GÜNÜN SÖZÜ

Unutmaki yükseklerde yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir.// Şeyh Edebali

26 Nisan 2019 17:54 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Aydın Gözüyle

Osmanlı Devleti ve Cihat  (1)
Tarih: 26 Nisan 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Osmanlı Devleti Tarihi, çok yönlü bir tarihtir.

Osmanlı'nın kuruluş tarihi var.

Osmanlı'nın yükseliş tarihi var.

Osmanlı'nın durulma tarihi var.

Osmanlı'nın kültür tarihi var.

Osmanlı'nın medeniyet tarihi var.

 

 

Devamı »

Demiri Soğutmak
Tarih: 26 Nisan 2019 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel

Yıl 1999 Aylardan Mart ayı, Türkiye yerel seçimlere hazırlanıyor. Meclis üyesi adayıyım ve ölen bir kişinin cenazesini defin etmek için mezarlıktayız. Hava soğuk ve kar yağıyor. O havada Belediye Başkan adayımızla mezarlıkta yürürken mezar kazan birisine rastladık. Mezarcı, o soğuk havada her taraf çamur içerisinde mezar kazıyor. Başkan adayımız Mezarcıya: "Sabret kardeşim, seni bu çileden kurtaracağım" dedi. O dönem seçimi kazandık. Lakin giden yönetim seçim kazanmak için çok sayıda kadrosuz işçi almış, belediyenin rahatlaması için bu işçilerin en azından bir kısmının işten çıkarılması gerekiyor.

 

 

Devamı »

Şehrimizde iz bırakan bir isim, İlhan Bayram
Tarih: 25 Nisan 2019 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel

Hizmetleri ile şehrimize katkı veren insanları bilmek, onlar ile ilgili bilgileri paylaşmak olması gereken bir durumdur. 12 yıl İSU Genel Müdürlüğü, 2 yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği ile şehrimize hizmet vermiş olan İlhan Bayram da bunlardan biridir. Yerel basında çeşitli yazılarla kişiliği ve çalışmaları ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır ama 6 yıl İSU yönetim kurulu üyesi olarak beraber çalıştığımız için böyle bir değerlendirme yazısı yazmayı doğru buldum.

 

 

Devamı »

Makama Hürmet Harcı
Tarih: 25 Nisan 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Duyduklarım, beni hayrete düşürüyor, değer verdiğim insanlardan uzaklaştırıyor. Anlatılan o ki, toplumun ağabeyi, hocası, kanaat önderi olarak bilinen bir kişi, genç birinin yaptığı projeye ruhsat alınmasına aracılık etmek için yüklüce bir para talebinde bulunmuş. Bir belediye başkanı bir hayırseverin cami yeri olarak bağışladığı yeri, kişinin ölümünden sonra, kamulaştırmış, değersiz bir yerden cami yeri vermiş ve rantı yüksek önceki yeri ihale yoluyla satarak oradan şahsına bir hayli haksız para kazandırmış. Bir başka belediye başkanı, şehir merkezine yakın köylülerin tarlalarını, yakınları ve kurulmasına sebep olduğu şirket aracılığıyla satın almış, daha sonra o bölgeyi imara açmış. O haksız gelir sağlarken köylülerin zararına yol açmış.

 

 

Devamı »

Sevgi, Değer, Özgüven ve Sorumluluk Vermek
Tarih: 25 Nisan 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Eski tip ailelerde otoriter bir babanın evde sağladığı sessizlik, problemleri korku ile bastırması gibi, bu türlü şirketlerde de yöneticiler yarattıkları korku ile belli başarılar edinmiş gibi gözükebilir.

Ama günümüzde şirketlerde başarılı olmak için şirketin hissedarlarını mutlu etmek yeterli sayılmıyor. Şirketin diğer paydaşları yani çalışanları, tedarikçileri, müşterileri, tesislerin çevresindeki ahali de mutlu edilebiliyorsa, şirketin kalıcı başarılar elde etmesi mümkün olabiliyor.

Bu paydaşlar şirketin varlığından mutlu ise şirketin daha verimli, daha kârlı olması, marka değerinin yükselmesi için bireysel bilgi, becerilerini de kullanarak katkı sunarlar.

 

 

Devamı »

Aldatılmamak İçin Anlamak
Tarih: 24 Nisan 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Din sosyolojisi ana bilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yümni Sezen, 12,5 X 19,5 santim ölçülerindeki 421 sayfalık eserinde; birkaç tanesi 1984-2000 yılları, ekseriyeti ise 2016-2018 yılları arasında yayınlanan makaleler yer alıyor. 37 adet makale; Sosyoloji-Din Sosyolojisi, Eğitim, Kültür ve Millî Kimlik, Din-İdeoloji-Siyaset başlıklarıyla 4 grupta tasnif edilmiş. Makalelerin her biri dinimiz İslâm'ın, milletimizin ve devletimizin dünden günümüze intikal eden ve yarınlarda da konuşulup çözüm arayışlarının devam edeceği meselelerini ele alıyor. Hepsi, derin araştırmaların ürünü, ilmî tebliğ mahiyetindedir.

