GÜNÜN SÖZÜ

Büyük insanların elinde mal, aşığın gönlünde sabır, kalburda ise su durmaz. //Sadi

24 Haziran 2018 23:46 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Aydın Gözüyle

 Özbekistan Seyahati ( 4 )
Tarih: 24 Haziran 2018 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra

Laziz Hause Milli Evi şehir içinde 2 katlı şirin bir görünümü olan bir yer. Burada bize bir sürpriz olarak, yıllardan beri adını duymamıza rağmen bir türlü yemesi nasip olmayan meşhur Buhara Pilavını bizim için Hususi olarak yapmışlar. Pilavdan önce ikram edilen nefis bir çorbadan sonra, tepsiler içerisinde harika bir görünümü olan hakiki Buhara Pilavını getirdiler Hani amiyane tabirle, yemede yanında yat derler ya, tam onun gibi bir şey. Bütün arkadaşlar bu pilavdan doyasıya yediler.

 

 

Devamı »

Felsefe Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Çevre Felsefesi ve Ahlâkı Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Özdemir ile Çevre Meselelerini Konuştuk.
Tarih: 24 Haziran 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Çetinoğlu: Çevre problemleri konuşulurken sıkça kullanılan bir tabir var: 'Sera etkisi'... Asıl konumuza girmeden önce sera etkisi hakkında bilgi lütfeder misiniz?

Prof. Özdemir: Başta karbondioksit olmak üzere bazı atmosferik gazlar sera camının etkisini andırır bir etkiye sahiptir. Işığı geçirir ama ısıyı içerde tutar ve ısı artışına yol açar. Atmosfer ile yer arasındaki ısı dengesi, sanayileşmedeki ve fosil yakıtların3 yanmasındaki artıştan kaynaklanan atmosferik karbondioksit artışlarından etkilenir. Bu ise, atmosferdeki ortalama ısıyı yükseltir. Bu gelişmenin, buzulların erimesi ve okyanusun yükselmesi gibi geniş kapsamlı neticeler doğuran iklim değişmelerine yol açmasından korkulmaktadır.

 

 

Devamı »

Seçime Çeyrek Kala Türkiye…
Tarih: 22 Haziran 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Umutsuz, endişeli gençlerin sokaklarımızda dolandığı, neşeli yüzlerin pertavsızla arandığı, ''kıraathaneleri'' dopdolu, her sabah değişen seçim anketlerine artık yorum dahi yapmayan, seçimde kime oy kullanacağını dahi açıklamakta sakınca gören, ya da hala karar verememiş milyonlar,

Hala hak, hukuk, adalet, güven arayan insanlar,

 

 

Devamı »

Londra Tefecileri
Tarih: 22 Haziran 2018 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel

1990'lı yılları krizlerle geçirme nedenlerimizden en önemlisi; arka planda süreklilik arz eden kamusal açıklar nedeniyle yapısal sorunlar olmakla birlikte, sermaye piyasası kanunun verdiği rahatlıkla, borsa ve finans piyasalarına aşırı kontrolsüz sermaye giriş ve çıkışlarının yaşanmasıdır.

 

"Sıcak Para" kolay kazancı sever, serbestliği de bulunca; borsa, döviz ve faiz sarmalında rahatça gezdi durdu.

 

 

 

Devamı »

Seçime Gülümseyerek Girelim
Tarih: 22 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Dolar / euro ile benzin/ mazotun ve şimdi de patates ve soğan fiyatlarının yarış etmesi ile beslenen geçim kaygısını da buna ekleyiniz.

Korku, endişe, kaygı ve gerginlik iyi bir ruh hali değil. Toplumun rahatlamaya, huzura, kaygılarından kurtulmaya ihtiyacı var.

Halkımız bu ruh halinden çıkış için seçimlerde bir çare üretecektir.

Ben hiç olmazsa sandığa gidene kadar, birkaç seçim fıkrası ile biraz sizi gülümsetip rahatlatmaya çalışacağım.

 

 

Devamı »

İki Avrupa (3)
Tarih: 20 Haziran 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Ey İkinci Avrupa! Senin karanlıklı dehan; sözde çok akıllı, çok zeki ve çok anlayışlı olman; insanlığın gündüzünü geceye çevirmiştir. İşte sen o sıkıntılı, zulümlü / haksızlık içeren, zulmetli / karanlıklı gecene ısındırmak için; yalancı, geçici lâmbalarla güya insanları aydınlattın, ışıklandırdın! Oysa o sözde lâmbalar sevinçle, mutlulukla insanın yüzüne tebessüm edip gülümsemiyor. Belki değil muhakkak bir gerçek var ki, insanın ağlanacak acı hâllerindeki akılsızcasına, ahmakcasına ve aptalcasına gülmesine, o ışıklar alay ederek, eğlenerek gülüp geçiyorlar.

