Malatya havzasına yerleştiklerini detaylarıyla anlattı.

2. Konuşmacı Sayın Ahmet Çelik, Milli tarih şuuru konulu bir sunumda; "Çinliler Metehan'dan atını istediler verdi,  hanımını istediler onu da verdi ama ufak bir toprak parçası istediklerinde düşmana savaş açtı" diyerek Türklerde vatan toprağının ne kadar önemli ve kıymetli olduğunu vurguladı.

3. Konuşmacı Sakarya Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Abdülvahit İmamoğlu, "Genç Yetişkinlikte Kimlik Sorunu" adı altında bir konuşma yaptı.

4. Konuşmacı inşaat yüksek mühendisi ve Sakarya Aydınlar Ocağı yöneticisi Cengiz Aslan, AVRASYA Jeopolitiği ve enerji politikamız konulu bir sunum yaptı.

5. Konuşmacı Aydınlar Ocağı mensubu bir hanımefendi konuşmasında, Çocuk istismarı konusunu gündeme taşıdı.

6. Konuşmacı Av. Sinan yalçın, "ortak değerlerimize sahip çıkmak" konulu bir konuşma yaptı.

7. Konuşmacı Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım: "Ege ve Akdeniz de Yunanlıların işgal ettiği Türk adalarını dile getirdi ve Abdülhamit döneminde, 1200 km kare toprak kaybettik, Osmanlı donanması Haliç'ten dışarı çıkamadı dedi.

2. Gün 2. Oturum:

1. Konuşmacı, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin, "Kapitalizm" konusunda herkesin merakla dinlediği ve başlarıyla tasdik ettikleri çarpıcı örnekler vererek bir sunum yaptı.

2. Konuşmacı Ankara Aydınlar Ocağı Başkanı Suriye ve İdlip konusunda söyleşide bulundu.

3. Konuşmacı eski Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez, mazereti dolayısıyla ŞÛRA'ya katılamayan Sakin Öner'in "ANDIMIZ" Konulu tebliğini okudu.

4. Oturumun on konuşmacısı, İstanbul Aydınlar Ocağından Fahrettin Uluocak, Dr. Nefi Demirci'nin Irak Türkmenleri konulu tebliğini okudu.

Akşam müzik ziyafeti ile 2. Günün programı son buldu ve ertesi gün sabah, ŞÛRA sonuç bildirisiyle giz dönemi Malatya Şûrası tamamlanmış oldu.

Bir dahaki ŞÛRA'NIN Antalya da yapılması kararı alındı ve genel başkanın kapanış konuşmasıyla gelen konuklar dağıldı.

 

 

Resimler

Kocaeli ve Sakarya Aydınlar Ocağı yöneticileri Malatya Öğretmen arya Aydınlar Ocağı Başevinde. Sakkanı DOoçent Mustafa Kemal Cerrahoğlu, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Eğitimci Süleyman Pekin, Sakarya Üniversitesi Öğretim üyesi Abdülvahit İmamoğlu, Kocaeli Aydınlar Ocağı İlim İstişare Kurul Üyesi Avukat Ruhittin Sönmez ve Kocaeli Aydınlar Ocağı Sekreteri İdris Türkten

Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal, Şûra açılış konuşmasını yaparken.

Prof. Dr. Mustafa Erkal, Malatya Aydınlar Ocağı Başkanı Abdullah korkmaz'a Plaketini verirken.

İnşaat Yüksek Mühendisi Cengiz Aslan, "Avrasya Jeopolitiği" konulu sunumunu yaparken.

İlim İstişare Kurulu üyesi Av. Ruhittin Sönmez, "Andımız" konusunda dinleyicilerine etkileyici bir konuşma yaptı.

Yesevi Derneği genel Başkanı Erdoğan Aslıyüce, konuşmasını sürdürürken...

Gezi Notlarından: Battal Gazi Belediye Binası

Gezi Notlarından: Battalgazi açık hava müzesi

Gezi Notlarından: Battalgazi açık hava müzesi

Prof. Dr. Ahmet Yörük yönetiminde "Dünya Siyasetinde Dini Hareketler" ismi altında düzenlenen panelde, Prof. Dr. Hüsniye Canbay Tatar ve Prof. Dr. Taner Tatar çarpıcı açıklamalarda bulundular.

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.