 

 

Devamı »

  Kut’ül Amare Savaşı ve Düşündürdükleri
Tarih: 24 Nisan 2019 Yazar: Dr. Şahin CEYLANLI-Sosyolog (Aydınlar Ocağı Müdürü) Kategori: Tarih

Bu kuşatma savaşının siyasi, askeri ve sosyal yansımasına bakacak olursak; Hazırlıkları 1915 yılına dayanan Kut'ül Amare Savaşı'na, Türklerin destansı bir kahramanlıkla adını tarihe yazdırdığı savaş olarak bakabiliriz. Bundan tam 103 yıl önce yapılan bu savaşta 13300 İngiliz askeri, 13 İngiliz generali ve 481 İngiliz subayı bir savaş dâhisi olan Halil Kut Paşa ( 6. Ordu Komutanı ) tarafından esir alınmıştır. Bu yenilgiyi hazmedemeyen İngilizler, Halil Kut Paşayı ve bu önemli zaferi bizlere unutturmak için çok büyük bir çaba sarf etmişlerdir. İşte Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci olayı Çanakkale'de, ikinci olayı da burada görüyoruz.

Devamı »

Cumhuriyet Döneminin İktisadî Arayışlar Tarihi – IX
Tarih: 24 Nisan 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

1946'da iktisadî liberalizmi benimseyen Demokrat Parti'nin kuruluşu ve Amerikan Savaş Gemisi Missouri'nin Türk limanlarını ziyaretini bu düşüncesinin yansımaları olarak gören Yahya Sezai Tezel; iktidardaki CHP'nin de, muhalefetteki DP'nin de yabancı sermaye ve ekonomik kalkınmada aynı şeyleri söylediğini belirtmektedir. Bu arada 1948'de Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan ikili antlaşmayla ilk kez Türk Hükümetinin iktisadî politikalarına dışarıdan yapılacak müdahaleleri kabul etmesine dikkat çekmektedir.

 

 

Devamı »

Yıl 1920; 23 Nisan’a İki Gün Kala Mustafa Kemal ve Ankara. (Tarihi belgelerin sesiyle…)
Tarih: 23 Nisan 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

...................................Baylar, Büyük Millet Meclisi'nin toplanmasını ve açılmasını sağlamak için çalıştığımız bu günlerde bizi en çok uğraştıran: Düzce-Hendek-Gerede gibi Bolu bölgesindeki yerlerden başlayıp, Nallıhan, Beypazarı üzerinden Ankara'ya yaklaşacak gibi gözüken gerici ayaklanma dalgaları olmuştur. Ankara'da toplanmakta olan ve genel durumu henüz gereği gibi bilmeyen milletvekillerini, korkulu olaylar karşısında bırakmamanın ve bu gibi olaylar yüzünden Meclis'in toplanamaması gibi uğursuz bir durumu önlemenin yollarını düşünüyorum. Bunun için Meclis'i açmakta ivedi davranıyorum. Sonunda Ankara'ya gelebilmiş milletvekilleriyle yetinerek, Meclis'i Nisan'ın yirmi üçüncü Cuma günü açmaya karar verdik.

 

 

Devamı »

Rüzgâr Eken
Tarih: 23 Nisan 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na katıldığı şehit cenazesinde yapılan fiili saldırı, "planlı ve kademeleri iyi planlanmış bir profesyonel ekip işi midir?" bilemiyoruz.

Böyle de olsa, cami cemaatinden bazı fanatiklerin saldırısı da olsa, olayın faili olan kişilerin dini saplantıları sebebiyle kolay tahrik edilen sıradan vatandaşlardan seçilmesi mümkündür.

Bu saldırı bir fırtınanın başlatılması için yapılmışsa, yeterince rüzgâr ekilmiş olması gerekir.

Şimdi siyasiler ve onların kontrolündeki medya tarafından ekilen rüzgârları bir hatırlayalım.

 

 

Devamı »

İnkılâp Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Nuri Yazıcı ile Küreselleşme Politikaları ve Avrupanın Yeniden Yapılandırılması Meselesini Konuştuk.
Tarih: 21 Nisan 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Bosna-Hersek için kavga devam etmekte, Kosova'nın da ABD nüfuz alanına girdiği anlaşılmaktadır: 1999 yılındaki askerî harekât biter bitmez, Amerikalılar, Kosova'nın Güney-Doğu bölgesindeki Dukakin Yaylası'nda, Urosevaş kenti yakınlarında beş kilometrekareye yakın bir araziyi sahiplerinden satın aldılar ve son hızla bir üs inşa etmeye başladılar. ABD Ordusu'nun 'İstihkâm Bülteni'ndeki bir yazısında, Albay Robert L. Mc Clure, Temmuz-Kasım 1999 döneminde bu üssün başlıca kısımlarının inşa edildiğini ve bu işte 1000 ABD sabık askerin, 1700 istihkâm askerinin ve 7000 Arnavut'un kullanılmış, haftanın bütün günlerinde ve günde 24 saat çalışılmış olduğunu ifade etmiştir. Dünyadaki ABD üslerinin en büyüğü olduğu söylenen bu üsse 'Bondstil' adı verilmiştir.

