GÜNÜN SÖZÜ

Bir milletin kafasını kesmek yerine kültürel soykırıma uğratır,kendine hamal yaparsın. Oktay Sinanoğlu

21 Ağustos 2019 04:58 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Aydın Gözüyle

Kara Sevda
Tarih: 21 Ağustos 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel

Hal vaziyet böyle olunca, memlekette demokratik olgunluğun varlığından söz etmek güç olunca Türk siyaseti her zaman ilginç olaylara sahne olmuş, her daim ibretlik manzaraları içinde barındırmıştır. Menderes'in ''Domates koysam seçilecek.'' demesi, kendisine oy vermeyen illeri ilçe yapmaya kalkması, Ecevit'in hükumet kurabileyim diye 12 tane vekili partisinden bakanlık pazarlığı yaparak istifa ettirmeye kalkması, Erbakan'ın 28 Şubat sürecini tetikleyen Çankaya daveti, Demirel'in ''Kim ne veriyorsa, ben üç katını veriyorum !'' demesi ve daha saymakla bitmeyecek olan nice manzaralar...

 

 

Devamı »

Fifty Shades of Coup yahut Darbenin Elli Tonu
Tarih: 21 Ağustos 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel

Uzun uzun darbeler kronolojisi yazacak değilim ancak kısa bir tarih yolculuğu yapmakta fayda var. Darbe, sadece Türkiye Cumhuriyeti'ne has bir gelenek değildir. Türk tarihindeki darbelerin izini sürmeye kalktığınızda o yol sizi "Kutlu Başkent" Ötüken'e kadar götürür. Türk tarihi darbeler tarihidir. Çünkü darbe, iktidara namzet olanın iktidarı elinde bulundurana karşı giriştiği "silahlı" bir iktidar mücadelesidir. Bu mücadele uğruna yeğen amcaya, kardeş kardeşe, hatta oğul babaya bile silah çekmiştir. Darbe, Türkler için hayatın ata binmek kımız içmek kadar olağan bir parçasıdır. Bu iddiamızı Osmanlı tarihinden örneklerle ispatlama yoluna gidelim.

 

 

Devamı »

 Hayalet Şehre, Hayalperest Başkan Seçimi!
Tarih: 20 Ağustos 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Kıbrıs adasında son zamanda adından çok söz ettiren bir bölge var, adı Maraş! 1974 yılından beri yasak bölge.

Çünkü 45 yıl önce adada yaşanan savaş nedeniyle Rumların terk ettiği bu bölgede hayat tamamen yok olmuş, şehir hayalet bir görüntüye bürünmüş durumda!

Evleri var insanları yok...

Böylesine bir bölge için adanın Rum tarafı 25 Ağustos 2019 tarihinde belediye başkanı seçecek! Böylesi bir haber için bu nasıl bir iş denebilir ama gerçek!

 

 

Devamı »

Sosyal Medyada Anlamak ve Anlatmak
Tarih: 20 Ağustos 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Gruptakilerin aidiyet duygusu kazanması, ortak akıl ile kararların alınması, sinerji oluşması, içerideki farklı görüşlerin ortaya çıkmasıkişisel sorunu olanların belirlenmesi gibi faydalı sonuçlara ulaşma imkânını, kapatma kararı ile kaybedersiniz. Dahası bu kararınız gruptakilerin kendilerinin daha küçük gruplar oluşturmalarına yol açabileceğinden, muhalif grupların oluşması riskini de göze almanız demektir.

 

 

Devamı »

Teklif Sırrı (2)
Tarih: 19 Ağustos 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Kâinatı; değişim ve başkalaşım kanununa bağladı. Kâinatı yine değişim ve ilerleme kuralına rabtetti. Nitekim hayır sandığımızdan şer, şer sandığımızdan hayır çıkabilir. Bu sırdan dolayı elden gelen yapıldıktan sonra beklemediğimiz sonuçları tabii ve doğal karşılamalı. Bize rağmen bizimle beraber olan şeyleri vâkide / olanda hayır vardır hükmüne bağlamalıyız. Çünkü fiilen ondan kurtulmak isterken, ancak bu bakış ve yorumla manen rahat ve huzur içinde olabiliriz.

 

 

Devamı »

İstanbul - İzmir Otoyolu
Tarih: 19 Ağustos 2019 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Güncel

Parası çok olanlar geçecektir deyince aklıma   !. Boğaz Köprüsünün yapıldığı 1970 li yıllar da sol kesimin köprünün yapılmasına nasıl  muhalefet ettiği aklıma geldi..1970 yılların başında büyük bir heyecan ile köprü inşaatı devam ederken ,sol kesim köprünün yapılmasına şiddetle karşı çıkıyor, bu köprüden ancak zenginlerin geçeceğini iddia ediyorlardı Hatta öyle ki, bu köprü yerine Zap Suyu'nun üzerine köprü yapılmasını istiyorlardı.

