YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Aydın Gözüyle

Kızılay ve Şehrimizin Kan Temini Üzerine
Tarih: 27 Haziran 2019 Yazar: H. İbrahim KAHRAMAN -Doktor Kategori: Güncel

Öğrendiğim bilgilere göre 2017 yılında, Kocaeli genelinde 40 bin kan bağışı alınmış ve buna karşın 50 bin ünite kan tüketilmiştir.2018 yılında ise bu rakam %20 artışla 48 bin bağış kanı toplanmıştır. Kullanılan kan ise %10 artışla 55 bin ünite miktarında olmuştur. Bu kanların temini daha önceleri zorunlu bağışçı şeklinde ve askeri birliklerden olurken şu anda gönüllü bağış ve bağışçılardan olmaktadır.

 

 

Devamı »

Ak Parti Daha da Otoriterleşecek
Tarih: 27 Haziran 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel

23 Haziranda tekrar yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu'nun yaklaşık 800 bin oy ve %10'luk oy oranı farkıyla kazanması siyaset dünyasında yeni sonuçlar doğurdu. Seçim galibiyetinin ne demek olduğunu unutmuş bulunan muhalefet tarafında haklı sevincin yanında ciddi bir özgüven meydana geldi. Seçimi kaybeden Cumhur ittifakı özellikle de Ak Parti cephesinde ise hayal kırıklığı söz konusu.

Devamı »

AKP’de Başlayan Kritik Süreç
Tarih: 26 Haziran 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel

31 Mart 2019 Mahalli idareler yerel seçimlerinde AKP ve MHP'den oluşan Cumhur İttifakı, CHP ve İYİ Parti'den oluşan Millet İttifakı karşısında yenilgiye uğramış Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Adana gibi pek çok önemli mega kent Millet İttifakına geçmişti. Daha sonra AKP genel başkan yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un ifadesiyle ''sandıkta bir şeyler olduğu'' gerekçesiyle İstanbul seçimi iptal edilmişti. YSK vasıtasıyla sandığa darbe yapılmıştı. 6 Mayıs 2019'da alınan bu kararın milletin iradesine açıktan bir darbe olduğunu ve milletle inatlaşmanın devasa sonuçları beraberinde getireceğini yazmıştım.

 

 

Devamı »

Eğitimde Yapılan Hatalar
Tarih: 26 Haziran 2019 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Güncel

Sayın Ziya Selçuk Beyefendi, eğitim sisteminde şimdiki unvanı ile, İl Maarif Müfettişlerinin işlevini ve önemini çok iyi bilen bir otoritedir. Umarım bu camianın eski işlevine dönmesine vesile olur. Okulları öğrencilerin sevdiği, koştuğu ilgi ve sevgi merkezlerine dönüştürür. Öğrenme ilgi duymakla ve sevgi ortamında gerçekleşir. Zorlama ve sınama yanılma ile eğitim zaman kaybeder.

 

 

Devamı »

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi Üzerine…
Tarih: 26 Haziran 2019 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel

Türkiye yaklaşık bir senedir mahalli seçimlerle uğraştırılıyor ve asıl gündemdeki konular tartışılamıyor. Ülkemiz dost, düşman değişik ülkeler tarafından kuşatılıyor. Güvenliği tehlikeye sokuluyor. Birçok fabrika yabancılara ve yabancılardan pek farkı olmayan yerlilere satılıyor. Tarım ve hayvancılık çok zor durumdadır. İşsizlik ve şehir yoksullaşması aileleri perişan ediyor. Artan boşanma ve intiharlar sürekli haberlerde yer alıyor. Cinayet ve yaralamalar artıyor. Ahlaki değerlerde yozlaşma, diplomalı işsizlik sürüyor. Türkiye bu defa Akdeniz'de kuşatılıyor.

 

 

Devamı »

Cumhuriyet Döneminin İktisadî Arayışlar Tarihi – XI
Tarih: 26 Haziran 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Birinci Beş Yıllık Sanayi Programı'nın öngörülen 5 yıllık sürede yani 1938'in sonunda büyük ölçüde uygulandığını belirten Tezel; Bakırköy Pamuklu Fabrikası Ek Tesisleri, Bursa Merinos Yün İpliği Fabrikası, Gemlik Sunî İpek Fabrikası, Malatya Pamuklu Kombinası, İzmit Birinci Kâğıt Fabrikası, İstanbul Paşabahçe Şişe ve Cam Eşya Fabrikası, Isparta Gülyağı Fabrikası, Keçiborlu Kükürt Tesisleri, Zonguldak Semikok Fabrikası, Karabük Demir-Çelik Fabrikası, Kayseri Kumaş Fabrikası, Aydın Nazilli Pamuk İpliği Fabrikası, Konya Ereğli Kumaş Fabrikası, Sivas Çimento Fabrikası, İzmit İkinci Kâğıt Fabrikası ve Kaolin Fabrikası, Süngercilik Fabrikası örneklerini vermektedir.2

 

 

Devamı »

Ahıska Türkleri Veten Bilgisi
Tarih: 26 Haziran 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel

250 yıl Osmanlı Devleti'nin bir eyâleti olan Ahıska ve çevresinin 1828 yılında Ruslar tarafından işgali, 'Sükût' başlığı altında hikâye edilmiş. Bu sırada Rusların Ahıska'daki Ahmediye Camii-Medresesinin kütüphanesini yağmalamasına da yer verilmiş. 'Uyanış' başlığı altında, 20. yüzyıl başlarında maarif faaliyeti, aydınlar, millî teşkilâtlanma ve Kars İslâm Şurası'na katılma safhaları anlatılmış. Bu bahislerde Hacılı'nın Türkiye'de çıkan neşriyatı da tâkip ettiği ve lâyıkıyla istifâde ettiği dikkati çekiyor.