 

 

Devamı »

Azerbaycan’da Rus Kilisesi ve Rusçuluk Faliyetleri 1828-1905:
Tarih: 20 Haziran 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Azerbaycan topraklarına, Milat öncesi asırlardan 11. asra kadar devam eden süreçte pek çok Türk boyu yerleşmişti. Selçuklular döneminde tamamen Türk yurdu hâline geldi. 16. Asırda Şah İsmail ile birlikte çok sayıda Türkmen ailesi, Anadolu'dan Azerbaycan'a gitti. Bölgeye gelen Moğolların devamı olan İlhanlılar da zamanla Türk kültürünü benimsediler. Osmanlılar 16-18. Asırlarda Azerbaycan'a gelmişler, Erdebil bölgesi hâriç olmak üzere, Beylerbeyi tayin ederek yönetime hâkim olmuşlardır.

 

 

Devamı »

 Menbiç ve Kandil İçin Gidişat Analizi
Tarih: 20 Haziran 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Bu saatten sonra ABD'yle Menbiç konusunda anlaşma oradaki YPG / PKK unsurları tamamen etkisizleştirme üzerine olabilirdi, oysa Menbiç'in Yerel Güçler'e devri ve Türk ve Amerikan askerlerinin ortak devriyesiyle de gözetim altında tutulmasıyla neticelendi. Yani Menbiç'i isim değiştirmeleri şartıyla (Menbiç Askerî Konseyi) PYD / YPG unsurlarına teslime imza attık. Ne onlar Afrin'deki binlerce kayıp, ne de biz onlarca şehidimiz üzerinden kan davası gütmemek kaydıyla.

 

 

Devamı »

Gebze Sığırlık Yörük Obası ve Mandırası
Tarih: 18 Haziran 2018 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel

Kent konseylerinin kuruluş amacı şehir halkının ortaya çıkan muhtelif sorunlarını, şehirdeki sivil toplum kuruluşları paydaşında ve kendi alt komisyonlarının çalışmaları sonucundaki çözüm önerileri ile ilgililerin dikkatini çekip bilgilenmelerini sağlayarak düzeltilmelere katkı sağlamaktır. İleri demokrasilerde olan ve yönetişim denilen bu tarzda, seçilmiş idareciler yönettikleri halk ile daha yoğun bir iletişim içine girmekte, böylece memnuniyet oranı daha yüksek bir idareciliğin ortaya çıkması hedeflenmektedir.

 

 

Devamı »

Adaletsiz Ekonomik Kalkınma Olmaz
Tarih: 18 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Sandık Hâkimiyeti Kurarsak İşi Bitiririz

Ak Parti cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ın partili sandık görevlilerine yaptığı konuşmanın gizli kaydı sosyal medyaya yansıdı.

Erdoğan "sandık hâkimiyeti kurarsak işi başlamadan bitiririz" dediği müthiş etkileyici (!) konuşması ile neyi anlatmak istedi? Veya neyi ağzından kaçırdı?

Bu kayıtta geçen Erdoğan'ın ifadeleri şöyle:

 

 

Devamı »

İstanbul Müftülüğü Baş Vaizi Mustafa Akgül; Zekât İbadetini Anlattı.
Tarih: 17 Haziran 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Akgül: Fakirin Müslüman olması kâfidir. Yâni abdestinde namazında olması, içki-sigara içmiyor olması şart değildir. Ancak bir Müslüman 'ben zekâtımı, abdestinde namazında olan bir fakire vermek istiyorum' derse onun bu tercihine de saygı göstermek gerekir. Fakat şu unutulmamalıdır: içki, kumar vs. gibi haramlardan doğan borçlar zekât parasıyla ödenemez. Verilen zekâtın içkiye verilme ihtimali başka, içkiden doğan borcun zekâtla ödenmesi başka bir şeydir.

 

 

Devamı »

Ramazan, Bayram, Birkaç Kelam
Tarih: 15 Haziran 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Gözlediğim kişilerde ve bende bir dinginlik ve muhasebe süreci oluşturdu Ramazan ayı. Mevsimin sıcak olması dolayısıyla tahmin ettiğim tedirginliği yaşamadım, çevremden bu manada bir yakınma da duymadım. İbadet, okuma, sorgulama, dostlara daha da yaklaşma, insanları anlamaya çalışma mevsimi oldu Ramazan ayı benim için. Beklediğim fiziki, biyolojik sıkıntıların hiçbiri uğramadı semtimize. Mevsim güzeldi, yediklerimiz lezizdi, insanlar samimiydi, aile fertleri ve akrabalar anlayışlıydı, insan - eşya ilişkisi sanki daha uyumluydu. Gece-gündüz, yer-gök arasındaki kozmik ahenk, insana dinçlik, sinerji, mana derinliği verdi.

 

 

Devamı »

İki Avrupa (2)
Tarih: 14 Haziran 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Hâlbuki Hâlık-ı Kerîm'in; ikramı bol, yaratıcı Allah'ın; cömertlik, lütuf, ihsan, bağış gibi kerem denilen düstur ve kuralları var. Kâinat erkânı arasında; âlemin esasları, kâinatın rükun ve direkleri demek olan teavün / yardımlaşma düsturu / kuralı var. Bu kurala tam bir itaat etme ve uyma var. Nitekim bitkiler hayvanların imdadına, hayvanlar da insanların yardımına koşuyor. Bu şekilde o teavün / o yardımlaşma kanunu, kendini apaçık gösteriyor. Böylece o umumî / genel kanun rahîmane / merhametle, kerîmane / cömertçe kendini belli ediyor. İlahî ışıklarını etrafa saçıyor.