 

 

Devamı »

The Başgan
Tarih: 18 Ağustos 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel

TB       - Hayatım! En sevdiğim kravatımı bulamıyorum, nerede olduğunu biliyor musun?!!

E         - Nereye bıraktıysan ordadır!

TB       - Yok ama burada.

E         - Dur çekil bakayım oradan. Bak işte burada!

TB       - Hay Allah! Nasıl gözümden kaçmış öyle, heyecandan demek ki...

E         - Bütün gece sağa sola dönmekten ne uyudun ne de uyuttun! Bu kadar heyecanlanacak

ne var sanki?

 

 

Devamı »

‘Uyanıklığın En Saf Hâlidir Yüzünüz’
Tarih: 18 Ağustos 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Ama hakikatli insanlarsınız, üzülüyorum,

Hafıza denilen şeyin yok olduğu bi zamanda siz unutmamayı seçmişsiniz.

Öğrenciler; çalışan büyüklerinizin halini görüp

Hala nasıl bi şevkle her sabah uyanıyorsunuz, saygı duyuyorum sizlere.

Olmayan bi gelecek için bu kadar çabayı

Nehri geçerken timsahın ağzına düşmüş antilop bile gösteremiyor.

Herşeye rağmen, sizler o sabah uykusunu öven tembellere inat,

 

 

Devamı »

Türkistan Türkistan
Tarih: 18 Ağustos 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Şâir, edip ve hatip Yavuz Bülent Bâkiler, 250 yıl önce Azerbaycan toprağı Karabağ'dan Anadolu'ya göç eden bir ailenin ferdidir. Ata-ecdat toprağı olan Türkistan sevdalısıdır. Bu sebeple Türkistan coğrafyası ve insanı hakkında yazdıkları, okuyanın göz pınarlarına ısrarlı davetiyeler gönderir. Mutlaka kendisi de o yazılarını yazarken yanında mendil bulunduruyordur. Türkistan'la bağlantısı, hissî değil, derûnunda millî ve insanîdir. Türkistanlı soydaşlarımızın tarih boyunca çektiği -hafiflemiş olsa bile günümüzde de devam eden- çileler, beyninde paslı bir çivi, gönlünde zehirli bir hançerdir.

 

 

Devamı »

Biraz da Gündemi Konuşalım
Tarih: 17 Ağustos 2019 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel

Geçici koruma altındaki bu Müslüman kardeşlerimizin içinde her türlü terör örgütüne üye ve istihbarat elemanları bulunmaktadır. İleride PKK'nın yerini alacak ve dıştan kumandalı Türkiye ile savaştırılacak iç unsurlar ortaya çıkacaktır. Mafyasından fuhuş yapılanmasına kadar birçok suça karışan bu sözde mülteciler, asıl yarın Türkiye'nin başına çok tehlikeli bir iç güvenlik sorunu olarak çıkacaklardır. Nitekim, daha bugünden Temmuz 2019'da İstanbul Saraçhane'de malum bazı sözde İslamcı derneklerin desteğiyle bir miting yapılmış, mültecilerin geri dönmesine karşı çıkılmış ve "asıl Türkler defolsun" kışkırtmaları yapılabilmiştir.

 

 

 

Devamı »

Al Öfkemi şiir, Al Öfkemi!
Tarih: 16 Ağustos 2019 Yazar: Sevil Köse-Esnaf Kategori: Şiir Defteri

 

Torun okula gidemez
Oğlun evlenemez
Komşun derdine ilaç bulmaz
Sen şeytanı taşla, koş koş gecikme
Ya içindeki içindeki şeytanı kim taşlayacak
Şimdi şurdan elime bir taş alıp. tövbe tövbeeeee

 

 

Devamı »

Prof. Dr. Emin Işık Hoca ile Sohbet
Tarih: 16 Ağustos 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Prof. Emin Işık: Âdem Aleyhisselâm'dan beri devam edip gelen tevhit dini*, nasıl ki Kur'ân ile tamamlanmış ve kemâle ermişse bir insanda bulunması gereken ahlâkî özellikler de eksiksiz olarak Hz. Mııhammed'in (s.a.s) şahsında kemâle ermiş ve en mükemmel hâle gelmiştir. Zâten kendisi de bir hadîs-i şerifinde, 'Ben ahlâkî erdemleri tamamlamak için gönderildim.' Buyurmuştur. Kur'ân âyeti de bunu kesin bir dille şöyle tasdik eder: 'Hiç şüphe yok ki sen yüce bir ahlâk üzeresin.' (Kalem, 4) Bir başka âyette ise şöyle buyurulur: '(Ey Muhammed) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.' (Enbiyâ, 107)

 

 

Devamı »

Kazdağları ve İYİ Parti Üzerine – 2
Tarih: 15 Ağustos 2019 Yazar: Levent Ünsal- Makina Tasarımı ve İmalatı Teknikleri uzmanı mak.yük.müh Kategori: Güncel