 

 

Devamı »

  Bir Şehrin Uyanışı Kıbrıs’ın Maraş’ı
Tarih: 25 Haziran 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Nasıl ki, 45 yıldan beridir Kıbrıs adasında yer yerinden oynamış, insanların yaşam biçimleri değişmiş, ada kuzey güney diye ikiye bölünmüş. Adanın kuzeyinde ayrı bir devlet, güneyinde ayrı bir devlet var! Ama bu yarım asırlık süreçte adada sanki hiçbir şey olmamış gibi adaya şaşı bakan bir dünya var ise! Böylesine bir yer de olur; adına isterseniz ''Hayalet Şehir'' der geçersiniz, isterseniz ''Yasak Bölge'', ya da Yunanca adı ile ''Varoşa''...

 

 

Devamı »

Halk Sillesinin Sedası ve Devası
Tarih: 25 Haziran 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

23 Haziran'da yenilenen İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminin sonucu bir atasözünü hatırlattı:

"Halk sillesinin sedası yoktur, vurunca devası yoktur..."

31 Mart'ta Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu yaklaşık 13 bin küsur oy farkı ile kazanınca, AKP yönetimi "10 milyon seçmeni olan İstanbul'da bu oy farkı çok az, seçimi yeniletirsek bir çaresine bakarız" diye düşündü.

Seçilmiş başkan İmamoğlu'nun mazbatasını aldırıp, hukuku paspas ederek seçimi yenilettiler. Milletin iradesini hiçe saydılar.

Yeni kampanya içinde o kadar yanlış ve çirkin işler yaptılar ki AKP seçmeni içinden bir kesimin bile vicdanlarını kanattılar.

 

 

Devamı »

Cumhuriyet ve Millî Mücadele (4)
Tarih: 24 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Nitekim Maide Suresinin 54. âyeti, Türk Milleti'ne zımnen, dolaylı olarak bakar. Âyette mealen şu ifadeler geçer:

"Allah, bir kavim getirir ki, onları sever, onlar da Allah'ı severler. Müminlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı kuvvetli ve zorludurlar. Allah yolunda savaşırlar."

Asrın Âlimi bu hususa değinmiş. Vani (Vanlı) Mehmet Efendi de Arais adlı tefsirinde buna yer vermiştir. Çünkü Millî Mücadele ile bu millet "Kur'anı Allahın tevfik (ve yardım)iyle düşmanın hücumundan kurtarmıştır."

 

 

Devamı »

Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. ABDÜLKADİR DONUK İle Türkçülük ve İslâmiyet, Türk-İslâm Sentezi Hakkında Sohbet…
Tarih: 23 Haziran 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel

Oğuz Çetinoğlu: 'Türkçü' ve 'Türkçülük' sözünden ne anlamalıyız?

Prof. Dr. Abdülkadir Donuk: Ziya Gökalp; 'Türkçülük, Türk milletini yüceltmek demektir.' Diyor. Bu düsturun dışına çıkmayan kişi 'Türkçü'dür.

Bilindiği gibi, Türkçülük, Millî Mücadele'nin başarıya ulaşmasında ve Cumhuriyetin teşkilâtlanmasında rol oynayan en önemli akımdır. Kasım 1908'de kurulan Türk Derneği bu akımın beşiği olmuştur. Türkçüler daha sonra Ağustos 1911'de kurulan Türk Yurdu Cemiyeti'nde toplanmaya başladılar. Asıl teşkilâtlanma 3 Temmuz 1911'de kurulan Türk Ocağı Derneği'nde gerçekleşti.

 

 

Devamı »

Kadın Programları  (3)
Tarih: 22 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Çeşitli kanallarda yer alan Kadın Programları içler acısı.

Yürek dağlayıcı.

Perişan kadınların hâli pür melâli, acıklı mı acıklı.

Pişman erkeklerin durumlarının da onlardan aşağı kalır yanı yok.

Ya ortada kalan çocukların melûl mahzun tavırları.

Yalnızlık içinde kıvranışlarını sezdiren bakışları.

Velhasıl insanlar; insanlık dramı karşısındalar.