 

 

Devamı »

Muhalefetin Ayakları Yere Basmalı
Tarih: 21 Nisan 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel

Buradan Millet İttifakı ile HDP'nin iş birliği yaptıkları sonucunu çıkarmak insafsızlık olur. Çünkü HDP eski müttefiki olan Ak Parti'ye kendi önemini bir ders vererek göstermek istemiştir. Ak Parti-MHP İttifakından sonra kapalı kapılar arasında gerçekleşen Ak Parti-HDP flörtü, Ak Parti ve MHP'nin kurumsal olarak tek çatı altından birleşmesinden sonra tekrardan açık bir ortaklığa dönüşecektir.

Devamı »

Seçilmiş Olmanın Gereği  (2)
Tarih: 19 Nisan 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

"Yıl 1983. İlter Türkmen, Dışişleri Bakanı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsız bir devlet olarak ilanı, başta Amerika, tüm dünyada büyük tepkilere yol açmıştır. Türkmen soluğu Washington'da alır. Başkan Reagan tarafından kabul edilir.

"KKTC'nin kuruluş nedenlerini bir bir sayar. Gerekçeleri sıralar. Reagan ikna olmuştur. Ayrılırken de Türkmen'i sıcak bir şekilde uğurlar:

" 'Anladım. Teşekkür ederim. Devlet Başkanınıza da selamlarımı ve en iyi dileklerimi iletiniz.'

"Türkmen, Amerika Başkanı'nı ikna etmiş olmanın rahatlığı içinde Büyükelçiliğe gider. İçeri girer girmez de şoka uğrar. Eline bir kâğıt tutuşturulur. Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın bir bildirisidir bu.

 

 

Devamı »

Ağustos Böceği Mazereti
Tarih: 18 Nisan 2019 Yazar: Sevil Köse-Esnaf Kategori: Şiir Defteri

 

Kantara vurulmaz bir yenilgi yaşadığım
Sen ne kadar yürüdüğünü yazarsın
Ben ne kadar geri döndüğümü
Uzak kalır, uzağında kalır yola düşen düşlerin 
bilerek yürürsün, kan kusarak, geri döneceğini

 

Devamı »

Kıbrıs’ta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Tarih: 18 Nisan 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

1- 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına göre, Kıbrıs Türk Halkının bu devleti kuran iki halktan bir tanesi olduğu,  kurulan bu devlet yapısı içerisinde azınlık statüsünde bulunmadığı, 1963 yılında Rumlar tarafından, tek taraflı olarak bu devletten dışlandığı, Rumların o tarihte Türklere karşı başlattıkları, on bir yıl boyunca 1974'e kadar acımasızca devam eden her türlü insanlık dışı uygulamalarla, katliamlarla Türklerin Kıbrıs'ta yok edilmek istendiği gerçeğini, dünya kamuoyunun önüne getirecek toplantılar, kongreler her türlü faaliyetler öncelikle yapılmalıdır...

 

 

Devamı »

Cumhuriyet Döneminin İktisadî Arayışlar Tarihi - VIII
Tarih: 18 Nisan 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

'Yabancı Sermaye İle İlişkiler' başlıklı altıncı bölümün Celal Bayar'a ait "Türkiye Türklerindir, Türklere ait kalacaktır" sözleriyle başlaması ilginç. Lozan'da "Ne reddederseniz cebimize atıyoruz. Memleketiniz haraptır. Yarın geleceksiniz, kalkınmak için yardım isteyeceksiniz" diyen Lord Curzon'a karşı İsmet İnönü'nün "Unutmayalım ki geçmiş zamanlarda yapılan yanlışlıklar çoğunlukla ihtiyaç yüzünden işlenmiştir" yaklaşımıyla birlikte yabancı sermaye arayışına çıkılması da ilginç bir durum.

 

 

Devamı »

Kazanan Türkiye Oldu
Tarih: 18 Nisan 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

"Oyları kimin verdiği değil; kimin saydığı önemlidir!" demiş, Joseph Stalin.

İstanbul'da Ekrem İmamoğlu ve Ankara'da Mansur Yavaş'ın kazanmasında, Millet İttifakı görevlilerinin oyların sayımında görevlerini eksiksiz yapması belirleyici oldu.

Mansur Yavaş'ın önceki dönem seçiminden ders çıkarmış olması zaten beklediğimiz bir durumdu. Zaten oy itibariyle de AKP adayından epeyce farklı oy aldı.

Ama Ekrem İmamoğlu ile CHP ve İYİ Parti İl Teşkilatlarının İstanbul'da sandıklara bu kadar sahip çıkması bir sürpriz oldu.

 

 

Devamı »

Peygamberlik ve Saltanat
Tarih: 17 Nisan 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Kureyş müşriklerinin, Allaha ortak koşanların Hudeybiye Anlaşmasını (M. 628)

Bozmaları üzerine Resulü Ekrem, sefer kararı aldı.

Mekke'ye yürüyecekti.

Çünkü Müslümanlar Medine'de bile rahat bırakılmıyorlardı.

Mekke ta oradan Medine'yi tehdit ediyordu.

Çok zaman Müslümanlar, silahlı olarak sabahlıyorlardı.

Mekke'nin baskını her an mümkündü. Bu tehlike savulmalıydı.