Şimdi büyük harflerle yazıyorum; BÜTÜN MADENLERİMİZ DEVLETLEŞTİRİLMELİDİR. Türkiye'mizin bütün bunları yapabilecek bir partiye ihtiyacı vardır. Türkiye'mizin kurtuluşu böyle bir partidedir. Milletimiz bunu bekliyor(um). Ortak Ses'te yayınlanmış olan, 1 Eylül 2018 tarihli  "İYİ Parti" üzerine başlıklı son makalemin son cümlesi şöyle idi: "İYİ Partimiz aydınlanmacı, ahlaki idealist, demokratik milliyetçi, toplumcu ve vatansever bir parti olmalıdır." Buna şunu da eklemek istiyorum: "İyi Parti inkılapçı bir parti olmalıdır." Evet, CHP'nin kullanmadığı, çöpe attığı Büyük Atamızın bu vasiyetine sahip çıkmalıdır. Türkçesini söyleyeyim; "Devrimci". Durun, hemen itiraz etmeyin. Lütfen, 'devrimci' nitelemesini 'statüko yıkıcı' anlamında değerlendirin.

 

 

Devamı »

Kul Etmiş Gitmiş
Tarih: 15 Ağustos 2019 Yazar: Fikret Karatepe-Eğitimci-Yazar Kategori: Şiir Defteri

 

Bilmem ki bu yurda gelir mi fecir,
Gördükçe ülkeyi yüreğim acır,
Yalnız satış bilen acemi tacir,
Benim altınımı pul etmiş gitmiş.

 

 

 

 

Devamı »

Sagalassos’un İlhamı İle
Tarih: 15 Ağustos 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Antik kentin yerleştiği dağın eteklerinde kurulmuş olan Ağlasun ilçesinin merkezinde 1000 yıllık olduğu söylenen tarihi bir çınar var. Çınar'ın dört bir tarafından, gövdeden, dallara ve yapraklara doğru, neresine bakarsanız bakın, etkileyici bir ihtişam görüyorsunuz. 3,5 metre çapında ve 9 metre yüksekliğinde olan bu anıt ağaç Türk hâkimiyetinin tarihçesini gösteren canlı bir belge gibi hala dimdik ayakta.

 

 

Devamı »

Kazdağları ve İYİ Parti Üzerine – 1
Tarih: 14 Ağustos 2019 Yazar: Levent Ünsal- Makina Tasarımı ve İmalatı Teknikleri uzmanı mak.yük.müh Kategori: Güncel

Bunlar altının tamamını en kısa zamanda götürüp ulufe % 4'ü verdikten sonra geriye tamamen zehirlenmiş, yok olmuş Kazdağları'nı bize kapak olsun diye bırakacaklardır. Bergama'da, altın madeni işleten yabancı şirketin tüm dünyada yaptığı çevre katliamının fotoğrafları çarşaf çarşaf yayınlanmıştı.

Üstüne üstlük, altınlarımızın % 96'sını yabancılara niye veriyoruz. Uzun sözün kısası bu iş ancak kamusal bir milli kuruluş olan Etibank'a yaptırılabilirdi, yaptırılmalıydı. Başkasına el sürdürülmezdi (Bkz: www1.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/487315b1286f907_ek.pdf?dergi=101).

 

 

Devamı »

Câriyenin Aşkı
Tarih: 14 Ağustos 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

İslâm'ın târih sahnesine çıkışından evvel Arabistan Yarımadası'nda farklı bir kültür vardı. İslâm gelince bazı unsurlarını bıraktı, bazılarını da yasakladı, kaldırdı. Kölelik meselesi de kaldırılanlardan biriydi. Ancak İslâm'ın devreye soktuğu tedbirlere rağmen, Câhiliye döneminin Arabı, asırlardır sömürdüğü böyle bir töreyi terketmede direnç gösterdi. Allah elçisi direnmeleri Kur'ânî eğitim felsefesi prensipleriyle bastırıp İslam'ın adâlet düzenini hâkim kıldı. Bu sebeple İslâmî döneme geçiş sancılarla mümkün olabildi.

 

 

Devamı »

Bayram ve Davet
Tarih: 13 Ağustos 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel

Öğrencilerimiz işin uzmanlarınca kurgulanmış kaliteli eğitim programlarıyla yetiştirilmeli bununla birlikte de toplumumuzun hakikatleriyle ve kültürümüzün öğeleriyle buluşturulmalı. Felsefe başta olmak üzere sosyal bilimler alanındaki derslerin matematiğin yanında para etmez oluşu ortadan kaldırılmalı, öğrencilere basmakalıptan çıkma idealar benimsetmeye çalışmak yerine kendi fikir dünyalarını nasıl inşa edebilecekleri öğretilmeli. Derste çıt çıkarmadan tahtadakini not alan değil sorgulayabilen, yorumlayabilen ve irdeleyebilen öğrenciler hedeflenmeli.