 

 

Devamı »

İmamoğlu ve Yıldırımı Desteklemiyorum!
Tarih: 22 Haziran 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel

Türk Milleti onlarca yıldır hatta yüzlerce yıldır olduğu gibi dış güçler ve yerli işbirlikçileri (müesses nizam) tarafından oluşturulan algılarla yanıltılmak üzeredir. Siyasi partilerde bunun baş destekçileridir... Varlığımızın teminatı Türk Ordusu ile ilgili yapılan yasal düzenlemelerde tüm partilerin göstermiş olduğu birliktelik bunun bir delilidir... Balkan Savaşlarındaki tarihi bozgunun nedeni Türk Ordusunun yapısı ile savaş öncesi oynanılmış olmasıdır... Hem beka sorunu var deyip hem de ordunun yapısı ile oynamak izahtan varestedir. 28 Şubat'tan bu yana Türk Ordusuna yapılmadık kötülük kalmamıştır. Ordusu zayıflamış bir halkın bu topraklar üzerinde yaşama şansı yoktur.

 

 

Devamı »

Kadın Programları  (2)
Tarih: 21 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Evet beden midesi doyanların, maddî bedenin isteklerini yerine getirenlerin, manâ mideleri aç kalıyorsa, manevî bedenlerinin istekleri karşılanmıyor, ihmal ediliyorsa ve bunun da farkına ve ayırdına varılamıyorsa; bu insanların sıhhatli bir bütün teşkil etmeleri imkânsız ve olası değil.

Çünkü kâinat ve evrende her şey çift yaratılmış. Her şey iki kanatlı kuş gibi dengede bırakılmış. Bunlardan biri ihmal edildiği takdirde, dengesizlik hemen kendini gösteriyor.

 

 

Devamı »

Kadın Programları  (1)
Tarih: 20 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Son zamanlarda, Türk televizyonlarında kadını konu edinen programlar revaçta.

Şüphesiz, kadınları konu edinen programların hemen her kanalı sarması, sevindirici bir durum.

Bundan ancak memnuniyet duyulur.

Fakat işleniş tarzına dikkat etmek lâzım.

Bu husus üzerinde biraz durmak, bir orta yol bulmak gerek.

Buna dikkat edildiği takdirde, bu programların daha faydalı, daha yapıcı

Ve daha etkili olacağı muhakkaktır.

 

 

Devamı »

 Mursi’nin Şehadetini Kirletmek
Tarih: 20 Haziran 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Kötülükler ülkesi Mısır'da bir Yusuf vardı. Çağdaş Yusuf Mursi var, diyorduk ki artık o da yok. Hakk'ın hakkaniyetin adamıydı o. Yüreğimizde yaşıyor. Hakk'ın ve halkın düşmanları onu birden yok edemediler, milim milim öldürdüler, bilinmeyen bir yere gömdüler. Cahiller, aptallar; yüreklere gömülenlerin, tarihin her döneminde dipdiri olduğunu düşünemiyorlar. "Zalimler için yaşasın Cehennem!" Sevenleri, arkasından, "Dünyada bir azaldık, Cennette bir arttık." dediler.

 

 

Devamı »

Dinime Küfreden Bari Müslüman Olsa
Tarih: 20 Haziran 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Yıldırım'dan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın kendine destek vermek için devlet imkânları ile onlarca TV kanallarından günde üç dört defa canlı yayınlar kesilerek yaptığı propagandaların eşitsizlik yarattığına dair bir sözünü duymadık.

Yandaş kanallara çıkan İmamoğlu'na karşı Ahmet Hakan, Nagehan Alçı, Turgay Güler, Okan Müderrisoğlu gibi kişilerin saygısız ve saldırgan tavırlarının kendisine hiç gösterilmediğini aklına bile getirmedi.

Ama biz bunları da, Belediye Başkanı adayı olduğunda Binali Yıldırım'ın uzun süre TBMM başkanlığından istifa etmek istemediğini de unutmadık.

Adaletsizlik ve eşitsizliği en koyu şekilde uyguladıktan sonra "mağdur" rolünü oynamak ne kadar ahlaki bir davranıştır?

 

 

Devamı »

Aç Canavara Sevgi  (4)
Tarih: 19 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Unutmasınlar ki, kendilerini iktidara getiren halkı; onları seçecek duruma gelmesi için hazırlayan ve yetiştirenler dış güçler değil; halkın içinde zuhur eden, manevi cihadı kendilerine şiar ve düstur edinen manevi şahsiyetlerdir. Onların bitmez tükenmez, kesintisiz faaliyet ve çabalarıdır. Yani halkı gayri resmi olarak manen eğitmiş olmalarıdır.

 

 

Devamı »

İdil Bulgarları ve İslâmiyet
Tarih: 19 Haziran 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

İdil Bulgarlarının onuncu yüzyılın başlarında İslam'ı benimsemesi sadece bölge açısından önemli sonuçlar doğurmadı. Aynı zamanda İslâm'ın Kafkasları aşıp Doğu Avrupa içine doğru ilerlemesini de sağladı. 1230 yılında Orta Avrupa'ya kadar alanı ele geçiren Moğolların iki nesil içinde İslamlaşmasında ve bugün Rusya'daki İslam'ın temelinde buradaki asırlık tecrübe söz sahibidir. Yine Yesevi müritlerinin Orta ve yukarı İdil'de kurdukları dergâhlarla daha sonra Batı Sibirya'daki İslâm'ın kapılarını açtıkları artık bir hakîkattir. Ayrıca özellikle on yedinci yüzyıldan sonra Kafkasya halklarının İslamlaşmasının temelinde de orta İdil'in köklü İslâm anlayışı vardır.

