GÜNÜN SÖZÜ

Fukaranın tavuğu tek tek yumurtlar. Atasözü

13 Kasım 2019 11:36 Hepsini Gör

YAZARLAR

M. Şefik Postalcıoğlu Dosyası

Aydın Gözüyle

Yalnız Değilsiniz
Tarih: 13 Kasım 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

32. Baskısı 2016 yılında yapılan 'Yalnız Değilsiniz' isimli roman 13,5 X 21 santim ölçülerinde ve 320 sayfadır. Üstat Üstün İnanç, hayattaki tek isteği 'inandığı gibi yaşamak' olan bir genç kızın; modern yaşayışı tercih eden annesi ve babasıyla, teyzesinin feminist kızı ile ve çevresindeki batıcılarla ayrıca Merhum Ergun Göze'nin 'Bâb-ı Âdî' olarak tavsif ettiği renkli basınla giriştiği ve sonunda galip geldiği zorlu mücadelesini anlatıyor. Kitap, 'sosyal içerikli' sahtekârlığı ile piyasaya sürülen medyatik ve sosyetik yazar taifesinin karşısına; aşılamaz, küçümsenemez ve reddedilemez bir tezle çıkıyor. Filme de çekilen eser, geniş bir seyirci kütlesine, baskı adedinden de anlaşıldığına göre hayli kalabalık bir okuyucuya ulaşmıştır. İnancına göre yaşamak isteyenlere, davasını müdafaa için kullanacakları muhkem bilgiler sunuyor.

 

 

Devamı »

10 Kasım’da Osmanlı Güzellemesi
Tarih: 12 Kasım 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "2200 yılı aşkın Türk Tarihinden" bahsetmesi bile önemli bir gelişme.

İslam dinini kabulden önceki Türk tarihini görmezden gelen ve kendi seçmeni olan belli kesimleri küstürme riskine rağmen söylenen bu cümleleri önemli buluyorum.

Atatürk düşmanı Fesli Kadir'i hastanede ziyaret eden bir siyasetçiden Atatürk hakkında bu kadarcık övgüleri duymaktan bile mutlu olmamı da yadırgamazsınız sanıyorum.

 

 

Devamı »

Ey Büyük Atatürk!
Tarih: 11 Kasım 2019 Yazar: Kadir Fidan-Öğrenci Kategori: Güncel

Mustafa Kemal Atatürk ölene kadar ülkesi için çalışmış, çabalamış ve bizi bu aydınlık günlere taşımıştır. Bugün bu toplumda her ne kadar onu sevmeyen ve hor gören bir gurup var olsa da bilmeliler ki; onların da birçoğunun dedeleri bu özgür günler için Atatürk'ün yanında yer almış ve Millî Mücadele'de onun emrinde savaşmıştır.

 

 

Devamı »

Hem Tarih Hem de Tarih Kitabı Yazan Devlet Başkanı
Tarih: 11 Kasım 2019 Yazar: Mustafa ATALAY-Eğitimci Kategori: Güncel

Atatürk'ün bugün 81. Ölüm yıldönümü. Tarihlere adını altın harflerle yazdırmış bir insanı anlatmak elbette çok zor. Mustafa Kemal emperyalizmin dünyayı kudurmuş bir iştahla yutmaya çalıştığı bir zamanda asker oldu. Avrupa ulusları ve tetikçisi olan uluslar ile Mısır, Libya, Irak, Suriye Çanakkale, Muş, Adana, Bulgar, Yunan ve Balkan cephelerinde savaştı. Dağlarda düşmanla, düşmandan çok hainlerle, açlıkla, bitlerle, hastalıkla, soğukla, sıcakla, mesafelerle savaştı. Bir cehennem kızıllığı sardığında Osmanlı'yı o Adalarda mehtaba karşı şiirler yazmadı. Bab-ı Ali yokuşunda sahte hükümetçilik oyunları oynamadı. Mücadeleyi, çileyi savaşmayı seçti.