 

 

Devamı »

Acemi Kasap
Tarih: 13 Ağustos 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel

İşin ehline emanet edilmesi konusu her kurban bayramında yüzlerce kez karşımıza çıkmasına rağmen, memleket yönetimini bir türlü ehline emanet etmiyoruz. Baksanıza ülkenin başında öyle bir acemi camiası var ki on yedi yıldır ellerine yüzlerine bulaştırmadıkları iş kalmadı. Ülkenin eğitim sistemini mahvettiler, yargı sistemini mahvettiler, ekonomisini mahvettiler, dış politikada itibarını mahvettiler, güvenlik sistemini mahvettiler, siyasi etik kurallarını mahvettiler. Üstelik ülkenin başındaki acemiler hava atma ve caka satmada acemi kasapları yüze katlarlar.

 

 

Devamı »

Prof. Dr. EMİN IŞIK Hoca ile Sohbet
Tarih: 11 Ağustos 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Prof. Işık: Başımıza gelen olayların kendisi o kadar önemli değildir. Önemli olan, bizim ona nasıl bir tepki verdiğimizdir. Yani niyetimiz ve algılama tarzımızdır. Allah, kullarını birtakım belâ ve acılarla imtihan eder. Sabredip ceht ve tevekkül gösterenler selâmete ererler ve büyük mükâfatlara nail olurlar. Şunu hiç göz ardı etmemek gerekir ki her büyük başarı, büyük çaba ve sıkıntıların sonucunda elde edilir. 'Sabrın sonu selâmettir' sözü boşuna söylenmiş değildir.

 

 

Devamı »

Hasret Bitti Nihayet (6)
Tarih: 10 Ağustos 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

İstanbul gibi mahza / sırf tarihle içiçe ve tarihle yoğrulmuş bir beldede insana daha çok sorumluluk düşmekte, nerde nasıl bir kentte yaşadığının bilincinde olması gerekmektedir.

Çünkü insanın, özellikle görevi şehadettir. Yani gördükleri eser ve yapıtların birer nişan, işaret ve alâmet olduklarını bilmek. Eserden ustaya, fiilden faile yol bulmak. Yapılanda yapanı görmek. Eserde ustayı keşfetmektir. Ki asıl görüş budur. Madde ve Manaya bu açıdan bakmaktır.

 

 

Devamı »

Han susar Töre Konuşur!
Tarih: 10 Ağustos 2019 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel

Buda gösteriyor ki, yönetim şekillerinden en iyisi demokrasi olsa bile içerisine hile ve aldatmacılık girdiğinde en berbat yönetim şekline dönüşebiliyor. Bu gibi hallerde Monarşi; demokrasiye tercih edilebilir tezini seçenek olarak akla getirilebiliyor, zira eğer baştaki kral ve ya başkan her kimse öngörülü liyakatli biri olduğunda kuşkusuz daha seçici davranıp, yönetimine ehil olan insanları getirecektir.

 

 

Devamı »

Âşık - Mâşuk (2)
Tarih: 09 Ağustos 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

"Levlâke Levlâke..." /

"Eğer Sen, eğer Sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım!"

Sırrını nazara veriyor.

İşte bu maksat, bu mana için insanın harekete geçmesini;

Bıkmadan, usanmadan hep bekliyor.

Çünkü bunda kutsal bir gaye gözetiyor.

 

 

Devamı »

Yalanla Yaşarken Gerçek Dünyada
Tarih: 08 Ağustos 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

'Para, elinin kiriymiş'; pöh! Para günahları yıkayan en iyi sabundur. Parayı bulursanız bu dünyada cenneti yaşayabilirsiniz; muhtemelen öbür dünya için de cennette, denize nazır ve lâtif bir köşkte ebedî yaşamı satacak bir din bulacaksınızdır. Helbet paranız yetiyorsa..

 

 

Devamı »

Muhalif Şirketlere “Çökecekler”
Tarih: 08 Ağustos 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel

Ak Parti'nin iktidar olduğu günden bu yana zihniyeti hep kamu mallarını organize bir şekilde yağmalamak olmuştur. Bugün gelinen noktada artık yağmalanacak bir kamu malının kalmamış olması, Ak Parti'nin ve Ak Partili piranhaların özel sektörün malvarlığına göz dikmeleri sonucunu meydana getirmiştir. Yani şimdiye kadar vatandaşın kamudaki ortak hakkına el uzatıp yağmalayan bu güruh bundan sonra vatandaşın şahsi haklarını yağmalamaya başlayacaktır. Bu da şu şekilde gerçekleşecektir. Hazine ortak olma bahanesiyle özel şirketlere çökecek, daha sonra da Hazinenin o özel şirketteki hisseleri yandaşlara ihale edilerek özelleştirilecektir.