 

 

Devamı »

Kıraathane
Tarih: 14 Haziran 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Aslında ''Kıraathaneler'' günümüz Türkiye'sinde işsizlerin gittiği, gideceği yerlerdir, açıkçası ülkemizde giderek artan işsizliği de gösteren yerlerdir.

Ülkemizin kıraathane yerine işsizlerin çalışacakları yeni, yeni iş yerlerine ihtiyacı vardır.  Dolayısıyla kıraathane açma vaadiyle ne hedeflenmiştir bilinmez!

Ama gerçek olan şudur ki; geleceğimizi büyütecek bir hamle değildir. Bugün Kıraathanelerin/Kahvehanelerin hemen, hemen tamamı işsizlerle doludur.

 

 

Devamı »

Paralarından Başka Hiçbir Şeyleri Yok
Tarih: 14 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Hani bizim şeker fabrikalarımız vardı. Cumhuriyetin ilk yatırımlarındandı. Ürettiği şeker pancardan üretilirdi, en zararsız şekerdi. Bizim işçimiz çalışır, pancarını bizim köylümüz üretirdi. Binlerce işçimiz ve köylümüz için geçim kaynağıydı. Pancar üreticisine, melasçıya, süt üreticisine, damızlık sığır yetiştiricisine ekmek kapısıydı.

Onları insan sağlığına zararlı mısır şurubu üreticisi ve Türkiye'nin şeker piyasasını ele geçirmeye çalışan Cargill şirketinin raporuna ve ABD Başkan yardımcısının ricasına dayanarak sattılar. Bir KHK ile de Şeker Kurumunu kapattılar.

 

 

Devamı »

Özbekistan Seyahati ( 3 )
Tarih: 13 Haziran 2018 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra

Semerkant'tan saat 21.oo de hareket eden hızlı tren bir saat kırk dakikalık bir yolculuktan sonra 22.40 a Buhara'ya vasıl oldu. Semerkant ile Buhara arasındaki mesafe yaklaşık 400 Km imiş. Yolculuğumuz çok rahat geçti diyebilirim Hiç sıkılmadan Buhara'ya geldik. İstasyona gelince bizi beklemekte olan VİZYON Turizm'e ait arabaya binerek kalacağımız otele geldik. Otelin ismi Asia Hotel Buhara idi. Otel şehrin merkezi bir yerinde olup, tarihi bir yapıya sahipti. Anahtarları aldıktan sonra bize tahsis edilen odalarımıza çıkıp istirahate çekildik. Sabah kahvaltısından sonra Buhara'yı gezmek üzere, saat 9.oo da otelden ayrıldık.

 

 

Devamı »

İnsan Niçin Değerlidir
Tarih: 13 Haziran 2018 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Kültür - Sanat

İnsanı değerli kılan en önemli hususu ise; aklı ve iradesidir. Onu çözmeden, onu anlamadan, onun gibi yaşamadan dünyayı da hayatı da anlayamayız. Bu özelliği sayesinde; meslek sahibi ve üretici olması, güzel huylara, hasletlere kavuşması, kendisine, ailesine, ülkesine ve insanlığa hizmet etmesi mümkündür.

 

 

Devamı »

‘Ak Güller, Kara Güller’, Dinî Teşekküller
Tarih: 13 Haziran 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

"Müslüman, İslam'ı öyle canlı ve diri yaşa ki seni öldürmeye gelen de sende dirilsin!"

Bir zamanlar Diriliş Partimiz bile vardı. Ve şiir geceleri 'Zambaklar en kuytu yerlerde açar'la başlardı. Gözyaşı Geceleri, talebe hizmetleri ve imanî sohbetlerle aydınlanırdı akşamlar. Amatör radyolar, amatör ama Allah rızasını dilinden düşürmeyen Müslümanlar.

Müslüman çalmazdı. Müslüman kandırmazdı. Müslüman hile yapmazdı. Bu geniş zaman kipleri içinde birinci tekil şahıslar azdı. Dervişe, sofiye, ihvana, imam - hatipliye; kasayı, makamı, devleti teslim edecektiniz iş bitecekti. Beş'e beş kattın mı Müslümanın karesiydin, bir yere müntesipsen küp.

 


Başlıktan itibaren buraya kadarkilerin tamamı Sezai Karakoç'la alâkalı

 

 

Devamı »

‘Hadis’ ve ‘Sünnet’ Kavramları – Hadis Kitapları
Tarih: 12 Haziran 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Hadis:

İslâm dininde, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) Efendimizin söylediği sözler, yaptığı hareketler, davranışları ve gördüğü halde sözlü olarak yasaklamadığı, uygun gördüğünü bir şekilde belirttiği işlerdir. Râvilerden1 hadis derleyip yazanlar, inceleyenler tarafından günümüze intikal etmiştir.    Hadis kelimesini 'yeni' ifâdesiyle düşünenler, bu kelimenin zıddı olan 'kadîm'i Kur'ân-ı Kerîm'e, 'yeni' mâniasındaki 'hadis'i de Resûlüllah'ın söz, fiil ve takrirlerine uygun görmüşlerdir.

