YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Anasayfa » Duyurular » Kitap Tanıtımı:

 
Ocak 10 2019

Kitap Tanıtımı:

İstanbul - 10 Ocak 2019 -

 

Kitap Tanıtımı:

Sitemiz yazarlarından Emekli Yarbay Atilla Çilingir'in son eseri "O Gece" isimli romanı piyasada satışa sunulmuştur. Bütün okuyucularımıza önemle duyurulur.

Kitap hakkında Sayın Atilla Çilingir'den bir kaç satır:

''Bu kitap; 44 yıl önce Kıbrıs'ta savaşın tam da orta yerinde, ''hayatla-ölüm'' arasına sıkışıp kalan 187 Rum esirin özgürlüklerine nasıl kavuştuklarını anlatmaktadır. 'O GECE' onları hayata bağlayan ne yaşandıysa hepsi insancıl yüreklere dokunuş, her anı gerçektir. Savaşın tüm acımasızlıklarına, yaşadıkları onca acıya rağmen düşmanına dahi insanca davranmayı başaranların, nesiller boyunca anlatılacak hikâyesidir...''Kitabımdan elde edilecek telif geliri ile yine güzel Anadolu'muzda kütüphanesi bulunmayan bir ilköğretim okulunda çocuklarımız için yeni bir kütüphane daha açmak gayretinde olacağım. (Daha önceki yıllarda da Van'ın Muradiye İlçesi Akbulak Köyü YBO'da bir BT sınıfı ile Samsun'un Tekkeköy İlçesinde bir kütüphane açmıştım. ( Bk. www.atillacilingir.com"
Kitap hakkında yazılanlar:

Kıbrıs Meselesi ile ilgili belki yüzlerce kitap yayınlanmış, sizler de bunların birçoğunuokumuşsunuzdur. Bu kitap da bir Kıbrıs kitabıdır. Fakat bu güne kadar okuduklarınızdan çok farklı olduğunuhemen söyleyebilirim. Bir kere, bu kitap sizi, istatistiki ve tarihi bilgilere boğmayacak bir romandır. KıbrısBarış Harekâtında bölük komutanı olan Üsteğmen Yıldırım'ın yaşadığı, içinde rol aldığı müthiş bir olayınüzerine kurgulanmıştır. Savaş sahneleri, gerçekten savaşı yaşayan birinin anlatabileceği şekilde çok canlı,çok açık verilmiş, savaşa katılanların ruh halleri tam bir gerçeklikle ifade edilmiştir.Hiç bilmediğiniz yaşanmış gerçekler, askerlerin ve subayların psikolojileri, Kıbrıs Türk Mücahitleriile olan ilişkiler, sade, yalın anlatılmış, abartıya hiç yer verilmeden olanlar tasvir edilmiş. Savaşın en şiddetlizamanında, esir edilen bir gurup Rum sivil, yaşlı erkek, kadın, genç kızlar ve çocuklarla bir bölük komutanıarasında yaşanan gerçekten ibretlik, gerçekten inanılması güç, fakat doğru bir olay tüm detayları ileokuyucuya sunulmuş, düşman, hatta savaşan iki millet arasında sıkışıp kalan esirler ile bölük komutanınınkurduğu iletişim, dostluk; okuyucuyu derin derin düşündürecek ve gayri ihtiyari, " insanlık ölmemiş "dedirtecektir.Kıbrıs'ın cehennemi sıcağı altında, mataralarında belki de dudaklarını ıslatabilecek kadar sularıolan, aç ve susuz askerlerin, susuzluktan ve açlıktan kıvranan esirlere yaklaşımı, onlara yardım edebilmekiçin yaptıkları fedakârlıklar, romanın ana konusunu oluşturmuş ve ne olacağı sorusu romanın sonuna kadaruzanarak sıkmadan merak duygusunu güçlendirmiştir.Romanı üç kelime ile özetlemek istersek; SAVAŞ - ZAFER ve İNSANLIK diyebilirim. Galipler ilemağlupların ilişkileri, insanlık bandında buluşmaları ve savaşı insanlık anlayışının kazanması... Yarbay ArapBurhanettin'i, Üsteğmen Yıldırım'ı, Maria'sı, Stavros'u, Mücahitleri ve askerlerimiz ile bir bütün olankahramanları zevkle okuyup merakla sonuna kadar takip edeceğinizden eminim.Bu Kıbrıs kitabını, diğer bütün Kıbrıs kitaplarından ayırt eden özellik, yukarıda kısa kısa sözünüettiğim, savaş, zafer, insanlık ve bunların yarattığı duygu zenginliğidir. Okursanız, hele bu günlerde yokedilen kültürel değerlerimizi, bizim askerlerimizin savaşta bile nasıl yaşattıklarını görecek ve gururduyacaksınız. Okumazsanız, bunlardan yoksun kalacağınız için kaybedeceğinizden adım gibi eminim...
Hüseyin Adıgüzel


O GECE
Eser Adı: O GECE Üst Başlık  ROMAN Yazar Atilla Çilingir Kapak: Tasarımı Ercan Portakal Baskı: Milli Basım Kâğıt Kalitesi 60 gram Enso Sayfa Sayısı 224 Ebat 13,5X 21 cm Barkod 978-605-2019-50-4 Baskı Yılı 15.Ocak.2019 İstanbul Fiyatı: ₺25,00

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.