 

 

Devamı »

Eyyy Yunanistan!!! Akıllı Ol Akıllı!!
Tarih: 19 Haziran 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Bana bak Çipras! 10 küsur yıldır bizim 18 ada ve 1 kayalığın üstüne çöktün. Kıta sahanlığını çaktırmadan 12 mile çıkarttın. 15 Temmuz Olayını yaşadık; hain darbecilere ev sahipliği yaptın. Onları iade et dedik, etmedin. Batı Trakya'da benim seçilmiş müftülerime görev yaptırmamak suretiyle kendi devlet görevlilerini atattın. Hatta utanmadan sıkılmadan, benim Batı Trakyalı kardeşlerim Türkçe gazete çıkardıkları için 3 gazeteye 1'er milyon avroluk tazminat davası açmışsın. Ya, sen bütün bunları yaparken hiç sıkılmadın mı, utanmadın mı?

Devamı »

 Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de Esen Sert Rüzgârlar…
Tarih: 18 Haziran 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Fransa, Yunanistan, İspanya, Portekiz, Malta, İtalya ve Kıbrıs Rum yönetiminden oluşan MED 7, Malta'nın başkenti Valetta'da önceki hafta düzenledikleri zirvede Rum lider Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın talep ettiği Türkiye'ye yönelik ifadeleri sonuç bildirisine eklenmiş, Fatih gemisinin sondaja başladığı Türkiye'nin kendi deniz bölgesini, Rumların alanı olarak kabul eden 7 AB ülkesi, Türkiye'den Akdeniz ve Ege'de faaliyetlerine son vermesini istemiştir.

 

 

Devamı »

Türkiye Süper Güç Olabilir mi?
Tarih: 18 Haziran 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel

Türkiye, zengin yer altı kaynakları olan bir ülke değil. Lozan Anlaşması'nın gizli maddeleri (!) uyarınca 2023 yılında topraklarımızdaki yer altı kaynaklarımızı çıkarıp zenginleşmemizi bekleyenler daha çok beklerler. Ancak Türkiye'nin öyle bir kaynağı var ki, o kaynak doğru işletilirse ne petrole ihtiyaç duyar ne uranyuma ne de bor minerallerine. Türkiye'nin sahip olduğu en önemli kaynak demografik zenginlik, başka bir ifadeyle genç nüfusudur.

 

 

Devamı »

Hayrettin Karaman’ın Fetvası
Tarih: 18 Haziran 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Karaman bazı gerçekleri inkâr edemiyor: "Bazı yöneticilerin (herhalde öncelikle Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım'ı kastediyor) yakın veya uzak çevrelerinde, iktidarın bir kısım mensuplarında ahlak, liyakat, adalet, hakkaniyet... bakımından arızalar, eksikler, çürüklükler olduğunu" kabul ediyor.

Fakat bundan yakınan "iyi niyetli insanları" da, inanılmaz bir gerekçeyle ve şiddetle uyarıyor:

"Savaş sırasında adi suçluların cezası infaz edilmez ve biz zalimlerle savaş halindeyiz. Her şeyin uygun bir zamanı vardır ve bunu gözetmek gerekir."

 

 

Devamı »

Algı Operasyonu
Tarih: 17 Haziran 2019 Yazar: Musa ORDU-İktisatçı - Danışman Kategori: Güncel

Bayram ikramiyelerinin ödenmesi ile alakalı kanuni mevzuat hükümleri, hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak kadar bariz olmasına rağmen, maalesef bazı kötü niyetli marjinal gruplar tarafından, algı operasyonu yapmak gayesiyle, bir kısım masum vatandaşlarımızı ifsat ederek, Memleketimiz de kutuplaşma meydana getirebilmek maksat ve gayesi ile her gün muhtelif meseleler ile alakalı olarak yalan yanlış haber uydurmaktadırlar. Uydurdukları bu yalan haberlerin azami derecede toplum nezdinde yaygınlaştırılmasını temin için de her türlü gayri meşru yolları acımasız bir şekilde kullanmaktadırlar. Başka bir ifade ile masa başında ASPARAGAS haber üretip yaymaktadırlar.

 

 

Devamı »

Türkiye’miz Kuşatılıyor mu? Gazetemiz Yazarlarından Emekli Yarbay Atilla Çilingir Gündemdeki Sıcak Meseleler Hakkında Konuştu
Tarih: 16 Haziran 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Çetinoğlu: Hareketlenmelerin sebebi hakkında neler söylemek istersiniz?

Çilingir: Bütün bu hazırlıklar ve bölgede yaşan tüm gelişmeler, böylesine zengin enerji yataklarının kullanılmasına yönelik olmakla beraber, özellikle Rumların Kıbrıs adasını ele geçirebilmek adına enerji silahını kullanarak 3'ncü ülkelerle yaptıkları anlaşmaları ve AB çatısı altındaki avantajlarını da göz önünde bulundurduğumuzda; Türkiye'nin ada üzerindeki garantörlük hakkını ortadan kaldırmak ve Türk askerinin adadan çıkarılmasını sağlamaya yöneliktir.