 

 

Devamı »

Songüz
Tarih: 11 Kasım 2019 Yazar: Sevil Köse-Esnaf Kategori: Şiir Defteri

 

Dağın kuş uçmayan efkârlı yalnızlığının
Hayatı yanlış tanımlayan avutulmuş çocuğun
Öfkeli başını kıyıya vuran hırçın denizin
Hüzünle salınan ipi kopuk uçurtmanın
Ordan oraya savrulup duran sarı yaprağın suçu ne
Songüz işte

 

 

 

Devamı »

Atatürk’ü Bilmek ve Anlamak…O’nu Herkes Biliyor. Maalesef, Anlayanlar, Bilenlerden Çok Az. Türk Dili ve Edebiyatı Emekli Okutmanı Fethi Murat Doğan İle ATA’mızı Konuştuk.
Tarih: 10 Kasım 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Çetinoğlu: Atatürk nasıl bir liderdi?

Doğan: Atatürk, çalışkan, akılcı ve cesur, vatanına ve milletine kendini adayan, gücünü milletten ve onun temsilcisinden alan, doğru zamanda doğru kararlar veren, savaşı ve barışı planlayıp yöneten, düşüncelerini milletiyle paylaşan, milletini dinleyen ve popülizmden uzak duran, sağlam bir tarih bilgisiyle zamanın önünde koşan, ekonomiye öncülük eden, laik, Cumhuriyetçi ve katılımcı yöntemi arayan, gerçekçi ve bilgiye dayalı bir milliyetçiliği benimseyen, her alanda medenî dünya ile yarışan bir liderdi.

 

 

Devamı »

Atatürk’ü Kaybettiğimiz O Sabah…
Tarih: 10 Kasım 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşını veren, bu mücadeleyi zafere ulaştıran büyük bir komutan, ulusal bir kahramandır. Çöken bir imparatorluktan, halk egemenliğine dayalı, hukukun üstünlüğünü esas alan, çağdaş ve laik, demokratik bir cumhuriyet kurucusu olarak, tarihin kaydettiği en önemli devlet adamlarının en baştaki yerini halen muhafaza etmektedir. Tarihin ender kaydettiği bir devrimcidir. Kendi yurdunda olduğu kadar, tüm dünyada da barışı samimi olarak isteyen yüzyılın lideridir. Halen dünyada, 'aydınlık geleceğin sembolü' olarak anılmaktadır.

 

 

Devamı »

Ermeni Sorunu II Bîtaraf Olan Bertaraf Olur
Tarih: 09 Kasım 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Boğaziçi Üniversitesi'nde, 25 - 27 Mayıs 2005 tarihinde yapılması kararlaştırılan "Ermeni Konferansı" ertelenince, sanki kıyametler koptu Türkiye'de. Konferansın ertelenmesini -haklı olarak- doğru bulanlarla -tarafsızlık yaftası altında- yanlış bulanlar arasında sözlü yazılı bir düello başladı. Neymiş efendim, 'önyargılı' hareket ediyormuşuz! Neymiş efendim, konferansçılar amaçlarına ulaşmışmış! Neymiş efendim, devlet; suçu  gizleme çabaları içindeymiş!

 

 

Devamı »

Vahideddin Oldu Hain  (2)
Tarih: 08 Kasım 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Bu yüzden İngilizlerin baskısıyla alınan kararları; halk padişahın gerçek kararı sanıyor.

Bu yüzden Anadolu'ya bilmeden köstek olunmuyor değildi.

Oysa biraz aklıselim / sağduyu sahibi olan kimse bilir ve bilmeliydi ki,

İstanbul işgal edilmişti. Padişah baskı altında tutuluyordu.

İngiliz istekleri padişahın emriymiş gibi, Vahideddin'e dikte ettiriliyor.

Bu şekilde halka sunuluyordu.