 

 

Devamı »

 Kıymayın Bu Toprakların Yeşiline!
Tarih: 08 Ağustos 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Özgürlüğümüzün simgesi bayraklarımızla donanmış yurdumuza dam olmuş mavi kubbenin sarıp, sarmaladığı; çağıldayan tertemiz sularıyla, ılık ılık esen rüzgârlarıyla yüreklerimizi serinleten yemyeşil ormanlarıyla, nice haşmetli dağlarıyla, yalçın kayalarıyla, yiğitlerin harman olduğu ovalarıyla canım yurdumun şehitlerimizin kanlarıyla yoğrulmuş aziz toprakları; can beldesi vatanım:

 

 

Devamı »

Daha İyi Anlatmak İçin
Tarih: 08 Ağustos 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Meral Akşener'in memleketinde O'nu toplantıya davet edebilecek bir STK bulunamıyordu. Kocaeli mitinginin sorumluluğunu Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı olarak ben ve ekibim üstlendik. 6 bin kişinin katıldığı bir miting oldu. Mitingi partimizin kurucularından Cumali Durmuş ile birlikte organize ettik. (Kurultayda GİK üyeliğine seçilen Cumali Durmuş arkadaşımızı da kutluyor, görevinde başarılı olmasını diliyorum.)

 

 

Devamı »

İkinci Abdülhâmid ve İslâm Birliği
Tarih: 07 Ağustos 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Türk tarihinin en çok tartışılan şahsiyeti, Sultan İkinci Abdülhâmid Han'dır. O'na 'Göksultan' sıfatını yakıştırıp yüceltenler de 'Kızıl Sultan' diyerek aşağılayanlar da hakikat çemberinin dışında kalan çeyrek aydınlardır. O, Osmanlı tarihinin en zor döneminde en üst mevkide görev yapan, dış düşmanlarla mücadele ederken, içteki hainlerin devlete verdiği zararları en aza indirmeye çalışan üstün vasıflı bir devlet adamıydı. İnsan olması sebebiyle elbette hataları vardı. Onları büyüteç altına koyup yansıtırken, başarılarını göz ardı etmek, insafa sığmadığı gibi sağlıklı düşünceyle de bağdaştırılamaz.

 

 

Devamı »

İYİ Parti GİK Seçimi Hakkında
Tarih: 07 Ağustos 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel

Siyasi parti üyelerinin genel seçimlerde kendi partilerinin milletvekili adaylarını belirleme gibi bir "lüksleri" asla yoktur. Aynı şekilde yerel seçimlerde de belediye başkan ve belediye meclis üyesi adaylarını belirleme gibi bir "lüksleri" de yoktur! Durum böyle olunca siyasi parti üyesi ile herhangi bir siyasi partiye üye olmayan herhangi bir seçmen arasında hiçbir fark kalmamaktadır.

 

 

Devamı »

Daha İyileri Olmak Zorunda!
Tarih: 06 Ağustos 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel

Malumunuz ilk günden beri İYİ Parti'nin hedeflerinin başında Türkiye'de mumla aranan özgürlük ortamının yeniden hakim kılmak vardı. Vardı ama İYİ Parti teşkilatlanmaya, partinin işleyişini sağlıklı hale getirmeye zaman bulamadan kendisini seçimlerin içinde buldu. Kurulduktan 5 ay sonra gelen genel seçim kararı, genel seçimden hemen 6 ay sonra gelen mahalli idareler seçimleri derken teşkilat mensupları sudan çıkmış balığa döndüler. Tabii bu cendere döneminde uzun uzun istişareler yapılabilecek bir ortamdan bahsetmek mümkün değildi. Bu yüzden genel merkezden gelen keskin atamaları gördük, bu yüzden genel başkan tarafından yazılan milletvekili listelerini, genel idare kurulu listelerini gördük.

 

 

Devamı »

KKTC Cumhurbaşkanından Ters Köşe!
Tarih: 06 Ağustos 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Adada müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için Rum tarafının durdurmasını şart koştuğu Doğu Akdeniz'de Türkiye ve KKTC'ye ait münhasır ekonomik bölgelerde Türkiye'nin yapmış olduğu sondaj çalışmalarına ''moratoryum'' (bir süreliğine erteleme) uygulanmasını, ayrıca 45 yıl sonra Maraş'ın açılması yönünde adım atan, envanter çalışmalarını başlatan yeni hükümetin, bu konuyla ilgili BM kararları çerçevesinde davranması yönünde görüş bildirmiştir...

 

 

Devamı »

İYİ Parti’nin Demokrasi Sınavı
Tarih: 06 Ağustos 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

İYİ Parti'nin 4. Olağanüstü Kurultayında, yepyeni bir demokrasi penceresi açılması söz konusu idi.

Genel Başkan Meral Akşener kurultayda Genel İdare Kurulu üyelerinin seçiminde çarşaf liste uygulamasının yapılmasını istedi.

Akşener, parti içi demokrasi konusundaki samimiyetini, hiçbir şekilde kendisi blok veya anahtar liste çıkarma yetkisini kullanmayacağını vurgulayarak ifade etti.

"Tanıştırayım bunun adı Demokrasi", "Artık irade delegenin" dedi. "Han sustu, töre konuşsun" diyerek, "başkan sustu, hukuk konuşsun" mesajını verdi.