 

 

Devamı »

24 Haziranın DİP DALGALARI Nelerdir?
Tarih: 12 Haziran 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Toplumumuzun pek çok kesiminde iş, aş diyerek dolaşan milyonlarca işsizin umutsuzluğuna baktığımızda,

Yarınlarımızın umudu gençlerimizin öğrenimleri boyunca yaşadıkları türlü olumsuzlukları, mezuniyetleri sonrasında neler yaşadıklarını gördüğümüzde,

Onca emeklimizin hayatlarının son evresinde mutlu mesut bir yaşam sürecek kadar gelirinin olmaması nedeniyle, ileri yaşlarına rağmen az da olsa bir harçlık çıkar diyerek yaz kış demeden kimilerinin kâğıt mendil, kimilerinin ellerinde su şişesi sattıklarına tanıklık ettiğimizde,

Kadınlarımızın her Allah'ın günü itilip kakılmasını, cinayete kurban gitmesini, tacize uğramasını duyduğumuzda, okuduğumuzda,

 

 

 

Devamı »

Ekonomiyi de İyi Yönetemediler
Tarih: 12 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Döviz kurlarında endişe verici artış, Merkez Bankası'nın iki defa faiz artırımı yapmasıyla bir nebze duruldu.

Ancak faiz artışı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hiç istemediği bir şeydi. Mecbur kaldı, Merkez Bankası'nın bağladığı elini kolunu serbest bıraktı, faizler arttı.

Şimdi de Erdoğan dönemi ekonomisinin tek dayanağı inşaat sektörü faiz artışından zarar görecek. Hatta sadece inşaat sektörü değil taksitli satışlarla ayakta duran otomotiv, iletişim ve diğer bütün sektörler olumsuz etkilenecek.

Zaten son yıllarda üretilen konutların bir kısmı satılamadığından konut stoku her sene artıyordu. Toplamda 2 milyon 130 bin konut satılamadığı için stokta bekliyor. Hiç yeni konut yapılmasa bile 3,5 yılda satılabilecek büyük bir stok bu.

 

 

Devamı »

Mesut Barış’ı kaybettik
Tarih: 11 Haziran 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Cenaze namazında ön sırasında yer almak, cenaze yakınlarının ve namaza erken gelenlerin hakkıdır. Önde bulunmak, sevap açısından kişilere fazla hiçbir şey kazandırmaz. Ancak kişi kendini tatmin eder. Namaz, bir duadır; dua, insani, İslami bir görevdir. Namazda ilk sırada bulunmak, bir görev değil, kendini ayrıcalıklı hissetmektir. Bu kişiler önde yer almak istiyorlarsa erken gelmeliler, değilse geldiklerinde boş buldukları ilk yere yerleşmeliler. İnsanları hiç sayıp kakalayarak öne geçmek, hoş bir davranış değildir. Bu kişiler, bir mücadeleyle ve korumalarının yardımıyla öne geçmeyip boş buldukları bir yere otursalar, orada namaz kılsalar, inanın, hem gönülleri fethederler hem daha insani ve İslami davranış göstermiş olurlar.

 

 

Devamı »

İki Avrupa (1)
Tarih: 10 Haziran 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Bugünkü Avrupa'nın karşısında; yine onun ilim ve teknikte üstün ve ilerde oluş keyfiyeti; bugünkü Türk Aydın'ının da dikkatini çekmekte, ona da kan ağlatmakta; bir an evvel bilim ve teknikteki bu açıklığın nasıl kapatılması gerektiği hususunda, onu derinden derine düşündürmektedir.

Devamı »

Müzikolog Dr. GÖKTAN AY ile Ramazan Sohbeti
Tarih: 10 Haziran 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel

Oğuz Çetinoğlu: Ramazan'ı idrak ediyoruz. Sanatkâr-akademisyen olarak, 'İslâm ve Ramazan' hakkında neler söylemek istersiniz?

Dr. Göktan Ay: İnsanın iki hayatı var. Bir çalışma hayatı, günlük işler vb. bir de ahiret için yaptıkları ki, bunlar ne kadar gizli ise o kadar kıymetli sayılıyor. Ramazan her zamanki güzelliği ve bereketi ile devam ediyor. Bildiğim kadarıyla; İslâm'da dünyayı, dünya olduğu için kötüleyen bir hadis veya söz yoktur. İslâm'da; malı, serveti ve zenginliği reddeden bir ayet veya hadis yoktur. Fakat mala ve servete mahkûm olmak, serveti kalbe hâkim kılmak kesinlikle reddedilmiştir. Çünkü mal, aynı zamanda hayır ve Allah'ın ikramıdır.

