GÜNÜN SÖZÜ

Vatana ihanetin nedeni olmaz Er yada geç bedeli olur. Mustafa Kemal Atatürk

23 Temmuz 2019 05:09 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Faaliyetlerimiz » Konferanslar » Kocaeli Aydınlar Ocağı’nda E. Büyükelçi Tugay Uluçevik Konferansı

Kocaeli Aydınlar Ocağı’nda E. Büyükelçi Tugay Uluçevik Konferansı

Otel Asya - 14 Şubat 2018 - 19 00

Resim

Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın yemekli konferans programının konuğu E. Büyükelçi Tugay Uluçevik idi.

Cumhuriyet tarihi dış politikasının genel bir değerlendirmesini yapan E. Büyükelçi Tugay Uluçevik, son 15 yılda izlenen dış politikaların özelliklerini ve sonuçlarını kıyasladı. Diplomatların silahsız kurmay olduğuna, Onların yürüttüğü çalışmaların sonuçlarının da savaş kadar önemli ve belirleyici olduğuna dikkat çekti. Kahraman askerlerimizin yürüttüğü mücadele gibi, çok çetin geçecek diplomasi sürecinden de başarıyla çıkılması gerektiğini vurguladı.

Uluçevik, önce Atatürk, İnönü, Menderes, Demirel, Ecevit, Özal dönemlerinde temel ilkelerden sapılmaması ve iyi yetişmiş diplomatik kadroların değerlendirilmesi ile başarılı işler yapıldığını anlattı.

Lozan, Kıbrıs'ta garantörlük kazanılması, Kıbrıs'taki soydaşlarımızın korunması için yapılan Barış Harekâtı, KKTC'nin bağımsızlık ilanı, ABD ambargosuna direniş, Öcalan'ın Suriye'den çıkartılması, AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamak gibi dış politika başarılarından örnekler verdi.

Bütün başarılı dış politika olaylarında temel ilke olarak "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesi ve "Lozan dengesinin" esas alındığını anlatan Uluçevik, "bu dönemde siyasilerin işinin ehli diplomatların görüş ve raporlarından çok iyi yararlandığını" söyledi.

"Ak Parti döneminde dış politika konusunda temel ilkelerden sapıldı ve liyakatli kadroların tasfiye edilmesinin ciddi zararları görüldü" dedi. Uzun yılların istikrarlı politikaları sayesinde sağlanan Türkiye'nin güvenilir, barışçı olduğuna dair imajı yerine değişken, hayalci politikalar izleyebilen bir devlet olarak algılanmaya başlamasının sıkıntılara yol açtığını anlattı.

Otel Asya'da yapılan konferansa İYİ Parti yöneticileri geniş bir kadro ile katıldı. İYİ Parti Kocaeli İl teşkilatı Başkan Dr. Serdar Kaman, Başkan Yardımcıları Orhan Çakar, Aziz İnci, Selman Gürpınar, Aşkın Alpaslan Atalı, Sinan Minareci ve bir kısım İl Yönetim Kurulu Üyeleri ile salondaydı. Ayrıca İYİ Parti'nin sekiz İlçe Başkanı ve yöneticileri ile temsil edildi. İzmit İlçe Başkanı Ufuk Turan, Körfez İlçe Başkanı İbrahim Ömer Toyran, Gölcük İlçe Başkanı Büşra Karademir, Kartepe İlçe Başkanı Musa Coşkun, Darıca İlçe Başkanı Ekrem Korkmaz, Derince İlçe Başkanı Esra Tolu, Kandıra İlçe Başkanı Hilal Altınay, Dilovası İlçe Başkanı Emin Yılmaz'ın katılması dikkat çekti.

Çeşitli sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticileri ile Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın üyeleri ve gönül dostları da toplantıya iştirak ettiler.

Açılış konuşmasını yapan Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Kimya Y. Müh.- Av. Ruhittin Sönmez Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın kuruluşunu ve temel ilkelerini anlattı. "Türkiye'nin bütün önemli meselelerinin kaynağı ortak aklın ve devlet tecrübesinin kullanılamıyor oluşudur. Türkiye'nin yetişmiş nitelikli insan kaynağı, devlet adamı bulunuyor. Fakat sadece kendilerine sadık liyakatsiz ve ehliyetsiz kadrolar istihdam edildiği ve bu tip adamlarla devleti yönetmek tercih edildiği için problemlerimizi çözemiyoruz. Dış politikada da en yetkin kadroları "monşer" diye aşağılayarak tasfiye ettiler. Bunun ceremesini çekiyoruz" dedi.

Sönmez, "1980-1988 İran- Savaşında Türkiye ortak aklı ve devlet tecrübesini kullanarak Ortadoğu bataklığına girmedi. Savaşanlar arasında taraf olmadığı için bu dönemde zarar görmedi. Hatta ekonomik olarak karlı ve siyaseten itibarı yükselerek çıktı. Buna karşılık AKP döneminde mesela Suriye İç Savaşında ortak aklı ve devlet tecrübesini kullanmadık. Güvenliğimiz, ekonomimiz, sosyal dengelerimiz zarar gördü. Ülkemiz bir beka problemi ile karşı karşıya kaldı" dedi.

 

 

Resimler

Emekli Büyükelçi Tugay Uluçevik dinleyicilere hitabederken.

Protokolde Dr. A. Gülden Sönmez, Av. Ruhittin Sönmez, Emekli Büyükelçi Tugay Uluçevik. ve İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Dr. Sedat Kaman

KAO Başkanı Av. Ruhittin Sönmez, açılış konuşmasını yaparken.

Av. Ruhittin Sönmez, E. Büyükelçi Tugay Uluçevik'e Plaketini takdim ederken.

Konferans sonrası dinleyicilerle resim seromonisi

İYİ Parti Derince İlçe Başkanı Esra Tolu ve yönetimi ile birlikte.

Mali Müşavir Ahsen Okyar, Dr. Sedat Kaman, Av. Naci Kara, Av. Ruhittin Sönmez, Mali Müşavir Erdal Baykara

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.