IMG-LOGO

29 Ekim 1923 Cumhuriyet Bayramı

10/28/2021 -
IMG

Ulu Önder Atatürk’ ün tam 98 yıl önce açıkladığı:  "Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz" sözünden bir gün sonra, Türkiye Cumhuriyeti'nin resmen kurulduğu tarih 29 Ekim 1923 olarak resmiyet kazanmıştır. Tabi ki bu süreç, bu destansı tarihi yazmak kadar kolay olmamıştır:

 

1914 yılında başlayan ve dört yıl süren I. Dünya Savaşı'nda bizimle birlikte olan devletlerin yenilgiye uğramasından dolayı ülkemizde yenilmiş sayılmıştır. Bunun sonucunda ülkemiz üzerinde toprak paylaşım planları yapılmış ve uygulamaya konulmuştur. Zor dönemden geçen Ulusumuza güvenen Mustafa Kemal Paşa; "Tek bir egemenlik var, o da Milli egemenliktir, ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır." diyerek sırasıyla Samsun'da Erzurum' da ve Sivas' da kongreler düzenlemiştir. Yurdun dört bir tarafından katılan ulus temsilcileri, 23 Nisan 1920 tarihinde Meclis başkanı olarak Mustafa Kemal Paşa'yı seçmişlerdir. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde, düzenli ordularla birlikte efeler, seymenler ve dadaşlar bulundukları yerlerde işgalcilere karşı Milli Mücadele’ yi başlatarak yurdumuzu düşmanlardan kurtulmasına ve savaşın zaferle sonuçlanmasına yardımcı olmuşlardır.

 

Zafer sonucunda imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile doğan yeni devletin hâlihazırda yönetim biçimi belirlenememişti. Oluşturulan ikinci dönem Büyük Millet Meclisi ise ilk toplantısını 11 Ağustos 1923′ te yapmış ve 13 Ekim 1923′ te Ankara’ yı başkent olarak seçmişlerdi. Atatürk, bu süreç sonunda çoktan beri üstünde çalıştığı Cumhuriyetin ilanı için hazırlıklara başlamış ve 28 Ekim 1923 akşamı Çankaya’ da verdiği yemekte yakın arkadaşlarına, "Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz" sözünü söylemiştir.

 

Ve 29 Ekim 1923 günü Atatürk’ ün hazırladığı cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiştir. Kurulan Cumhuriyet yönetimin ilk Cumhurbaşkanı da Atatürk olmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile Ankara'da 101 pare top atışı yapılarak duyurulmuştur ve 29 Ekim gecesi ile 30 Ekim 1923 tarihinde tüm ülkede bir bayram havasında kutlanmıştır. Günümüzde ise Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bazı değişiklikler dışında çok renkli şekillerde kutlanmaktadır. Cumhuriyet'i korumak, kollamak, yaşatmak her yurttaşın bir ödevidir.(Alıntı: Seçil Bayrak)