 

Devamı »

 Özbekistan Seyahati ( 2 )
Tarih: 09 Haziran 2018 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra

Buradan şu anlaşılıyor ki, Şayet Timur'un ömrü yetseymiş demek ki, İstanbul'la kadar gelecekmiş. Tabii ki, Allah'ın takdiri olarak iyi ki, ömrü vefa etmemiş. Bu vesile ile şu hususu ifade edeyim ki, Yıldırım Bayezid Han ile Timur'un Ankara Savaşından sonra Osmanlı içerisinde büyük karışıklıklar meydana gelmiş, bunun neticesi olarak da Osmanlı Cihan İmparatorluğunun kurulmasının en az 50 sene gecikmiş olduğu bilinen bir husustur. 15 seneye yakın bir karışıklıktan sonra malumlarınız olduğu üzere, Mehmet Çelebi ancak,1413 yılında Osmanlı Devletinin birliğini sağlayabilmiştir. (Mekânı Cennet olsun )

 

 

Devamı »

Ey İnsan Bil ki
Tarih: 08 Haziran 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Ey insan bil ve kendi mahiyet ve aklına şöyle bir bak ki, senin lâtifelerin / kalbine bağlı hassas his ve duyguların içinde öyle bir lâtife, his ve duygu var ki, ebedden / daimî, devamlı ve sürekli olmaktan ve Ebedî Zat'tan yani Allah'tan başkasına razı olamaz. Ondan başkasına yönelemez. Ondan başkasına ilgi duyamaz. Ondan başkasına sevgisini gösteremez. Masivaya / Allah'tan başka hiçbir varlığa razı olamaz. Hiçbiri ey insan seni mutlu kılamaz. Hatta bütün dünya sana verilse bile, o fıtrî / doğuştan gelen kalbî ve manevî ihtiyacının yerini alamaz. Seni tatmin edemez. Seni doyuramaz.

 

 

Devamı »

Ali Koç Başkan da Kim Şampiyon?
Tarih: 07 Haziran 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

"Kavgamız vurguncu düzenedir" diyoruz. Sokaklarda ıspanak fiyatına satılan demokrasiyi de 70 yıllık NATO / ABD çizgisinde çoluk - çocuk bekçilik yapmayı da istemiyoruz. "Düz yaşayıp, dik durup, doğru gideceğiz" kısmına yazı - tura'da bile 'dik' tercihini ekliyoruz.

Futbol kapitalizminde bile Anadolu takımlarının şampiyonluğuyla mesut olanlar tayfası olarak memleket genelinde de Finans-Kapital dediğimiz sistemik hegemonyaya karşı kim istenmiyorsa onu yüreklendireceğiz.

 

 

Devamı »

Kadınlar ve Gençlerin Tercihi
Tarih: 07 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

24 Haziranda yapılacak seçimlerin en belirleyici kesimi kadınlar ve gençler olacak.

Bu bilgiyi sadece anket firmalarının değerlendirmelerine dayanarak değil, seçimler için yaptığımız saha çalışmalarındaki gözlemlerimize dayanarak da paylaşıyorum.

Çalışmalarımız sırasında görüştüğümüz kadınlar ve 30 yaş altındaki gençler arasında Meral Akşener ve İYİ Parti'yi destekleyeceklerini açıklayanların oranı üçte iki mertebesinde.

"Ben bilmem eşim bilir" diye cevap veren veya erkeklerle konuşmaktan kaçınan kadınlarımız da var. Bunlar oransal olarak azınlıktalar. Böyle olan kadınlarımızın tercihini öğrenmemiz mümkün olmuyor.

 

 

Devamı »

İlmihal Kitapları
Tarih: 06 Haziran 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Türklerde ilmihal geleneği önce, Arapça yazılmış bazı eserlerin Türkçeye çevrilmesi ve eksik görülen kısımların tamamlanmasıyla başlamıştır. Kutbüddin İznikî'nin, Ebü'l-Leys es-Semerkandî tarafından kaleme alınan Mukaddime adlı namaz risâlesini Türkçeye çevirip inanç, ibadet ve ahlâka dair konuları eklediği Kitâbü'l-Mukaddime'si bu alanın ilk örneklerinden birini oluşturur.

 

 

Devamı »

Türkiye’de Türkçe Üvey Dildir
Tarih: 06 Haziran 2018 Yazar: A. Yağmur Tunalı-Senarist, Şair ve Yazar Kategori: Güncel

Millet öncelikle tarih demek ve biz tarih bilmiyoruz. Geçmişimizle iftihar etmiyoruz, yeni millet olmaya çalışan bir kabile gibi tarihimizi, milliyetimizi ve kimliğimizi durup durup tartışmaya açıyoruz. Güvensizlik aşılıyoruz. Bir arada bulunuşumuzun harcını dağıtıyoruz.  Değerlerimize dudak büküyoruz. Ortak nokta bırakmıyoruz. Hatta bunu bilerek yapanlar alkışlanıyor. Milletimizin milliyetçiliğini etmek yaradılış gereği ve gen emri iken bu tabii duruma bile ters hareket eder hale geldik. Bunu yıllardır yaşıyoruz.

 

 

Devamı »

  24 Haziran Anketleri Ne Diyor?
Tarih: 05 Haziran 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

24 Haziran seçimlerine az bir zaman kaldı. Ülkemizin her yanını seçim atmosferi kaplamış durumda. Cumhurbaşkanı adayları, seçimlere girecek parti genel başkanları, milletvekili adayları yoğun bir çalışma içinde, hemen her gün pek çok şehrimizde mitingler yapılıyor, liderlerin söylemlerini dinlemek adına binlerce vatandaşımız meydanları dolduruyor.