 

 

Devamı »

Türkler’de Vatan Telakkisi
Tarih: 14 Haziran 2019 Yazar: Dr. Şahin CEYLANLI-Sosyolog (Aydınlar Ocağı Müdürü) Kategori: Güncel

Bu ülkede vatan için canını çekinmeden veren şehitler, yüzünü, gözünü, ayağını, kolunu feda eden gaziler vardır. Her zaman şehitlere ve gazilere şükran duygularıyla bağlı kalınmalı ve saygı gösterilmeli. Şahin Beyler, Nene Hatunlar, Kara Fatmalar, Şerife Bacılar gibi pek çok erkek ve kadın kahraman acaba ne için düşmanla mücadele ederek şehit oldular. Elbette üzerinde yaşadıkları vatanı kutsal bildikleri için mücadele ederek şehit düştüler.

Devamı »

Ben Moderatör İken
Tarih: 13 Haziran 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Benim Kocaeli TV adlı yerel TV kanalında 2001-2002'de iki yıla yakın bir televizyonculuk tecrübem oldu. TV'nin Genel Müdürü, Kocaelili ülkücülerin kanaat önderlerinden Aslan Koyuncu'nun davetiyle, "Geniş Açı" adlı bir programın yapımcılığını ve moderatörlüğünü üstlendim.

Ülkemizin siyasetçi, bilim, sanat ve din insanları, STK Başkanları gibi çeşitli kesimlerden çok seçkin konuklarımla, her birinde bir ile yedi kişinin katıldığı canlı yayınlar yaptım.

 

 

Devamı »

NE Ara Böyle Bir Toplum Olduk; İtirazım Var!
Tarih: 13 Haziran 2019 Yazar: Kadir Fidan-Öğrenci Kategori: Güncel

Ne ara böyle bir toplum olduk anlamıyorum; taciz - tecavüz olayları aldı başını gidiyor ama, bizim Devlet hala yok "Askerlik 6 ay olacak", yok "İstanbul'u kazanacağız", yok "Her şey çok güzel olacak" telaşında. Taht sevdasına değer verdiğiniz kadar Adalete değer verseydiniz bu ülke bu günlere gelmezdi.

 

 

Devamı »

Amerika Stratejik Ortağımız Öyle mi?
Tarih: 13 Haziran 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Son dönemde ülkemizin savunma stratejisine uygun olarak Amerika'dan talep ettiğimiz Patriot füzelerini vermeyince,  Rusya'dan alım antlaşması yapılan S-400 füzelerinin ülkemize gelmesinin önünü kesmek amacıyla yapmış olduğu tehditkâr açıklamalarının yanı sıra; Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının çıkarılması-kullanımı yönünde Türkiye'yi dışlaması, bu enerji kaynaklarının kullanımı için AB ve bölge ülkeleriyle anlaşma yapan Rumları desteklemesi, en nihayetinde ABD Temsilciler Meclisinde almış olduğu karar ile Türkiye'yi Kıbrıs adasında işgalci olarak nitelemesi; Amerika ile olan ilişkilerimize önemli bir darbe daha vurmuştur.

 

 

Devamı »

Ortadoğu’da Tek Ordu - Millet: İsrail
Tarih: 13 Haziran 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Rusya'dan alacağımız S-400'lerin derdi ABD'den alacağımız F-35'leri gerdi. Muhtemel bir büyük çatışmadan sonra İdlip'ten 2 milyon ilave sığınmacının daha Türkiye'ye gireceği simule ediliyor. Olası bir İran & İsrail+Suud+Amerika Savaşı sonrasında ise Van ve Hakkâri üzerinden beklenen mülteci sayısı ise 2 - 2,5 milyon. Ağrı - Erzurum üzerinden zaten birkaç yıldır kayıt dışı göçmen akışı sürmekte. Yunanistan'la ekonomik ve egemenlik temelli askerî rekabet ciddi boyutlarda. Neçirvan Barzanî'ye ayağımız alışsın diye 'hayırlı olsun'a gittik, belki yarın Bağımsızlık için de tebriğe (!) gideriz.

 

 

Devamı »

Sevgili
Tarih: 12 Haziran 2019 Yazar: Fikret Karatepe-Eğitimci-Yazar Kategori: Şiir Defteri

Nereden bakarsan bak cezbediyor insanı,
Diyor gönül dilince: Bak, beni iyi tanı!
Duruşunda bir başka asalet var gör diyen,
Bedeline razıysan gel sineme gir diyen!
Narsist değildir amma yine benden can ister,
Susamış bir gül gibi âşığından kan ister!

Devamı »

Aşk Sarhoşu Dervişlerin Dini Tasavvuf
Tarih: 12 Haziran 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Eski dönemlerde bazı ilâhiyatçılar da felsefe ilmine, bir kısmı ise astronomi ve fizik, matematik gibi fen ilimlerine İslâmiyet'te yer vermiyorlardı. Yümni Sezen Hoca'nın kitabından birkaç sayfa okuyunca; tasavvufa, felsefeye ve fen ilimlerine muhalif olmadığı derhal ve kesin bir şekilde anlaşılıyor. O'nun kabul edemediği husus; 'Allah yerine insanı tepeye koyan hümanist felsefedir; tepede insanla Allah'ı birleştiren hümanist tasavvuf anlayışıdır.