 

 

Devamı »

Hizmet Ehli İş Adamı Ali Polat’tan 36 Kitaplık Sağlık Seti
Tarih: 17 Nisan 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Kitapların birinci baskısı 12.000 adet olarak gerçekleştirilmiş ve Ceza İnfaz Kurumları'na bağlı hapishanelerin, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kuruluşlarının, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Kadın Konuk Evlerinin, Üniversitelerin, Polis Akademisi'nin İl Belediyelerinin, Dînî kuruluşların kütüphanelerine ve (Sokak Çocuklarına Yardım maksadıyla kurulan) Umut Çocukları Derneğine bedelsiz olarak gönderilmektedir.

 

 

Devamı »

Seçim Değil Ama Siyaset Murdar Oldu
Tarih: 16 Nisan 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel

Ancak, Türkiye'nin Ak Parti kaynaklı problemi çok daha büyük. Ak Parti sadece Türkiye'yi kötü yönetmekle kalmıyor, bu ülke insanının mazisinden tevarüs eden değerleri birer birer yıkıp tarumar ediyor. Ak Parti, iktidarının özellikle son yıllarında demokrasiyi, hukuku, eğitimi zaten yerle bir etti. Mental olarak ise siyasi ahlakı, siyasi nezaketi, devlet olgunluğunu, dini duygu ve hisleri, helal-haram hassasiyetini ve en önemlisi güvenilirlik kavramlarını harap etti.

 

 

Devamı »

Şehir Hastaneleri
Tarih: 16 Nisan 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Şehir Hastaneleri devletin bir özel şirket grubu ile yaptığı uzun süreli sözleşmelere göre yapılmakta. Yerini devletin verdiği, projesini devletin hazırladığı hastanelerin inşası, cihazların ve finansmanın teminini şirketler grubu yapmaktadır. Devlet 25 yıllığına hastaneyi bu şirkete kiralamaktadır. Devlet belirlenen sayıda hasta garanti etmekte, bu sayının altında kalırsa garanti edilen sayı ile aradaki farkın hasta başına ücretini devlet ödemektedir.

Kalkınma Bakanlığı'nın raporuna göre, 18 Şehir Hastanesi yapılıyor. Sözleşme değeri 10,6 milyar dolar olan bu hastaneler için 25 yıllık dönem içinde her yıl yapılacak ödemelerle birlikte ödenecek para 30,3 milyar dolar olacak.

 

 

Devamı »

Ne Yazık ki Artık Gülmüyoruz, Gülemiyoruz…
Tarih: 14 Nisan 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Mevsimlerin en güzelini baharını yaşarken milletimiz, en azından doğal güzelliklerden etkilenerek gülümseyebilse ne güzel olacak diye düşünüyoruz ama olmuyor, bir anda yaşadığımız gerçeklerle karşı karşıya kalıyor beynimiz!

O gerçeklerde neler yok ki:

PKK, DEAŞ, FETÖ terör örgütleri belasının ülkemize verdiği onca zarara,

Bu uğurda verdiğimiz şehitlerimize, gazilerimize,

 

 

Devamı »

İstanbul Mahallî İdareler Seçimini;  Tecrübeli Siyasetçi ve Hukukçu Av. Yaşar Topçu ile Değerlendirdik.
Tarih: 14 Nisan 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

'Organize usulsüzlükten bahsediliyor. Bu tabirle ifade edilmek istenen husus nedir?

Av. Yaşar Topçu: Organize usulsüzlük diye ifade edilen, seçmen kütüklerinin yazımı sırasında o seçim çevresinde oturmayan kişilerin yazılmış olması. Örnek olarak verdikleri oturmaya uygun olmayan binalarda onlarca seçmen yazılmış olduğu iddiası.

 

 

Devamı »

Bilinçli Cehalet
Tarih: 13 Nisan 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Bir konuya girmek, bir konuyu bilmek ve anlamak istiyorsak...

Önce ona muhatap olmalı.

Bunun için de kendimizi bir iyice hazırlamalıyız.

İyi bir dinleyici, iyi bir gözlemci olmalı.

Söylenileni hemen ne kabul etmeli ne de red...

Önce iyice bir dinlendirmeliyiz.

 

 

Devamı »

Yerel Seçimler ve Yankıları
Tarih: 13 Nisan 2019 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel

31 Mart yerel seçimleri ileriki tarihlerde kolay kolay unutulmayacak olaylara sahne oldu. Öncelikle partili cumhurbaşkanlığı sisteminin mevcut partileri ittifaka mecbur bırakması, seçimlerin gidişatını oldukça ilginç olaylarla karşı karşıya bıraktı. Aslında başkanlık sistemini savunarak bu günkü duruma gelmesini sağlayan Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi, eminim ki işlerin bu noktaya geleceğini kendileri dahi bilmiyorlardı. Şimdi kervan yolda dizilir misali, dünyanın hiçbir yerinde uygulanırlığı olmayan bir sistemi, önüne çıkan engelleri bertaraf ederek kavga dövüş, her tarafı yara bere içinde ilerlemeğe devam ediyor.

 

 

Devamı »

Hadi Bize Eyvallah  (2)
Tarih: 12 Nisan 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Şiir Defteri

Hesap veremeyişin sıkıntısında ah kıvranmakta,

İçin için titreyip, yüzümü elimle kapamakta.

Elim boş, yüzüm kara oluşun pişmanlığı içinde,

Pişman oluşuma pişman olmak üzereyim be dostlar.