Ama bu yoğunluğun yanı sıra, halkımızın bu seçim hangi adaya, partiye oy vereceğinin tahminini yapan bir de seçim anketörleri, bu amaç için kurulmuş anketör şirketleri var.

 

 

Devamı »

Değişimin Statükoya Galibiyeti
Tarih: 05 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Hafta sonu yapılan Fenerbahçe kongresinde, 20 yıldan beri başkanlık yapan, Aziz Yıldırım devrildi. Oyların yüzde 78'ini alan Ali Koç başkan seçildi.

20 yıllık başkanlığı döneminde Fenerbahçe tarihine geçecek önemli işler yapan Aziz Yıldırım neden devrildi?

Bunca yeteneğine ve bunca yıllık birikimine rağmen ustalık döneminde neden böyle ağır bir yenilgi aldı?

İki adayın özelliklerini inceleyerek bu soruya cevap arayalım.

 

 

Devamı »

 Özbekistan Seyahati  ( 1 )
Tarih: 04 Haziran 2018 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Seyahat ve Hatıra

01-07 Mayıs 2018 tarihleri arasında VİZYON TURİZM ile Özbekistan' a bir seyahat yapılmıştır. Yapılan bu seyahate her zaman olduğu gibi ilgi ve alaka büyük olduğundan 44 kişilik seyahati seven kalabalık bir grup iştirak etmiştir. Katılanların ekseriyetini İzmitliler teşkil etmekle beraber, Ankara dan, İstanbul dan Adana dan, Samsun dan ve Trabzon dan gelenler de olmuştur

 

 

Devamı »

İstanbul Müftülüğü Baş Vaizi Mustafa Akgül; Zekât İbâdeti’ni Anlattı.
Tarih: 03 Haziran 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Oğuz Çetinoğlu: Zekâtın ibâdet olduğu bütün Müslümanlar tarafından bilinir. Fakat zekâtın husûsiyetleri hakkında bilgi sâhibi olanlar, ibâdet olduğunu bilenlerden azdır. Sizinle Hocam, bu konuyu konuşmak istiyorum. Umûmî bir değerlendirmenizle başlayabilir miyiz? Mustafa Akgül: Ağacı budamak, eksiltmek değil, onu verimli kılmaktır. Zekât da malı verimli kılar. Ayrıca zekât, verenin öğünmeyeceği, alanın yerinmeyeceği güzel bir alışveriştir. Zekât, fakirle zengin arasındaki uçurumu kaldıran bir ibâdettir.

Devamı »

Dilciler Dilden Anlamazsa...
Tarih: 01 Haziran 2018 Yazar: A. Yağmur Tunalı-Senarist, Şair ve Yazar Kategori: Güncel

Dilcileri dilden uzak bir memleketiz. Sadece dilcilerimiz değil, hepimiz böyleyiz. Vurdumduymazlığımız bunu apaçık gösteriyor. Çıkış yolu bulmak için yaşadığımız bozgunu anlamak zorundayız. Buna da yanaşmıyoruz. Merkeze bu noksanımızı koyarsak çok şey değişir. Dinler anlarız, okur anlarız. Anlama bizi yeni anlama ve anlamlara götürür. Sığlıktan adım adım uzaklaştığımızı yaşayışımızda fark ederiz. Her alanda derinleşme buradan başlar. Siyasete sokak dilini hâkim kılanlar yer bulamaz. Sıradan sözleri şiir gibi sunanlar ve kabul edenler meydanda serbestçe dolaşamazlar. Edebiyat ve sanat adına kendileri çalıp oynayan bir kemikleşmiş grup saf dışı kalır. Seviye ve kalite okumuşlardan, aydınlardan halka doğru yayılır, bezirgânların hareket alanı daralır. Bu liste sayfalarca uzatılabilir. Dil bu kadar her şeye tesir eden temel değerdir.

 

 

Devamı »

On Yıl Önce Altı Yıl Sonra
Tarih: 01 Haziran 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

"Lider Eşittir Seçilmiş Kral: Parti içi demokrasi ve liderlerin denetlenebilir, (partililerin ortak iradesinden sapması halinde) gerekirse görevden uzaklaştırılabilir olması, millet iradesinin üstünlüğü için çok önemlidir. Oysaki bugün parti içinde liderlerin aleyhine konuşmak, karşısına aday olmak hemen hemen imkânsızdır. Bu sebeple parti başkanları adeta (M. Duverger'in tabiriyle) seçilmiş kral durumundadır."

 

 

Devamı »

 Kudüs, Kudüs, Diyoruz Ama! Ne Kadar Biliyoruz?
Tarih: 31 Mayıs 2018 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel

Tarihi sırası ile gidersek bu şehir Yahudilerce de önemlidir. Çünkü Hz. Davud(a.s) zamanında yapımına başlanıp, Hz. Süleyman(a.s) zamanında bitirilen (M.Ö. 950-947) mabed burada yapılmıştır. Hz. Musa'nın (a.s) Sina Dağında aldığı 10 emrin yazılı olduğu 2 taş tablet(kutsal ahid)  burada muhafaza edilmişti. Süleyman mabedine Beytü'l-Makdis(mukaddes ev)denir. Bu şehir M.Ö de 586'da Babil'liler tarafından ele geçirilmiştir. Babil'liler bu mabedi yıkmış ve bölgede yaşayan Yahudileri de sürgün etmişlerdir. Buna birinci yıkım deniyor.