Bir önceki yazımda şöyle demiştim:

 

 

Devamı »

Misafir, Ev Sahibi, Hakkaniyet, Dar-ül Fena
Tarih: 05 Ağustos 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Algılarla yönetilen, düşündürülen bir zamanda yaşıyoruz. Algı yöneticileri, art niyetli. Düşünme tembelliğimiz, kritik yapma eksikliğimiz, bizi algı yöneticilerinin piyonu yapıyor. Ülkemizde her zaman kötü olaylar yaşandı, ekonomik krizler oldu. Suriyeli mültecilerin karıştığı birkaç hadiseden hareketle son zamanlarda yaşanan kötü olayların, ekonomik krizlerin faturası; mağdur ve muzlum bu insanlara çıkarılmaya başlandı. Benim gözlemlerim, bu söylentilerle hiç de uyuşmuyor. Algı mühendislerinin çıkardıkları fitnelere inanmak, yaygaracıların piyonu olmak; bu insanlara haksızlık, biz torunlarına insan onuruna uygun tarih bırakan dedelerimize saygısızlıktır.

 

 

Devamı »

Kendi Dilimizde Dini Anlama ve Anlatma!
Tarih: 05 Ağustos 2019 Yazar: Cevat NAS-Eğitimci Kategori: Güncel

Geçenlerde  dostlarla oturduk sohbet ediyorduk. Namazda İmam Efendi uzun bir sure okumuştu, sanki bitmeyecekmiş gibi geldi. Hoca güzel okuyordu, sesi normaldi. Hepimiz eğitimli kişilerdik. İçimizde mühendis, Doktor, Öğretmenler vardı. Bu arkadaşları tanıdım tanıyalı da hepsi dini bütün arkadaşlardı. Sordum; Hocanın okuduğu uzun sureden ne anladınız, ne anlatmak istedi? Arkadaşlar da bende net ve tam anlamı ifade edemedik.Arkadaşın biri; ama hocanın sesi güzeldi, dedi. Eve geldim, bu durum benim kafamı çok kurcaladı.

 

 

Devamı »

Âşık - Mâşûk (1)
Tarih: 04 Ağustos 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

İnsan; gizli, kusursuz bir mükemmellik karşısındadır.

Bu gizli, kusursuz mükemmelliğe karşı takdir edici makamındadır. Beğenici mevkiindedir. 'Maşallah' deyip seyredenler zümresindendir.

İnsan had ve hesaba gelmez, benzersiz mücevher kıymetinde olan çeşit çeşit, içiçe geçmiş sergiler karşısındadır.

 

 

Devamı »

Susma Sözlüğü
Tarih: 04 Ağustos 2019 Yazar: Sevil Köse-Esnaf Kategori: Şiir Defteri

İçim çok kalabalık bu mevsim
İğne atsan yere düşmez
Su uğultusu var kulaklarımda
Gözlerime şiir doldurdum
Vadesi doluyor duvardaki takvimin

Devamı »

Makine Mühendisi, İktisâdî İşletme Uzmanı, Müellif ve Mütefekkir Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan ile İnsanlığı Bekleyen Tehlikeler Hakkında Konuştuk.
Tarih: 04 Ağustos 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan: Ekonominin ahlâkî değerlerden koparılarak; tarih içinde eşi görülmedik bir biçimde ön plana çıkarılmasının sonucunda, en azından Batı ülkeleri için, bunalımsız ve problemsiz bir topluma ulaşılacağı ümit ediliyordu. Ancak ümit edilenin tam tersine, Batı dünyası giderek, önüne geçilmesi zorlaşan, sosyal dağılmaya ve ahlakî çözülmeye doğru büyük bir hızla ilerliyor.

 

 

Devamı »

Hasret Bitti Nihayet (5)
Tarih: 01 Ağustos 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

"Âlemin kapıları açık fakat manen kapalıdır." Bunun gibi, İstanbul muhteşem tarihiyle önümüzde el pençe divan durmakta ama manen kapıları kapalı bulunmaktadır.

Çünkü kâinatın miftahı yani onu açıp açıklayacak olan anahtarı elinde olan insan; ne yazık ki bunun farkında bile değil. Tıpkı:

"Ol mâhiler ki derya içredir fakat deryayı bilmezler!" / "O balıklar ki deniz içindedir lâkin denizi bilmezler!" mısra ve dizesinde geçtiği gibi.

 

 

Devamı »

Kıbrıs Kuvva-i-Milliyesi, ‘’T.M.T.’’
Tarih: 01 Ağustos 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

'' Artık biz yokuz ve hiçbir zaman olmadık. Şu andan itibaren tek başınasınız, dendiğinde büyüklerine kırılmadılar. Ve de yılmadılar. Aksine, çatık silahların gölgesinde, Kur'an'a el basıp, dava için ölümüne yemin ettiler. Onları umut susuzluğu ve çaresizlik içerisinde, karşı kıyıda bekleyenlere uzattılar ellerini. Kader birliği ettiler. '' Ölmek var, dönmek yok,'' oldu parolaları...''