 

 

Devamı »

Dil-Millet Bölücülüğü
Tarih: 12 Haziran 2019 Yazar: A. Yağmur Tunalı-Senarist, Şair ve Yazar Kategori: Güncel

Dile bakışımız da bu çizdiğimiz manevi iklimin tam bir neticesi. Cedlerimiz, isim koymada çok inceydiler. Yer adlarına bakmak bu üstün yaratıcılığın şahane sonuçlarını duyurur. Bayram dolayısıyle Yahyalı'ya gittim.  Kardeşlerimle doğduğum Toroslarda pınar, dağ, koyak, yamaç isimlerini hayranlıkla saydık. Şu kişneyen at gibi suyu kayadan fırlayan Aygır Pınarı'ydı. Şu süzüle süzüle suyu akan Ağ Pınar'dı. Şu elinizi bir dakika altında tutamayacağınız Dişdöken'di. Şu Kardelen, şu baba yurdu Göğoluk'tu. Şurası gerçekten sanki o anda düşüp yamaca konmuş gibi duran Düşmüşün Taş'tı. Şu çetin yokuş Eşek Yoran'dı.  Şu bembeyaz akan Ağsu, şu yüz metre boydan boya yarılmış iki kayanın yüzyüze bakan yarığı Su Çatı'ydı. Her biri bir sırlı ve şiirli manayı duyuran bu isimlendirmeler, Türkçenin dehasını söyler.

Devamı »

Emekli Kurmay Albay Dr. Ömer Lütfi Taşcıoğlu: Kıbrıs Kuşatılıyor
Tarih: 11 Haziran 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Oğuz Çetinoğlu: Stratejik müttefikimiz (?!) ABD burada da Türkiye'nin aleyhinde bir tutum içerisinde...

Dr. Ömer L. Taşcıoğlu: Yunan asıllı uzman George Tzogopoulos, Türk Akımına karşı çıkan ABD'nin yanı sıra Yunanistan, GKRY ve İsrail'in de Türkiye'ye karşı birlikte hareket ettiklerini açıklamıştır. "Bağımsız Kürdistan" çıkışıyla gündeme gelen İsrail merkezli Begin-Sedat Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayımlanan Tzogopoulos'un makalesinde Yunanistan, GKRY ve İsrail arasındaki üçlü ittifakın hedefinde Türkiye'nin olduğu açıkça ifade edilmiş ve ABD'deki Yunan ve Yahudi lobilerinin bu çerçevede bir kampanya yürüttüğü belirtilmiştir.

 

 

Devamı »

Mış Gibi" İhracat!
Tarih: 11 Haziran 2019 Yazar: Hasan Basri Akşener-Ekonomist Kategori: Güncel

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) raporlarına göre, Türkiye'nin güncel olarak son 12 aylık toplam "GENEL" ihracatı 178.33 Milyar Dolar.

Fakat "Sanayi İhracat"ı dediğimiz de aslında yabancı üreticinin Türkiye'de kurduğu markaların taşeronluğunu yapmaktan öte değil!

İhracat alt kalemlerini tek tek incelediğimizde, Türkiye'de "Otomobil ve Yedek Parça" ihracatı 1. sıradadır.

Son 12 ayda ihracatın 31.1 milyar doları otomotiv endüstrisinden sağlandı.

Bu miktara ise; Ford, Toyota, Tofaş, Oyak Renault, Mercedes-Benz Türk, Bosch Sanayi, Man Truck ve Goodyear şirketlerinin Türkiye'deki fabrikalarında üretilen araçlar sayesinde ulaşıldı.

 

 

Devamı »

İtibar Cellâtları
Tarih: 11 Haziran 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

İstanbul Belediye Başkanlığı yenileme seçimi yaklaştıkça AKP kanadının temel stratejisi Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu'nu itibarsızlaştırmak üzerine yoğunlaştı.

Gerçekten Ekrem İmamoğlu, rakibi olan AKP'nin alışılmış oyun düzenini bozdu. Her türlü taktik- stratejik hamleler İmamoğlu'na halk desteğini azaltmadığı gibi yapılan haksızlıklar İmamoğlu'nu büyütmeye devam ediyor.

İmamoğlu'nu "itibarsızlaştırmak" için algı operasyonlarına başvurmaktan başka çare bulamadılar.

 

 

 

 

Devamı »

Havamı Aldım  (2)
Tarih: 10 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Şiir Defteri

Almasan havanı bir dert, vermesen bir dert!

Aldığına da, verdiğine de bin şükret!

 

Çünkü alması da, vermesi de ulu nimet!

Olur mu bundan güzel, bundan büyük ganimet?

 

 

Devamı »

Emekli Kurmay Albay Dr. Ömer Lütfi Taşcıoğlu: Kıbrıs Kuşatılıyor
Tarih: 10 Haziran 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Oğuz Çetinoğlu: Kıbrıs Rum ve Atina yönetiminin icraatına Türkiye'nin bir müdahalesi olmuştu...