 

 

Devamı »

İyiler Mahallesinde Dükkân Açmak
Tarih: 31 Mayıs 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Kim ne derse desin, nasıl kategorize ederse etsin; dünya iyilerle kötülerin mücadele alanı. Bunun dışındaki sağ-sol, zengin-fakir, beyaz-siyah, kuzeyli-güneyli, dağlı-şehirli, medeni-ilkel vb ayrımların tamamı yapay ve geçici. Kalıcı olan, iyi-kötü ayrımı. Su akıyor, yatağını buluyor, sonuçta iyiler iyilere, kötüler kötülere layık oluyor, onlar birbirlerinden hoşlanıyor. "Erbab-ı kemali çekemez nakıs olanlar / Rencide olur dide-i huffaş ziyadan." beyitiyle Ziya Paşa bu psikolojik hali pek veciz ifade etmiş.

 

 

Devamı »

Milletin Tabuları, Tabasbusları
Tarih: 31 Mayıs 2018 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

"Bir nân için eyleme dûna tabasbus / Bir zerresi varsa midende eğer hemen kus!" demiş ya Ferit Kam; 'Ekmek için alçağa yaltaklanmayasın, midende kırıntısı bile varsa kusasın'.

Toplumsal yapımıza ve ast - üst ilişkilerimize bakar mısınız; tıkabasa tabularla, tabasbuslarla dolu. Futboldan diziye, işten alış-verişe, ibadetten siyasete gündelik hayatımız ikonik, ekonomik ve mistik tabuların işgali altında. Ve sürekli bunlara yalvarıp yakarmaktan ruhumuz yorgun düşmekte.


 

 

 

 

Devamı »

Kurân-ı Kerim’in Tercümesi (!?), Meal ve Tefsiri
Tarih: 30 Mayıs 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel

Kur'ân Arapça'dır. Yûsuf Sûresi 2. Âyette; 'Biz O'nu Arapça bir Kur'ân olarak indirdik.' buyrulmuştur. Şu Arapça'dır, şu Türkçe'dir denildiği zaman kelimeler kast edilir. Çünkü mânânın belli bir dile ait olması şartı yoktur. Mealler ve tefsirler her dilden olabilir. Onlar Kur'ân değildir. Adı üstünde, mealdir, tefsirdir. Bu isimlerin içinde en üstün olanı 'Kur'ân' ismidir. Kırâet ve tilâvet de bunun kendine mahsus usûlleriyle okunmasıdır. 'Kur'ân, okunandır' denilmesi de bunun içindir ve bu Arapçadır.

 

 

Devamı »

Haberimiz Yok!
Tarih: 30 Mayıs 2018 Yazar: Cevat NAS-Eğitimci Kategori: Şiir Defteri

Meğer  günleri de  heba  etmişiz, 
Yılları  devirdik  haberimiz yok!
Elin  oğlu  malı  alıp  götürmüş, 
Biz  yayan  kalmışız, haberimiz yok!

Devamı »

 Cekli, Caklı Seçim Bildirgeleri
Tarih: 29 Mayıs 2018 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Ülkemizi yıllardır yöneten bu partinin seçim bildirgesindeki cekle cakla biten her vaadi, bunca yıldır neden yapmadınız sorusunu da beraberinde getirmektedir!

Diğer partilerin sıraladığı vaatler, sadece söz niteliğindedir...

Siyasi parti liderlerinin bizzat açıkladığı yüzlerce sayfalık cekli, caklı vaatler bildirgesinden hatırlarımızda kalanlar nedir?

Verilen vaatlerin kaç tanesi garantidir?

 

 

Devamı »

Cüzdana Bakıyor Zekâta Muhtaç
Tarih: 29 Mayıs 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener daha seçim beyannamesini açıklamadan partisinin ekonomi kurmayları, Merkez Bankası E. Başkanı Durmuş Yılmaz ve ekonomist ve eski bakanlardan Ayfer Yılmaz ile basın toplantısı yaptı.

"Bu toplantıda bir ilki gerçekleştirdi. Her konuda fikir beyan etmek yerine, uzmanı olmadığı konuları işin uzmanına bırakma yöntemini uyguladı."

Meral Akşener, "ekonomiyi güven yönetir. Siyasi iradenin en temel görevi bu güveni sağlamaktır. Ekonomide yapılması gereken, hukuk devleti ve piyasa koşullarının işlevselliğidir. Konularında deneyimli ve başarılı geniş bir kadro içerisinde yeterli hazırlığımız var" mesajı ile bu güveni verdi.

