IMG-LOGO

26-30 Ağustos Zaferler Haftası

8/26/2020 -
IMG

 Türklük üzerinde oynanan emperyalist oyunlar Osmanlı’nın zayıflamasıyla aleni bir şekilde hayata geçirilmişti. Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda galip devletlerin politikacıları, Türkleri Anadolu’dan atıp Asya’nın içlerine sürmeyi ve hatta Türklüğü tamamen yok etmeyi hedeflemişlerdi.

Bu durum karşısında içinde Ulu Önder Atatürk’ün başında bulunduğu Millî Mücadele, önce İnönü’de ve sonra Sakarya’da düşmanı durdurma başarısını gösterdi. Bir yıllık hazırlık devresinden sonra da işgal edilen vatan topraklarını kurtarmak için 26 Ağustos’ta Büyük Taarruz başlatıldı. Büyük Taarruzun dördüncü gününde, yani 30 Ağustos’ta ise Başkumandanlık Meydan Muharebesi yapıldı. Bu muharebede düşmanın en önemli gücü yok edildi ve bu muharebe âdeta savaşın sonucunu belirledi. Bu özelliği sebebiyle vatanımız düşman işgalinden kurtulduğundan beri bu önemli gün coşkuyla Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

 Büyük Taarruz, Birinci Dünya Savaşı sonunda, Sevr dayatılarak, yok edilmek istenen Türk Milletinin varlığını dünyaya bir kere daha göstermesidir. Bu özelliğiyle Millî Mücadelenin başarıya ulaşmasının bir sembolüdür.

 Millî Mücadele, 2. Viyana Kuşatmasından beri geri çekilmekte olan Türklüğün yeniden yükselişe geçmesidir.

 Bütün bunların bir sonucu olarak Büyük Taarruz, Anadolu’yu vatan yapan Malazgirt Savaşının 20. yüzyıldaki bir yansımasıdır.

 26 Ağustos 1071’de Anadolu’ya geri dönmemek üzere giren büyük Türk Milleti, 851 yıl sonra aynı gün başlattığı Büyük Taarruz sırasında 30 Ağustos’ta kazandığı Başkumandanlık Meydan Muharebesi’yle vatanından sökülemeyeceğini bütün dünyaya haykırmıştır?