Dr. Ömer L. Taşcıoğlu: Kıbrıs'ın etrafındaki petrol ve doğal gaz alanları konusunda Türkiye ile GKRY arasındaki ihtilaf devam ederken, GKRY'nin ruhsat verdiği bir diğer şirket olan İtalyan ENİ firmasına ait Saipem 12000 adlı sondaj gemisi 8 Şubat 2018 tarihinde GKRY'nin ruhsat verdiği ihtilaflı alana girmeye teşebbüs etmiş ancak Türk Deniz Kuvvetlerine ait savaş gemileri tarafından Kıbrıs güneyinde durdurulmuştur.

 

 

 

Devamı »

Saklı İz
Tarih: 09 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

İnsanı şöyle yorumluyordu filozof: "İnsan çocukken, bir an önce büyümek ister. Büyüyünce de çocukluğunu özler. Gençliğinde çok para kazanmak için kendisini heba edercesine çalışır çabalar. Bu uğurda, sağlığını bile kaybeder. Sonra sağlığını tekrar elde etmek için, kazandığı bütün parayı bu yolda harcar. Böylece hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamış olur. Fakat hiç yaşamamış gibi de ölür!" Özellikle filozofun son cümlesi çok düşündürücü. İnsanların çoğunun içine düştükleri durumu açıklar mahiyette.

 

 

Devamı »

Emekli Kurmay Albay Dr. Ömer Lütfi Taşcıoğlu: Kıbrıs Kuşatılıyor
Tarih: 09 Haziran 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Dr. Ömür Lütfi Taşcıoğlu: Doğu Akdeniz havzasında 2008 yılında Kıbrıs'ın etrafı da dâhil olmak üzere önemli miktarda petrol ve doğal gaz yatakları keşfedilmiş ve bölgedeki devletlerin kıyı şeritleri son derece değerli binlerce mil karelik deniz alanlarına dönüşmüştür.  Doğu Akdeniz sularında Levant havzası olarak adlandırılan alanda İsrail Münhasır Ekonomi Bölgesi (MEB) içindeki Leviathan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) yakınlarındaki Afrodit, Mısır MEB'sindeki Zohr rezervleri toplam olarak 3,4 trilyon metreküp doğalgaz ve 1,7 milyar varil petrol rezervine sahiptir.

 

 

Devamı »

Herkes Ekmek Derdinde!
Tarih: 08 Haziran 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel

Dönüp duran bütün hadiselerin tek bir nedeni var; o da "ekmek"...

Bütün canlılar tabii ki, insanoğlu da, "ekmek" peşinde!

Kimi kanaatkâr, Allah'ın verdiği ile yetiniyor. Kimi müsrif ve ziyankar. Öyle bir hırsla ve gözü dönmüşlükle saldırıp etrafı tarumar ediyor ki, göresiniz!

 

 

Devamı »

 Adalet
Tarih: 08 Haziran 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Unutulmasın ki; bir ülkede adalet varsa, ahlak vardır.

Özgürlüklerine hiçbir gem vurulmadan doyasıya yaşayan insanların bulunduğu ülkeler mutluluklar diyarıdır, o ülkeler aydınlık yarınlara hızla yelken açar, zengin ve müreffeh bir ülke olur.

Türk milleti de özgürlüğü uğruna tarih boyunca pek çok bedeller ödemiştir. O nedenledir ki, adalete karşı duyulan güveni güçlendirecek yeni tedbirlerin alınacak olması milletimiz adına önemli bir kazanç, güzel bir gelişmedir.

 

 

Devamı »

Devlet, Kitap ve Halk (2)
Tarih: 07 Haziran 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Dünyaca ünlü âlim ve edebiyatçılarımızın kıymetini bilmeli.

Bizlere bu güzîde ve seçkin eserleri, en iyi imkânlarla sunan yetkililere de teşekkürler etmeliyiz.

Şüphesiz eserlere göstereceğimiz ilgi; bu kurumu bir kat daha gayrete getirecektir.

Eşi, dostu ve çocuklarımızı; Millî Eğitim Bakanlığı yayınlarının ölmez, günü geçmez,

İnsanı manen ihya edici eserlerini almaya, okumaya, anlamaya yöneltmeliyiz.

Üstelik bu bir vatandaşlık borcudur be dostlar!

 

 

Devamı »

Önce Düğüm Atmayı Öğrenelim
Tarih: 07 Haziran 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel

Çocukluğumu ve lise safhasına kadar geçen eğitim hayatımı sürdürdüğüm semt Kocaeli'nin en muhalif mahallelerinden biriydi. Çevrenin etkisiyle, politika ve tarihe olan özel alakamla genç yaşta siyasete, ülke gündemine büyük bir merak beslemeye başladım. Ve her fırsatta konu hakkında bilgi edinmek için çabaladım. Şükür ki ilkokuldan liseye kadar hep güzel öğretmenlere denk geldim. Öğretmenlerim bana kaynaklık ettiler, beni pek çok damardan zengince beslediler. O iyi insanlar, o kaliteli eğitimciler olmasaydı bugün bu mecrada 19 yaşında sizlerle buluşma imkânım olacağını hiç zannetmiyorum. Konusu açılmışken buradan kendilerine bir kez daha minnetlerimi sunuyorum...

