IMG-LOGO

Türk Dil Bayramı (26 Eylül 1932)

9/26/2019 -
IMG

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan kısa süre sonra Atatürk'ün isteği üzerine dil işlerini yürütecek bir oluşumun kurulması kararlaştırıldı. 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk Dili Tetkik Cemiyeti yani Türk Dil Kurumu kurulur. Hemen sonrasında toplanan Türk Dili Kurultayı ise 26 Eylül'ü Dil Bayramı ilan etti. Dil Bayramı önemi, etkinlikleri...

Türk Dil Bayramı Nedir?

Türk Dil Kurumu 87 yıl önce, çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı gibi önemli meslek gruplarını topladığı Türk Dili Kurultayı'nda Türkçe'nin önemini vurgulamak için 26 Eylül gününü 'dil bayramı' ilan etti.

Dil Bayramı Tarihi

Bir milletin var olabilmesi için dilin en önemli unsur olduğuna inanan Atatürk, 11 Temmuz 1932 tarihinde bir akşam yemeğinde masadakilere dil işlerine yoğunlaşılması gerektiğini söylemesi üzerine Türk Dili Tetkik Cemiyeti adında 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk dili ile ilgilenen bir kurum kuruldu.

Samih Rifat, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri İçişleri Bakanlığına giderek başvuruda bulunmasıyla kurulan kurumun adı sonradan Türk Dil Kurumu olarak değiştirildi. Kurumun oluşturulduktan sonra Türk Dil Kurultayı, birçok bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı gibi dönemin önde gelenleri katılır. Türk Dil Kurultaylarının Türk dilinin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi konusunda önemli bir yeri vardır.