 

 

Devamı »

Borç Bırakan mı, Borcu Ödeyen mi Cennete Gidecek?
Tarih: 12 Nisan 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

AKP'nin yönettiği 16 yılda, Türkiye 2,2 trilyon dolar vergi topladı. Yetmedi üstüne dışarıdan borç aldı. Yetmedi 70 milyar dolarlık özelleştirme yaparak Cumhuriyetin yarattığı fabrika ve kurumları sattı.

AKP toplamda 3,5 trilyon dolarlık kaynak harcadı.

130 milyar dolar olarak devraldıkları dış borcu 500 milyar dolara çıkardı. (Bu rakamın içinde Yap- İşlet- Devret Projelerinin borcu dâhil değil.)

500 milyar dolarla neler yapılabileceğini anlamak için yaptıklarının toplam değerine bakmak kâfidir. Çok övündükleri yatırımlara yani "yollar, köprüler, tüneller, hastaneler, havaalanlarının tamamı için) harcadıkları para 100 milyar dolardır.

 

 

Devamı »

Itır Yetiştirdim Penceremde
Tarih: 11 Nisan 2019 Yazar: Sevil Köse-Esnaf Kategori: Şiir Defteri

 

Bir tarafım haksızlığa kunfu
Diğer tarafım minder dışı
Öbür tarafım güneşi bekleyen karınca
Siz se görmezden geliyorsunuz
Üstümden geçen kara kışı.
Gözleriniz kör, kulaklarınız sağır da değildi
Üç maymunu oynamayı tercih ettiniz
Ne çok yalandan madalyalarınız var yakanızda.

 

 

Devamı »

Cumhuriyet Döneminin İktisadî Arayışlar Tarihi - VII
Tarih: 11 Nisan 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Milletin refahını arttırmayı genel amaç edinen bir kadronun birinci hedefinin Türkiye'nin sanayileşmesini hızlandırmak olduğunun altını çizen Tezel, bunun motoru olacak Türk burjuvazisini geliştirme çabasının sınırlarının belirsiz olduğunu düşünmektedir. Ticarî burjuvaziyi oluşturanların millîliğinin anadillerinin Türkçe ve dinlerinin de Müslümanlık olmasından başka bir anlam taşımadığını tespit eden Yazar, bu özelliklerin bir tâciri yabancı iktisadî çevrelerin aracısı olma durumuna sokmaktan alıkoymayacağını söylemektedir.

 

 

Devamı »

Hadi Bize Eyvallah  (1)
Tarih: 10 Nisan 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Şiir Defteri

Geç kaldım be dostlar!

Geç kalmayın sakın sizler!

Okuyorum...

Durmadan okuyorum.

Fakat görüyorum ki,

Daha çok şey var okunacak.

Birbirinden güzel kitaplar.

Birbirinden güzel çeviriler.

Oku oku bitmez,

Tükenmez bir kitap deryası...

 

 

Devamı »

Büyük Harpte Türk Harbi
Tarih: 10 Nisan 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Dünyanın dört bir yanını saran Birinci Dünya Savaşı, batılı tarihçiler tarafından uzun yıllar bir Avrupa savaşı olarak işlenmiştir. Bu arada Çanakkale Savaşları 'ikinci derecede unsurlar' olarak görülmüştür. Hâlbuki savaş, Avrupa kıtasında olduğu kadar ve hatta daha fazlasıyla Türkiye ve Rusya topraklarının büyük bölümünün bulunduğu Asya kıta'sında ve Orta Doğu'da, büyük değişikliklere yol açmıştır. Çanakkale Savaşları'nı, Birinci Dünya Savaşı'ndan soyutlamak veya tâlî unsur olarak mütalâa etmek, tarih şuuru ile bağlaştırılamaz. Öyle anlaşılıyor ki batılılar, Birinci Dünya Savaşı'nı başlatırken Osmanlı Devleti'ni, paylaşılacak bir ganimet olarak görüyorlardı. Rüyaları gerçekleşmeyince hüsranlarını, büyük hakikatleri göz ardı etmek suretiyle unutmaya çalıştılar. Aradan 100 yıl geçmesine rağmen, hüsran acıları dinmemiş olacak ki hâlâ, üç maymun rolünü oynamaya devam ediyorlar.

 

 

Devamı »

 - Kıbrıs, Bir Ada İki Devlet -
Tarih: 09 Nisan 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Akdeniz'in orta yerinde bir ada adı Kıbrıs. Üzerinde kurulu iki devlet!

Neredeyse yarım asır olacak!

Kabul edilse de böyle, edilmese de...

Yıllar yılları kovaladıkça bu gerçek giderek kalıcı oluyor; görünen o ki, olmaya da devam edecek.

Devletlerin birisi Rumlara, diğeri Türklere ait...

Ama uluslararası arenada Türklerin kurmuş olduğu devlet yokmuş gibi hareket ediliyor, tabii ki bu durum Rum tarafının yöneticilerine her zaman cesaret verip, adanın tek sahibi onlarmış gibi davranmalarına destek sağlıyor.