 

 

Devamı »

Ramazanı Uğurlarken
Tarih: 06 Haziran 2019 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Güncel

Candan bir arkadaş, hakiki bir dost gibi sardı sarmaladı her birimizi. Hoşgörü ve paylaşmayı akıttı kalplerimize. Hemencecik alıştık kendisine. İkramlarını sevinçle paylaştık. Zor sandığımız "sabretme, affetme, paylaşma" mizacımız oldu. Yüreğimiz yumuşadı, duygularımız merhamete geldi. İnsan olma yolunda daha bir istekliydik.

 

 

Devamı »

Bebeğine Mama İsteyen Anneye Hücre Cezası
Tarih: 06 Haziran 2019 Yazar: Av. Gürkan Uysal-Hukuk Müşaviri Kategori: Güncel

Tekirdağ Cezaevi'nde bebeğiyle birlikte kalan Aynur Gazioğlu bebeği için mama siparişi veriyor. Ancak istediği mama yerine bebeğinin yaşına uygun olmayan mama veriliyor. Bundan dolayı görevliye istediği mamanın bu olmadığını söylüyor. Ancak görevli, "Dır dır etme, tekrar gidemem!" diyerek Aynur Gazioğlu'nu tersliyor. Aralarında tartışma çıkıyor. Bu tartışmadan dolayı cezaevi yönetimi Gazioğlu'na 10 gün hücre cezası veriyor. Bebekli bir anneye, hücrede "bebeğiyle birlikte" 10 gün...

 

 

Devamı »

Yeni Askerlik Kanununun Riskleri
Tarih: 06 Haziran 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Diğer taraftan kanun çıkınca derhal terhis edilecek 130 bir personelin profesyonel olmayan "TSK'nın acemi tarafı" olduğunu belirterek, "çok fazla endişelenmeye gerek yok" açıklamaları yapıyor.

Oysa biraz tarih bilenler "çok fazla endişeli." Türk ordusunda ilk toplu terhisin olduğu 1911 yılında 75 bin asker terhis edildi. 8 ay sonra Anadolu'dan daha büyük ve verimli Balkanları kaybettik. Ruslar İstanbul'a dayandı.

Görünen o ki endişelenmemiz için yeterli sebep var, üzerinde iyi düşünülmesi gereken bir konu bu.

 

 

Devamı »

Bin Yılın Göçü Gaziler Çağı
Tarih: 05 Haziran 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Oğuzların Orta Asya'da başlayıp Anadolu kapılarına kadar uzandıkları büyük göçü, akıcı ve merak uyandırıcı bir üslûpla anlatıyor. Oğuzların 'Kutlu Devleti' asırlar sonra nasıl kuruldu? Kayıları ve bütün Oğuz Boylarını Anadolu'ya çeken mukaddes ülkü neydi? Târihi değiştiren 26 Ağustos 1071 Malazgirt Savaşı nasıl cereyan etti ve Sultan Alparslan, Anadolu'nun fetih kapılarını nasıl açtı? İlk akıncı gaziler, Anadolu'yu nasıl fethettiler? Kılıç Arslan ve Türk gazileri, Haçlı ordularını Anadolu'da nasıl dağıttılar? Ertuğrul Gazi, Oğuzların asırlardan beri izini tâkip ettiği Mukaddes Taşı nerede buldu? Ve O'nun cihana hükmedecek bin yıllık ülküsü neydi?

 

 

Devamı »

Bayram ve Sığınmacı Düşünceleri
Tarih: 05 Haziran 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

4 milyon Suriyeli muhacirin yaş ortalaması 22,5: Sadece 15 - 45 yaş arasındaki erkeklerinin sayısı 1 milyon 200 bin, Türk okullarına giden çocuklarının sayısı 600 binin üzerinde. Kilis'te yaşayan her 5 kişiden 4'ü Suriyeli; Hatay, Urfa ve Antep'te ise her 4 kişiden 1'i. Yalnız İstanbul'da bile 600-700 bini Suriyeli olmak üzere 1 milyona yakın sığınmacı var.

Lübnan, Ürdün, Irak, Mısır gibi ülkelerdeki Suriyeli sığınmacı sayısı gitgide düşerken bizde doğal nüfus artışıyla paralel olarak artıyor. Adı geçen ülkelerde sadece kamplarda mukim olan mülteciler bizde 81 il ve 950 ilçede ikamet edebilmekte; özel sağlık, sınavsız yerleştirme, hususi iane, maddî destek ve sair hizmetleri karşılıksız alabilmekte. Üstüne üstlük memleketlerinin kimi yerlerine sıla-yı rahim yapıp dönebilmekteler.

 

 

Devamı »

Doğu Akdeniz’deki Bizans Oyunu! Türkiye’miz Kuşatılıyor mu?
Tarih: 04 Haziran 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Doğu Akdeniz'de sular giderek ısınmaktadır. Bölgede bulunan zengin hidrokarbon yataklarının arama ve kullanımıyla ilgili Güney Rum kesimin bölge ülkeleri, AB'ye üye ülkelerle yapmış olduğu anlaşmalar, ABD'nin konuyu yakinen takibi, pay almak istemesi; bu gelişmeler üzerine ülkemizin de uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkını korumak adına kendimize ait MEB'de sondaj çalışmalarına başlaması, önümüzdeki süreçte bölgede sıcak gelişmeler yaşanmasına neden olabilecektir.

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.