 

 

Devamı »

Kurultay ve Liderlik Sınavı
Tarih: 01 Ağustos 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

İYİ Parti Türk Milletine adalet ve demokrasiyi vaat ediyor. Genel Başkan Meral Akşener bu kavramları önce parti içerisinde gerçekleştirmek üzere çarşaf liste uygulanması kararını aldı.

"Çarşaf liste yöntemi"nin uygulanması kararı alması tabanı rahatlattı.

Yöneticiler daima imtihanlardan geçerek lider olurlar. Siyasi Parti Genel Başkanlarının partideki gücünü tahkim etmek açısından en büyük sınavları da kurultaylardır.

Kendi tabanından korkan, tabanının ferasetine güvenmeyenler lider olarak kendilerini kabul ettiremez. Akşener'in liderlik kumaşını bilen biri olarak, O'nun başından beri savunduğu parti içi demokrasi kanallarını açması beni hiç şaşırtmadı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bu hamlesiyle "doğru işi yaptı." Çoğu partilinin endişe ile beklediği kurultayın bir şölen havasında geçmesinin yolunu açtı.

İşi doğru yapmak (düzgün bir kurultay yapmak) "yöneticilik" özelliğidir.

Doğru işi yapmak (Kurultayın partinin gelişmesine hizmet edecek şekilde yapılması) bir "liderlik" vasfıdır.

 

 

Devamı »

Sevginin Gücü-4
Tarih: 31 Temmuz 2019 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Güncel

Sevgi insanı üretmeye, üretmek ise insanı bilgilenmeye iter. Wilhelm Reich; "Sevgi, çalışma ve bilgi, yaşamamızın kaynak­larındandır, dolayısıyla, yaşamı onların yönetmesi gerekir." Derken sevginin olmadığı yerde güçlü bir üretkenliğin ve üret­kenliğin olmadığı yerde de bilgilenme isteğinin zor oluşacağını anlatıyor.

 

 

Devamı »

Ergun Balcının Ardından
Tarih: 31 Temmuz 2019 Yazar: A. Yağmur Tunalı-Senarist, Şair ve Yazar Kategori: Güncel

Hem meczup gibi görünen hem de sanatkâr insan tipi de bizde çıkar. Pirleri Neyzen Tevfik'tir. Ayrıca severiz. Entelektüel hayatımızın üstünde bir yer verdiğimiz onlardır. Sıra dışı, sayılmış, sıralanmış ölçülerin dışında özel karakterlerdir. Ergun Balcı, onlara yakın duran bir insandı. Kabına sığmaz, elektrikli bir ruhtu. Ele avuca gelmezdi. Genel geçer ölçülerle değerlendirilemezdi. Neden böyledir sorusu bizim gibiler içindir ve cevabı aranmalıdır. Gelin görün ki olağanüstü bir duygu dünyası keskin zekâyla birleşince tutulmaz oluyor. Artık, insan hakkında bütün bildiklerimizi unutturan durumlarla karşılaşılacaktır. Türk sanatlarının büyük üstadı, Mimar Aydın Yüksel, "Ergun Balcı'ya ne diyeceğiz? Deli mi, veli mi?" dedi. Sonra ekledi, "Belki ikisi de". Galiba öyle.

 

 

Devamı »

Ahıska Türkleri Veten Bilgisi
Tarih: 31 Temmuz 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Türkçemizin tek talihsizliği, Ali Şir Nevâî'nin vurguladığı gibi aydınlarımızın kendi dilimizi bilmemesi, kendi dilimize güvenmemesidir. Bir de Türkçenin zekâ yapısına ulaşabilecek filologların, yazılım uzmanlarının, filozoflar ve fikir önderlerinin eksikliğidir. Türkçe kelimelerle bilim dili oluşturabilmek için titiz ve üretken bilim adamlarına; dilimize işlerlik kazandırabilmek için bilinçli ve derinlikli şâir ve yazarlara ihtiyaç vardır.

 

 

Devamı »

Cumhuriyet Döneminin İktisadî Arayışlar Tarihi – XV
Tarih: 31 Temmuz 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

'Türkiye'de 1923-1950 Döneminde Yaşama Koşullarında Meydana Gelen Değişmeler' alt başlığında paylaşılanlarsa pek iç açıcı değil. Zira gelişmişlik rakamlarında daha önde olduğumuz Hindistan ve Mısır gibi ülkelerden bile daha düşük beslenme ortalamasına sahip olduğumuz Y.Tezel tarafından net bir biçimde ortaya konulmaktadır. Avrupa'nın fakir ülkeleriyle yarışımız bile mümkün değil gibi görünüyor. 1950 yılına dek işçi ve köylülerin sofrasının pek değişmediği, o yıl itibariyle 40 bin küsur köy yerleşimin yalnızca binde birinde (40 adet) elektirik olduğu, okuma-yazma oranının % 35'e yükseldiği, yatak başına düşen ortalama nüfusun 1.100'e gerilediği ve doktor başına ortalama nüfusun da 3.400'e düştüğünü rakamlarla ilavelendirmektedir.