 

 

Devamı »

 Tarihten Bir Yaprak
Tarih: 08 Kasım 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Kıbrıs adasında Yunan Cuntası destekli bir askeri darbe gerçekleşmiş, adanın her yanında kanlı olaylar yaşanmaktadır. Bu arada 'Türk Kasabı' lakaplı Nikos Samson, 'Helen Cumhuriyeti' adıyla yeni bir devlet kurulduğunu ilan etmiştir. Eli kanlı bu terörist adanın yönetimini ele geçirmiştir ama esas hedefi Kıbrıs Türklerinin yok edilmesidir. Kanlı silahların namlusu adada yaşayan soydaşlarımıza çevrilmiş; çok geçmeden adadan hiç de iç açıcı olmayan katliam haberleri gelmeye başlamıştır.

 

 

Devamı »

Yüzsüz İnsanlar Topluluğu!
Tarih: 07 Kasım 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel

Ya Ergenekon, Balyoz, Casusluk davaları ile dağıtılmaya çalışılan ve "kozmik odası"na girilen Türk Ordusuna muhtaç olununca, "Türk" kesilmeler! Ne yüzsüzlük değil mi? Sadece yıpratılan ordu olmadı o süreçte... Sağlığını kaybeden askerler, içeride ve dışarıda ölen askerler, dağılan aileler, acı çeken eşler, ana, babalar vardı. Kim verecek Türk Ordusuna verilen zararın hesabını? Şimdi orduya bu zararın verilmesine seyirci kalanların hepsi ordunun başarısı için duacı! Cuma'lar da "Türk Ordusu" için Türk demeseler de, muzaffer olunsun diye hutbeler okutulup dualar ediliyor...

 

 

Devamı »

Küba Üzerine
Tarih: 07 Kasım 2019 Yazar: Levent Ünsal- Makina Tasarımı ve İmalatı Teknikleri uzmanı mak.yük.müh Kategori: Güncel

Ancient Society (Eski Toplum) adlı eserinde, toplumsal evrimi, üretim araçlarındaki gelişmeye koşut olarak, birbirini izleyen üç aşamada - Vahşet, Barbarlık ve Uygarlık - ele almış ve evrimi insanın bilinçli olarak, doğayı değiştirme ve denetleme çabasının bir ürünü olarak görmüş olan Morgan, mesela, farklı teknik gelişme aşamasındaki üretim araçlarına, farklı aile tiplerinin denk geldiğini öne sürmüştür.

 

 

Devamı »

KHK Mağdurları
Tarih: 07 Kasım 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Eski adı cemaat olan yapı FETÖ olarak adlandırıldı. Örgüt ile irtibat ve iltisak diye kanunlarda olmayan bir ölçüt getirildi. Bu ölçüte göre, örgütün düzenlediği sohbetlere katılan, bağış yapan, Bank Asya'da hesap açan, dershanelerinde ve okullarında öğrenci okutan veya çalışan, gazetesine abone olan, sendikalarına üye olanlardan kamu görevinde olanlar, OHAL döneminde Kanun Hükmünde Kararnamelerle işlerinden atıldılar.

 

 

Devamı »

Kutadgu Bilig’in Azerbaycan da Tanıtılmasında ve Avrupa Metotları ile Araştırılmasında Emin Abid’in Rolü
Tarih: 06 Kasım 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Türklerin İslâmiyet'i kabul etmesinden sonra yazılmış ilk eserlerden biri olan Kutadgu Bilig ne yazık ki, Azerbaycan aydınlarının dikkatini geç çekmiştir. İstanbul Darülfünu'nu bitirmiş olan Emin Abid 1927 yılında tamamladığı 'Azerbaycan Türklerinin Edebiyatı Târihi' isimli eserinde ve ondan bir kaç yıl sonra yayınlatdığı 'Hece Vezninin Târihi', 'Türklerin Edebiyatında Mâni Nevileri ve Azerbaycan Bayatılarının Hususiyeti' başlıklı makalelerinde 11. yüzyılda yaşamış Yusuf Has Hacib (Balasangunlu Yusuf) ve O'nun eseri Kutadgu Bilig hakkında Azerbaycan okurlarına bilgi vermiştir.