 

 

Devamı »

Ben Necmettin Öğretmen
Tarih: 09 Nisan 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

"Şehitler ölmez, onlar diridir." inancıyla ilk sorumu, beni eşimden, üç çocuğumdan, mesleğimden genç yaşımda koparan katilin annesine ve babasına soruyorum: "O lanetli ruhu taşıyan canlı cesedi büyütmek için çok mu uğraştınız? Saldım çayıra Mevlam kayıra, mı dediniz? Şimdi ne düşünüyorsunuz? İkinci sorum sistem kurucularına olacak: "Sizler; insana sevgiden, öğretmene saygıdan yoksun, öfkeli, kindar insan tipi üretmekten çok mu memnunsunuz?" İstediğiniz buysa muradınıza erdiniz. Yarası olan gocunsun.

 

 

Devamı »

İstanbulda AKP Adayı Önde Olsaydı
Tarih: 09 Nisan 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

2014 Seçimlerinde Ankara'da Mansur Yavaş'ın kaybettiği ilan edilen seçimden, itirazlara rağmen mazbatasını alan Melih Gökçek'ten biliyoruz.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde "Atı alan Üsküdar'ı geçti" özdeyişinden biliyoruz.

Bu seçimlerde AKP'nin veya MHP'nin kıl payı kazandığı yerlerde yeniden sayım taleplerinin reddedilip, AKP'nin veya MHP'nin kıl payı kaybettiği bütün yerlerde yeniden sayım taleplerinin kabul edilmesinden biliyoruz.

Bu seçimde mesela Balıkesir'den, Beypazarı'ndan, Manisa Yunusemre'den, Derince'den biliyoruz.

 

 

Devamı »

Mustafa Kemal Atatürk’te Milli Devlet Fikri
Tarih: 08 Nisan 2019 Yazar: Dr. Şahin CEYLANLI-Sosyolog (Aydınlar Ocağı Müdürü) Kategori: Güncel

O, Conk Bayırı, Anafartalar, Arı Burnu ve Suvla kahramanıdır. Boğazları, Payitahtı ve Hilafeti kurtaran, cesareti ve kararları ile askeri şahlandıran ve ünü Anadolu'ya yayılan Mustafa Kemal'di. O, Bitlis'te ve Muş'ta Rusları püskürten, 7. Ordu Komutanı olarak, Halep'te İngilizlere karşı savaşan, Suriye'de Yıldırım Orduları Komutanı ve Osmanlı'nın en büyük nişanına lâyık görülen bir kahramandı.

 

 

Devamı »

31 Mart Yerel Seçimlerine Milli Açıdan Bakış
Tarih: 08 Nisan 2019 Yazar: Dr. Sakin ÖNER-Eğitimci Kategori: Güncel

31 Mart Yerel Seçimleri;   Parlamenter Sistemin sona erdirildiği,  milli değerlerin ve ritüellerin millet hayatından çıkarılmaya çalışıldığı, bilinçli ve nitelikli yurttaşlar yerine biat muhalifleri nefret ve kutuplaştırıcı dille ötekileştirildiği ve milli birliğin zarar gördüğü, hukuka güvenin ve ifade özgürlüğünün kalmadığı, bu yüzden iyi yetişmiş genç beyinlerinin ve bir kısım büyük sermayenin yurt dışına göç ettiği, diğer gençlerin de umudunu kaybettiği ve milletin Cumhuriyet'in 100. Yılı 2023'e endişeyle baktığı, işsizliğin, hayat pahalılığının ve enflasyonun tavan yaptığı, büyük bir ekonomik krizin eşiğinde olduğumuz bir dönemde yapıldı.

 

 

Devamı »

Golan’ın İlhakı Meselesini Araştırmacı Yazar ve Stratejist Suat Gün ile Konuştuk…
Tarih: 07 Nisan 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Suat Gün: Golan, Lübnan Güneyini ve Amman dâhil Batı Ürdün'ü iç hat durumuna sokmaktadır. Şam'a 70 Km, Amman'a 60 Km, Beyrut'a 100 Km mesafesiyle ileride yapılacak harekât için üs bölgesi teşkil etmektedir. Golan Suriye ve Irak içlerine kadar yapılacak derinlemesine harekât için ileri karakol vazifesi görmektedir. Bölgenin en hâkim zirvesidir. Suriye ve Ürdün toprakları ayakaltında kalmaktadır. Golan, Şam, Amman gibi büyük şehirlere çatmadan Arap topraklarında derinlemesine ilerlemeye imkân tanımaktadır.

 

 

Devamı »

Golan’ın İlhakı Meselesini Araştırmacı Yazar ve Stratejist Suat Gün ile Konuştuk…
Tarih: 07 Nisan 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Suat Gün: Golan, Lübnan Güneyini ve Amman dâhil Batı Ürdün'ü iç hat durumuna sokmaktadır. Şam'a 70 Km, Amman'a 60 Km, Beyrut'a 100 Km mesafesiyle ileride yapılacak harekât için üs bölgesi teşkil etmektedir. Golan Suriye ve Irak içlerine kadar yapılacak derinlemesine harekât için ileri karakol vazifesi görmektedir. Bölgenin en hâkim zirvesidir. Suriye ve Ürdün toprakları ayakaltında kalmaktadır. Golan, Şam, Amman gibi büyük şehirlere çatmadan Arap topraklarında derinlemesine ilerlemeye imkân tanımaktadır.