 

 

Devamı »

Dem Bu Dem
Tarih: 30 Temmuz 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Şiir Defteri

Bütün manevî büyükler, bir noktaya insanın dikkatini çekmişlerdir tarih boyunca.

"İbn - i vakt" olmasını istemişlerdir her zaman.

Yani vaktin oğlu olmanın bilincine vardırmak istemişlerdir insanı.

Çünkü insanlar yersiz ve zamansız olarak, ya geçmişten söz ederler ya da gelecekten.

Bu arada geçmiş ve geleceğin işgaline uğrayan andan eser kalmaz ortada.

Geçmiş olup bitmiştir. Gelecekse bir hayal.

 

 

Devamı »

Çıkış Yolu (2)
Tarih: 29 Temmuz 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Milyonlarla Ehli İslâm deniyordu; sırf hayır olan Hac seferine şevkle yolculuk etmek yerine

-Çünkü Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliği yeniliyor,

Aralarındaki sevgi ve saygıyı tazeliyor- sırf şer olan düşman bayrağı altında,

Dünyada uzun seyahatler ettirildi.

Düşman bayrağı altında Müslümanlar; Müslüman kardeşi için sefere çıkarıldı.

Mesela İngiltere, dominyonlarındaki Müslümanları bizim karşımıza çıkardı.

İbret alınız!

 

 

Devamı »

Parti İçi Demokrasi
Tarih: 29 Temmuz 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Ünlü siyaset bilimcisi Duverger'e göre, "Demokratik ilkeler, liderliğin bütün kademelerde seçimli olmasını, sık sık yenilenmesini, kolektif nitelik taşımasını ve zayıf bir otoriteye sahip bulunmasını gerektirir. Bu şekilde örgütlenmiş olan bir parti ise, siyaset mücadelesi için gerekli silahlara sahip değildir.

Liderler doğal olarak iktidarlarını koruma ve artırma eğiliminde olduklarından; üyeler ise, bu eğilimi engellemek şöyle dursun, tersine liderleri putlaştırmak suretiyle, onu büsbütün güçlendirdiklerinden, iş daha kolaylaşmış olur."

Demokrasiler denge rejimleridir. Elbette, güçlü olmayan liderlerin organizasyonları sevk ve idare etmesi mümkün olmaz. Ancak bu gücün kullanımında demokratik bir yapının kaldıramayacağı kadar bir dengesizlik içinde olmamak gerekir.

Bu kadar Anayasa değişiklikleri yapıldı. Peki, hiç düşündünüz mü, "parti içi demokrasi"yi sağlayacak, seçim kanununda ve siyasal partiler kanununda liderlerin yetki kullanımını dengeleyecek düzenlemeler neden yapılmaz?

 

 

Devamı »

Yörük Obası
Tarih: 28 Temmuz 2019 Yazar: Sevil Köse-Esnaf Kategori: Şiir Defteri

 

Türküm, yörüğüm, avşarım
Yol deme bana ben dağlar aşarım
Bir bozlak,bir uzun hava sazımla coşarım
Bacım der,gardaşım der yardımına koşarım
Vur kendini dağlara dağlara

 

 

Devamı »

Yakındır Gelecek (6)
Tarih: 28 Temmuz 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Eğer bu benzetmenin işaretini anladınsa; şu yarış ve mücadele alanı olan bu ibret dünyasında bir Müslüman meselâ bir Hıristiyan veya bir Kürd, bir Rum ile mânen hissiyatları vatanseverlik duygularında mukabele ve muvazene ile ortaya çıksa, verilen örneğin sırrını göreceksin.

Lâkin şu farklılık, herkesin zannettiği gibi değildir. Belki görünüşe önem vermeklik, yüzeysellik ve his yanılmasından ileri gelmiştir.

Ey Müslüman! Aldanma! Başını indirme! Paslanmış eşsiz bir elmas, daima parlak cama tercih edilir.

 

 

Devamı »

Yakındır Gelecek (5)
Tarih: 27 Temmuz 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

İnşallah Kafkas ve Türkistan -Doğu Türkistan Çin zulmü altında inim inim inlemektedir hâlâ- onlar da kurtulacaktır. Nitekim kısmen kurtulmuşlardır. Rusya'nın giderek -ister istemez- hürriyete doğru yol alması. Zorla boyunduruğu altında tuttuğu halklara nefes aldırmış. Kukla devlet olmaktan onları kurtarmıştır. Şimdi onların tasaffiye, arınmaya ihtiyaçları var. Yani tam olarak kendilerine gelmeye, tam olarak kendileri olmaya. Çünkü her kışın bir baharı, her gecenin bir sabahı vardır. Nitekim kıştan sonra bahar gelmiş. Geceyi gündüz takip etmiş. Tam aydınlığa engel olan bulutlar da çekilmeye başlamıştır.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.