IMG-LOGO

Korona mı Daha Tehlikeli, Elektromanyetik Radyasyon mu?

10/28/2021 - 15 00
IMG

Kocaeli Aydınlar Ocağı geçtiğimiz haftasonu “Günlük Yaşamda Elektromanyetik Radyasyon Maruziyeti ve Korunma Yöntemleri” konusunu ele aldı; konuk olarak ise Diş Hekimi ve Gazi Ünv. Arş. Gör. Dilara YEKEN HAROĞLU yer aldı. Bir Aydınlar Ocağı klasiği haline gelen “Gençler Kürsüde” kapsamındaki 78’nci toplantı Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Aydınlar Ocağı başkanları Süleyman Pekin ile Ruhittin Sönmez, Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği başkanı Yücel Alpay Demir, Selçuklu Düşünce Kulübü başkanı Ahmet Baykuş, İyi Parti İzmit İlçe sekreteri Halil Özcan, Kocaeli Türk Ocağı muhasibi Şenol Karamus, Kuruçeşme eski belediye başkanı Ali Kahraman, Kocaeli Teftiş Kurulu eski başkanı Seyfettin Karamızrak, Yesevî Ocağı Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği eski Başkanı İrfan Memiş ve Kocaeli Aydınlar Ocağı yöneticileri ile üniversite öğrencileri katıldı.

   Açılış konuşmasını yapan KAO Başkanı Süleyman Pekin, diş taraması yapmayı planladıklarını fakat hijyen koşulları ve sağlık şartları nedeniyle bunu sağlıkla ilgili bir seminere çevirdiklerini belirtti.. Rradyasyon gibi korona kadar tehlikeli bir konuyu bilimsel verilere dayanarak araştırdığı için Dilara Yeken Haroğlu’na teşekkür etti. Daha sonra söz alan HAROĞLU şunlardan bahsetti:

    “Ülkemizde ve nerdeyse tüm dünya ülkelerinde; okullarda, kütüphanelerde, evlerde kullanılan wifi ve cep telefonu, bluetooth radyasyonunda taşıyıcı eşik frekans olarak 2,4GHz kullanıldığı biliniyor. Yapılan çalışmalarda 2,4GHz ve üstü frekanslarda su moleküllerinin kendi etrafında dönerek ayrışmaya başladığının tespit edilmesiyle  % 60’ı sudan oluşan insan vücudu için bu frekansın oluşturacağı hücresel hasarlar oldukça önemlidir.”

     “Güncel çalışmaların sonucunda kanserlerin, genetik sendromların, otizmin, oto-immün hastalıkların, diyabetin ve hatta şizofreninin bile radyasyonla ilişkisinin kanıtlandığını görmekteyiz. Bu nedenle, özellikle hücre bölünme hızı yüksek olan bebeklerin ve büyüme gelişim aşamasındaki çocukların mümkün olduğu kadar radyasyondan uzak tutulması önemlidir. Günlük yaşamda elektromanyetik ölçüm değeri en yüksek bulgulanan baz istasyonları, wi-fi yönlendiriciler, cep telefonları, bluetooth kulaklık ve saatler, mikrodalga fırınlar, bebek telsizleri, bilgisayar ve tabletler, tasarruflu ampüller, saç kurutma makineleri, kumanda ve elektronik cihazlar şeklindedir.”

             “Korunma tedbirlerine bakacak olursak özellikle gebe kadınları, bebek ve çocukları korumak önceliğimiz olmalı. Uzaklaştıkça yoğunluğunun azaldığını bildiğimiz bu dalgalardan korunmak için cihaza mesafe oluşturmak, bir fırın ya da buzdolabının başında beklememek, ortamda birkaç cep telefonu varsa uzak mesafelere taşımak, cep telefonlarını kablolu kulaklık ya da hoparlörde kullanmak veya aradığımız kişi telefonu yanıtlayana kadar bekleyip yanıt alındığında kulak hizasında tutmak küçük ama etkili tedbirlerdendir. Gece uyuduğumuz odada; elektriğe bağlı tüm cihazları akımdan kapatmak, wi-fi’yi mutlaka kapatmak, cep telefonlarını uçak moduna almak ve mümkünse odada bulundurmamak, bluetooth saat ve kulaklıkları kullanmaktan kaçınmak; özellikle çocukların kullanımına engel olmak  mental sağlıkları açısından önemlidir. Tasarruflu gaz-civa içerikli, radyasyon yayan led ampüller yerine klasik ampülleri tercih etmek, en azından çocuk odasında ya da çalışma lambalarında kullanmamak gerekir. Unutulmamalıdır ki kullandığımız herhangi bir elektrikli cihaz, yaşamınızı kolaylaştırıyorsa karşılığında da büyük olasılıkla sağlığımızdan bir şeyler götürüyordur.”

             Sunum çok beğenildi. Sonrasında herkes ya bir şeyler sordu ya da yaşamından örnekler verdi. Bu kısımda da ekstra bilgiler sunan Dilara Yeken Haroğlu’na günün anısını belirten Aydınlar Ocağı plaketini babası, akademisyen ve aynı zamanda KAO Yöneticisi Doç. Dr. Tekin Yeken ile annesi, ziraat mühendisi Zeynep Yeken birlikte verdiler.

 

 Araştırma Görevlisi Diş Hekimi Sayın Dilara Yeken Haroğlu'na günün anısına Aydınlar Ocağı Plaketini annesi Ziraat Mühendisi Sayın Zeynep Yeken ve KAO Yöneticisi Akademisyen Doç. Dr. Tekin Yeken birlikte verdiler.