 

 

Devamı »

Bir kilit taşı tutar, Bizi bağlar hayata.....
Tarih: 05 Nisan 2019 Yazar: Sevil Köse-Esnaf Kategori: Kültür - Sanat

Taş işte. Taşlarım değerlidir benim. Bahçe duvarım yıkılınca kalbimin duvarları yıkılmış gibi oldu. Annem çok üzüldüğünde hep şöyle diyordu...'' ana olacağıma temellere taş olaydım'' Küçüktüm ne dediğini anlamıyordum. Neden temele taş olacaktı ki diye hayıflanırdım. Sonra büyüdüm, temeldeki taşın yükünü gördüm. Koca bir binayı ayakta tutan temel taşıydı.  Annem haklıydı evlatların yükü anaya temel taşının taşıdığı yükten daha fazlaydı....

 

 

Devamı »

Cumhuriyet Döneminin İktisadî Arayışlar Tarihi–VI
Tarih: 04 Nisan 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Kemalistlerin Türk Lirasını altın ve yabancı paralar karşısındaki değerini adeta 'ulusal bir namus' gibi gördüğünü tespit eden S.Tezel, Türkiye'deki bankacılık sektörü içinde yabancıların yerinin hızla daraldığını ve 1924'teki % 78'lik oranın 1950'de % 14'e gerilediğini detaylarıyla beraber aktarmaktadır. Bu; başta İş Bankası olmak üzere devletçe kurulan Emlak - Eytam Bankası, Sanayi - Maadin Bankası ve özel sektörce kurulan Yapı - Kredi Bankası, Akbank gibi bankaların yanında Cumhuriyet dönemine iflasın eşiğinde giren Ziraat Bankası'nın da ayağa kaldırılmasının bir sonucu olarak görülmektedir.3

 

 

Devamı »

Yerel Yönetimlerde Yeni İktidar CHP
Tarih: 04 Nisan 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Yani AKP'nin kaybı 2014 yılına göre kazandığı büyükşehir ve il belediye sayısının 9 düşmesinden ibaret değil. (2014 seçimlerinde AK Parti 48 büyükşehir ve il belediyesi kazanırken bu sayı 2019'da 39'a düştü.)

Bu sonuçlar yerel yönetimlerde gerçek iktidarın CHP'ye geçtiğini gösteriyor.

Bu sonucu değiştirebilecek tek parametre İstanbul olabilirdi. AKP'nin tüm gücüyle Seçim Kurullarına ve YSK'ya yaptığı itirazlar ve yeniden sayımlarla sonucu değiştirmeye kalkmasının sebebi bu.

Önceki seçimlerde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın "atı alan Üsküdar'ı geçti" sözünün yerine "adaletin yerini bulmasını istiyoruz" söylemlerinin alması bu çıplak gerçeğin sonucu.

 

 

Devamı »

Millet Tokadı Vurdu: 31 Mart Seçim Değerlendirmesi
Tarih: 03 Nisan 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel

31 Mart 2019 Mahalli idareler yerel seçimleri epey sert geçen kampanya döneminin ardından, epey heyecanlı geçen bir seçim gecesiyle tamamlandı. 1 Nisan 2019 20.55 İtibariyle Türkiye genelindeki sandıkların %99,47'si açılmış durumda. Yarışlar yakın olsa da neticeler belli gibi görünüyor. Sonuçların mahallelerimize, köylerimize, kentlerimize, büyükşehirlerimize ve tüm Türkiye'mize hayırlı olmasını diliyorum. Kentlerimize hizmet etmek için 5 senelik görevlerine seçilen tüm başkanlarımıza, belediye meclis üyelerimize ve muhtarlarımıza başarılar diliyorum. Allah yardımcıları olsun.

 

 

Devamı »

Léon Cahun - Gökbayrak ve Diğer Eserleri
Tarih: 03 Nisan 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Fransız Musevilerden olan Léon Cahun'un Gök Bayrak isimli eseri 1876 yılında Paris'te yayınlandı. Romanda, 12. Yüzyıl sonlarıyla 13. Yüzyıl başlarını kapsayan Cengiz Han zamanındaki Orta Asya Türkleri anlatılır. Bununla birlikte romanda mekân Orta Asya ile sınırlı değildir; Çin ve Tibet'ten Mezopotamya'ya kadar uzanır. Cahun'un Türkiye'de en çok bilinen eseri Gök Bayrak'tır. Kitabın muhtevası sonraki bölümde verilecektir.

 

 

Devamı »

Bu Seçimlerin Sonucu
Tarih: 03 Nisan 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Sandık başına giderek vatandaşlık hakkını özgürce kullanan milletimiz 143 yıllık demokrasimize olan bağlılığını bir kez daha göstermiş, özellikle Güneydoğu Anadolu'da yaşayan yurttaşlarımız yıllardan beri PKK terör örgütünün bölgesel baskısına aldırış etmeden Türk Milletinin ayrılmaz bir parçası olduğunu kanıtlamış; 'biz ayrılmaz bir bütünüz, barış içinde yaşamak istiyoruz' mesajını vermiştir.