 

 

Devamı »

Vatanseverliğe Bir de Buradan Bakalım
Tarih: 06 Kasım 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Vatan için bağırmak, ölmek; ancak taş taş üstüne koymamak; sorunlu bir vatanseverliktir. Vatanseverlik; savaşta gerekirse ölmeyi, barışta vatan için ihya ve inşa eylemini gerektirir. Bir tarihte vergi dairesi başkanına; "Sizin elemanlarınız, vergi denetmenleri, firmalara gidiyor hesaplardaki eksikleri özellikle tespit ediyor, bulamazlarsa bir usulsüzlük mutlaka vardır ön yargısıyla ceza kesiyor. Denetçilerin yapması gereken, müşavirlik olmalıdır. Devlet, yaşatmak için vardır; yanlışı düzeltmeyi, zorda kalana yol göstermeyi ilke edinmelidir. Gerçek vatanseverlik, bunu gerektirir." demiştim. O da "Olması gereken budur, ama uygulamada nedense böyle olmuyor." demişti. Vatandaşını hırsız görmek, cezalandırmak; bürokrasinin ya da devletin kronik hastalığı. Maalesef bu, bir türlü tedavi edilemedi.

 

 

Devamı »

Tarih, Gelecek ve Levant Türkmenleri İçin Girizgâh
Tarih: 06 Kasım 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Ana omurgası Büyük Ortadoğu Projesi (Greater Middle East)3 diye bilinen tasarıma oturtulan bu Büyük Oyun, köktenci terör bahanesi üzerinden "The West and The Rest"4 (Batı ve Diğerleri) meydan okumasıyla koşullandırıldı. Vekâlet suretiyle savaşları ikamelendirmek ve ülkelerin daha doğrusu enerjinin sınırlarını değiştirmek gibi temel hedeflere Irak, Afganistan, Yemen, Libya ve nihayetinde Suriye'de önemli oranda ulaşıldı.

 

 

Devamı »

Bunun Adını Ne Koymak Lazım?
Tarih: 05 Kasım 2019 Yazar: Özcan PEHLİVANOĞLU-Hukukçu Kategori: Güncel

Hiç bir fert öncelikle devlet, vatan ve millet için yaşamak üzere doğmaz. Aksine ilk önce kendi için yaşayacak ve kendi için yaşamayı becerirse devletine, vatanına ve milletine katkı sağlayacaktır. Siyasetin sevk ve idare ettiği devlette bunun için uygun zemin yaratacak ve kaynaklar bulacaktır. Hâlbuki bizde bunun tam tersi olmakta birey yani fert kendinden ziyade devlet, vatan ve millet için yaşamaya zorlanmaktadır.

Devamı »

ABD Ziyaretine Gidilmemelidir
Tarih: 05 Kasım 2019 Yazar: Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL-A.O. Gen. Başk. Kategori: Güncel

Maalesef birçok ülkede kalitesiz bazı liderlerin iş başına gelmesiyle dünyamızın çivisi çıkmış durumdadır. Milletlerarası ilişkiler ve siyaset, yabancısı olduğumuz daha önce pek rastlanmayan çirkin örneklerle ortadadır. Milletlerarası hukuk, dünya barışı ve istikrar, milli egemenlik hakları yok sayılmakta ve tahrip edilmektedir. Dünyanın değişik bölgeleri parsellenmekle uğraşılmaktadır.

 

 

Devamı »

Türkiyenin Başkanlık Sistemi
Tarih: 05 Kasım 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel
  • Parlamenter sistem Türkiye'nin kurumsal hafızasına ve kişisel davranış biçimlerimize sinmiş 150 yıllık siyasi tecrübesini içinde barındırmaktadır. Bu sistem de elbette mükemmel değildi. Ama içinde barındırdığı zaafları gidererek parlamenter sistemle devam etmek en uygun ve faydalı yöntem olabilirdi. Yeniden parlamenter sisteme geçmeli. Eğer Başkanlık Sistemi devam ettirilecekse kuvvetler ayrılığı ile denge ve denetim sistemleri oluşturmak kaydıyla devam edilmesi gerekir.