 

 

Devamı »

Gerçek Demokrasi
Tarih: 28 Mayıs 2018 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Liyakat ve ehliyeti esas aldıklarına şahit oluruz. Kanun hâkimiyetinin her şeyin üstünde olduğunu anlarız. Gerçek adaletin ne olduğunu, gerçek hürriyetten ne anlamak gerektiğinin farkına varırız. Meşru Meşrutiyet / Meşru Cumhuriyet / Meşru Demokrasi; kısaca dindar Cumhuriyet manasını esas aldıklarını hayret ve memnuniyetle görürüz.

 

 

Devamı »

Tasavvuf Anabilim Dalı Öğretim Üyesi İlâhiyatçı Prof. Dr. ABDULHÂKİM YÜCE ile DİNDE İHLAS, SAMİMİYET ve RİYA1 Hakkında Konuştuk.
Tarih: 27 Mayıs 2018 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Prof. Dr. Abdulhâkim Yüce: Samimiyet kelimesi, içtenlik, candan davranmak, art niyetsizlik, menfaatsizlik, riyasızlık, açık yüreklilik, senli benli olmak gibi anlamlara gelir. İslam kültüründe konu daha çok ihlâs kavramı ile dile getirilmiştir. Bunun zıddı da 'riyâ'dır.

Bilindiği gibi ihlâs; 'doğru, samîmi, katışıksız, dupduru; riyâdan uzak olma ve kalbi bulandıracak şeylere karşı kapalı kalma, kapalı yaşama veya gönül safveti2, fikir istikameti, Cenab-ı Allah ile münâsebetlerinde dünyevî gayelerden uzak kalma ve tam bir sadakatle kullukta bulunma' şeklinde yorumlanmıştır.

 

 

Devamı »

Gülüm
Tarih: 27 Mayıs 2018 Yazar: Cevat NAS-Eğitimci Kategori: Şiir Defteri

Ayrılsa da yollar ardı ardına,

Kalplerimiz ayrı olmasın gülüm.

Kime ne şöyleyim, kime ne deyim?

Derdimi dökecek sen kaldın gülüm!

 

 

Devamı »

Reklam Arasından Kısa da olsa hükmün, Tarih Senide Yazacak Elbette!
Tarih: 27 Mayıs 2018 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel

Her çıktığınızda şunu söylüyorsunuz ya doğrudur; İMF'ye 21 200 Milyar doları siz ödediniz anladık ama azizim, 480 Milyar dolar dış borcu nasıl yaptınız, hangi fabrikaları, işletmeleri nerelere kurmak için harcadınız, Türk köylü ve çiftçisine sübvansiyon uygulayıp Türk tarımının kalkınmasına katkıda mı bulundunuz, onu da bir söyleseniz ya...

Gene zaman zaman kükrersiniz... dünya 5'ten büyüktür diye. Şimdi ben soruyorum, 21 200 milyar dolar mı daha büyük, 480 00 Milyar dolar mı? Kaldı ki doksan yıllık TC. nin birikimleriyle yapılan ne kadar işletme ve tesis varsa özelleştirip, seksen milyar dolar da oradan gelir elde etmenize rağmen.

 

 

Devamı »

Sevgili Dolar’a Mektup
Tarih: 26 Mayıs 2018 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel

WhatsApp'tan duygulan diye seni bozdurup yaptırdığımız eserlerin fotoğrafını gönderdik, oralı bile olmadın, gıcıklığına "dışarıdayım" hatta "otomobil kullanıyorum" diye otomatik mesajlar gönderdin!

Bakanlarımız, işadamlarımız hep birlikte sana ziyarete geldiler; ellerinde pişmaniyeler, çukulatalar, püskevitler eşliğinde "pişmanız, ne olur geri dön burası da senin bir yurdun" diye ama randevu bile vermedin.

 

 

Devamı »

Sosyal Trajedi ve Kaçınılmaz Gerçek
Tarih: 26 Mayıs 2018 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Öldüremeyeceğimiz için ölümü, konuşmaya devam edeceğiz. İki trajediyi paylaşmak isterim: Olay, Fransa'da yaşanıyor. Erkek kardeşi ölen kadın, ulaşamadığı için oğluna dayısının ölüm haberini veremez. Dayı defnedilmek üzere mezarlığa götürülür. Anne, kardeşinin hemen yanında taze bir mezar görür, üzerini okur. Anlar ki oğlu üç gün önce ölmüş, oraya gömülmüştür. Annenin bundan haberi olmamıştır.

 

 

Devamı »

Ekonomi Çok Sıkıntılı
Tarih: 25 Mayıs 2018 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Türkiye'nin çok iyi yetişmiş ekonomi kadroları var. Fakat dış politikada, hukuk alanında, eğitimde olduğu gibi ekonomi alanında da kurumlar çalıştırılmıyor. Devlet aklı devre dışı. Tek bir kişinin ideolojik bakış açısıyla bilimden ve gerçeklerden kopuk bir yönetim sergileniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faize bakışı ekonomi bilimi ile uğraşanların tam zıddı. Erdoğan  "Faiz enflasyonun sebebidir" tezini savunuyor. Oysaki ekonomi bilimi: "faizin enflasyonun sonucu" olduğunu gösteriyor.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.

Akça Koca Kültür Platformu