 

 

Devamı »

“Siyaset”e Bir de Buradan Bakalım
Tarih: 02 Nisan 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Kuveyt'te, katıldığı uluslararası bir konferansta, Bir Arap profesörün İngilizce konuşarak "Osmanlı bizi yıllarca sömürdü, asimile etti." demesi üzerine, İhsan Süreyya Sırma'nın, kürsüye çıkıp Arapça konuşarak, "Osmanlı, neyiniz vardı da sömürdü? Henüz petrolünüz yoktu... Size hiç dokunmadı, size hizmet etti. Ben bir Türk olarak Arapça konuşuyorum, bu salondakilerin ekserisi Arap... Siz bir Arap olarak İngilizce konuşuyorsunuz; sömürü bu." diyerek anında, zekice, bilgece, yüksek özgüvenle cevap vermesidir. Bu sözü eden kendini bilmeze haddini bildirip onu salonu terk etmek zorunda bırakmasıdır.

 

 

Devamı »

31 Mart, Azerbaycan Türküne Soykırım Günüdür.
Tarih: 02 Nisan 2019 Yazar: Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK-Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Kategori: Güncel

2006 yılında Selanik'te açılan sözde Pontus soykırımı anıtını protesto için giden Türk parlamenterlerini Yunan yetkililer; buraya huzuru bozmaya mı geldiniz diyerek, içeri sokmamışlardır.

Fakat 24 Nisan günü Ermenistan, Fransa ve Amerika'dan bir takım insanlar huzurumuzu bozmak için İstanbul'a gelecekler. Taksim'de, Beyoğlu'nda, Haydarpaşa'da ve bazı otellerde toplanarak, mumlar dikecekler, resimler ve afişler sergileyecekler, Türkler bize soykırım uyguladı, bir buçuk milyon Ermeni'yi öldürdü diyecekler, ceddimize küfür edecekler ve kollarını sallaya sallaya geldikleri gibi gidecekler.

 

 

Devamı »

İstanbul, Türkiye’nin Müstakbel Cumhurbaşkanını Seçti
Tarih: 02 Nisan 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel

31 Mart seçimlerinin en büyük kaybedeni Anadolu Ajansı oldu. Milletin vergileriyle faaliyet gösteren bir kamu kurumu olmasına rağmen, iktidar partisinin siyasi propaganda ve manipülasyon organı olarak çalışan Anadolu Ajansı, İstanbul'da CHP adayı İmamoğlu'nun öne geçtiğinin anlaşıldığı andan itibaren veri sunma faaliyetini durdurarak sandıkta kaybedilen seçimi hileyle Ak Parti'ye kazandırmaya çalıştı. Vergi veren her bir mükellef, Anadolu Ajansı'na hakkını haram etti.

İkinci kaybeden Binali Yıldırım oldu. Onyıllarca bakanlık, Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı yaptıktan sonra belediye başkan adayı olarak zaten kaybetmişti. Sandıkta da kaybederek siyasi hayatını bitirdi. Dönemini tamamlayana kadar milletvekili olarak devam edecek.

 

 

Devamı »

Öğrenilmiş Çaresizlik Çemberi Kırıldı
Tarih: 02 Nisan 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

31 Mart seçimlerinin ilk sonucu şudur: Bu seçimlerde AKP ilk defa yenilebileceğini, muhalefet de AKP'yi yenebileceklerini gördü.

17 senedir muhalefete hâkim olan "öğrenilmiş çaresizlik" çemberi kırıldı.

Türkiye ekonomisinin yüzde 70-80'ini üreten büyükşehirler artık Millet İttifakı adayları tarafından yönetilecek. Üç büyük şehre ilaveten kazanılan özellikle Antalya, Adana, Mersin çok önemli.

Surda büyük bir gedik açıldı.

 

 

Devamı »

Türk Çoban Köpeği "Akbaş"
Tarih: 31 Mart 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel

Akbaşlar; kendini besleyen sahibinin obasını, sürüsünü, ailesini, canlı ve cansız malını vahşi hayvanlara ve kötü niyetli kişilere karşı canı pahasına olsa da, korumaya çalışırlar. Bu nedenle Akbaş en güçlü ve en caydırıcı koruyucudur. Sahibini ve ona ait olanları korurken ölmek, Akbaş için çok rastlanan bir olaydır. Özgürlükte Akbaş'ın dışa vuran en önemli karakter ögelerinden biridir.

 

 

Devamı »

Güzel Bir Adamla, Güzel Bir Akşam: Saadet Partisi İzmit Belediye Başkan Adayı Ahmet Özen’le Sohbetimiz
Tarih: 31 Mart 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Röportaj

24 Haziran seçimlerine giderken tahminlerimi sosyal medya hesabımda paylaşmıştım analizlerimde fena da sayılmazdım. Ama bu kez at başı giden haddinden fazla yarış var. KONDA Gibi işinin ehli bir kurumun dahi oran veremediği seçimde net tahminlerden kaçınıyorum. Lakin muhalefet partilerinin ellerine geçen altın değerindeki fırsatı pek doğru değerlendiremediğini söylememe gerek yoktur diye düşünüyorum. AKP Bu denli zayıflamışken sohbetlerimiz ''Ankara acaba Mansur Yavaş diyecek mi ?'' , ''Antalya'da Böcek işi bitirebilir mi ?'' sorularının ötesine geçebilirdi, geçemedi. Olan oldu.

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.