IMG-LOGO

Aydınlar Ocağı’ndan Mete Gündoğan Konferansı

3/26/2022 - 15 00
IMG

Kocaeli Aydınlar Ocağı, Ramazan öncesi son programını Prof. Dr. Mete Gündoğan ile ve Türk Ekonomisi üzerine yaptı. İzmit Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantı büyük ilgi gördü. Aydınlar Ocağı başkanları Süleyman Pekin, Ruhittin Sönmez, H.İbrahim Kahraman ve Ahsen Okyar ile Sayıştay Üyesi Abdullah Doğru, Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği başkanı Yücel Alpay Demir, Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Taylan Bingöl, Kocaeli Türk Ocağı başkanı Mustafa Arha, Selçuklu Düşünce Kulübü başkanı Ahmet Baykuş, Yesevî Ocağı Eğitim-Kültür-Sanat Derneği başkanı M.Eren Elmalı, Türk Emekli Sen başkanı Ekrem Ertürk, Birleşik Emekliler Derneği başkanı Alp Timincioğlu, İyi Parti yöneticileri Cemil Uslu ve Halil Özcan Hürriyetçi Eğitim Sen yöneticileri Salih Karabey ve Ahmet Ateş, Saadet Partisi eski başkanları Sinan Üner ve Mustafa Can gibi isimler de katılımcılar arasındaydı.

            Sunuculuğunu Aydınlar Ocağı yöneticisi Av.Şeref Gönenli’nin üstlendiği programın açılış konuşmasını yapan KAO başkanı Süleyman Pekin konuklara ve katılımcılara teşekkür ederek uzun zamandır ekonominin ülkede birinci gündem olduğundan bahisle farklı isimlerin bu alandaki çözüm arayışlarına kulak vermeye çalıştıklarını ifade etti. Daha sonra konferansın konuğu Prof. Dr. Mete Gündoğan’ın biyografisi okundu ve “Ekonomi Politik, Jeopolitik ve Teopolitik Bağlamda Türk Ekonomisi” başlıklı sunumu yapması için söz kendisine bırakıldı.

            Prof. Gündoğan; bugünkü anlamda ‘para’nın I.Dünya Savaşı’yla takdim edildiğini ve II.Dünya Savaşı’yla da cari ortodoks ekonominin yani ‘para sistemi’nin kurulduğunu örneklendirerek ekonomi ile iktisat kavramlarının farklılığı üzerinde durdu. Doğal iktisat döngüsünü mal ve hizmetler ile para çemberleri üzerinden açıklayan Gündoğan; borç, faiz ve rezerv sistemi hakkında da bilgi verdi. “ Üretim sektörü, finans sektörünün kölesi olmuş durumda” diyen Mete Gündoğan; Türkiye’de 30-35 milyonluk çalışan nüfusun 85 milyona baktığını ve Mart 2022 itibariyle hane halkı kredi borcunun toplamda 5,4 trilyon liraya ulaştığını, dış borcun ise 454 milyar dolara ve iç borcun da 6.7 trilyon liraya vardığını söyledi.

            Borca dayalı para sisteminde tefeciliğin faizcilik şekliyle meşrulaştığını “Devleti bankalar yönetiyor” ve “Parası olanın itibarı oluyor. Para, bir avuç adamın arasında dolaşan bir devlet haline dönmüş” sözleriyle ifadelendiren Prof. Gündoğan, covid krizi sonrasında tedarik zincirlerinin kırılmaya başladığını da belirtti. Ukrayna’daki savaşın öncelikle Avrupa için tehdit teşkil ettiği, Ortadoğu’daki savaşların da öncelikle Türkiye için tehdit teşkil ettiğini beyan eden Gündoğan, Etiyopya üzerinden başlatılabilecek Afrika Su Savaşlarına da dikkat çekti. Gündoğan, ayrıca bazı teo-politik öngörülerde de bulundu.

            Çözüm olarak ise kendi kendine yeterlilik, kadim geleneklere ve birlikteliklere dönüş, bölge içi ve bölge dışı ticaret gibi başlıklar altında şu maddelere yer verildi: Adalet temelli yeni bir ekonomik havza oluşur. Göreceli üstünlükler kullanılır. Yeni bir ödemeler düzeni oluşur. Tarihsel ve kültürel ortak bağlar ortak prensiplere dönüşür. Türkiye adaleti temin ederse yardım görür ve bölge ekonomisin merkezi olur.

            Pür dikkat takip edilen konferans, yazılı olarak iletilen sorulara verilen cevaplarla kapsamca daha da zenginleşti. Akabinde günün hatırası olarak KAO plaketini ve kitap setini ise Av.Şeref Gönenli, KMKB başkanı Yücel Alpay Demir ve ADD başkanı Taylan Bingöl birlikte verdiler. Ardından Prof. Mete Gündoğan, salon çıkışında kurulan masada kaleme aldığı kitaplarını okurları için imzaladı.

KAO Başkanı Süleyman Pekin açılış konuşmasını yaparken


Prof. Dr. Mete Gündoğan dinleyicilere hitap ederken

 

Günün anısına Mete Gündoğan’a plaketini ve kitap setini Av. Şeref Gönenli, KMKB başkanı Yücel Alpay Demir ve ADD başkanı Taylan Bingöl birlikte verdiler.


Mete Gündoğan okurlarına kitaplarını imzalıyor.