 

 

Devamı »

Vahideddin Oldu Hâin  (1)
Tarih: 04 Kasım 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Eski Başbakan Bülent Ecevit, kendisiyle yapılan bir söyleşide (Zaman, 16. 7. 2005) ve yaptığı bir açıklamada (Hürriyet 17. 7. 2005) son padişah Vahideddin'in hain olmadığını söyleyince Basında kıyametler koptu.

Söze 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de karıştı. "Türkiye böye bir beyanı kaldıracak durumda değildir." dedi. (Dr. Alev Coşkun, Cumhuriyet, 21. 7. 2005)

Tarihçiler, görüşlerini müspet - menfî / olumlu - olumsuz, bir bir ifade ettiler, etmeye başladılar.

 

 

Devamı »

ABD’yi Nasıl Bilirsiniz?
Tarih: 03 Kasım 2019 Yazar: Seyfettin KARAMIZRAK-Eğitimci Kategori: Güncel

Türkiye ne zaman kendi adına olumlu, güzel bir adım atsa, hain odaklar hemen yastıklarının altına gizledikleri sinsi ve kirli projelerindeki, "aslı astarı olmayan ithamları" orta doğudan bin bir desise ile çaldıkları petrolün karasına bulayarak önümüze sürüyorlar.

Bunların başında ABD, Almanya, Fransa gibi devletler gelmektedir. Şimdi çamur atma ve kin kusma sırası ABD'dedir.

 

 

Devamı »

Prof. DR. Ahmet B. Ercilasun ile Dîvânu Lugati’t-Türk Hakkında Mülâkat
Tarih: 03 Kasım 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Prof. Ercilasun: Kâşgarlı kendi döneminin standart Türkçesinin dil bilgisi kurallarını tespit etmiştir. O dönemin standart Türkçesi, Kâşgar ve çevresinde kullanılıyordu. Ağızlara âit malumat ise dil bilgisi kurallarından çok kelimelerin farklı söylenişleriyle veya bir kavram için kullanılan farklı kelimelerle ilgiliydi. Dil bilgisi konusunda ise çok farklılıklar yoktu.

 

 

Devamı »

Ermeni Sorunu I Cehenneme Zümera
Tarih: 02 Kasım 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Avrupa'nın; Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı (2005) Sn. Yusuf Halaçoğlu: "Ermeni soykırımı yoktur." dediği için, tevkif ettirme müzekkeresini görmeyenler! Bu bağnazlık karşısında, süt dökmüş kediye dönenler! Ağzını bıçak açmayanlar! Batı'yı kınamak cesaretini, kendilerinde bulamayanlar! Batı, ne söylese, altında bir keramet arayanlar! Batı'nın Türkiye karşıtı, her tutum ve davranışında, bir hikmet görmeye çalışanlar!

 

 

Devamı »

Sakalımız Yol Oldu
Tarih: 01 Kasım 2019 Yazar: İdris TÜRKTEN-Tekniker Kategori: Güncel

4 Temmuz 2003 yılında Irak Süleymaniye'de ABD askerlerince Türk askerlerinin karargâhı basılıyor, askerlerimiz tutuklanıyor ve kafalarına çuval geçiriliyor. Şu enteresan olaya bakarmısınız olaydan 2 ay önce zamanın genelkurmay başkanı Hilmi Özkök tarafından Süleymaniye'de bulunan Türk Özel Kuvvetlerine silah kullanma izni kaldırılıyor. Sanki Özel kuvvetler Süleymaniye de turistik bir gezi için bulunuyorlar.

 

 

Devamı »

Türkiye’ye ABD Yaptırımları
Tarih: 01 Kasım 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Arslan Bulut ve Banu Avar'ın Nisan 2017'den beri seslendirdiği bir iddia vardı:

Buna göre, Türkiye'de 2002'den itibaren "15 yılda 800 milyar dolarlık ihale yapılmıştı. ABD'nin açıklamasına göre, bu ihalelerde 200 milyar Dolar rüşvet olarak hükümetin çevresindeki adamlara dağıtılmıştı."

"Köprü, yol, liman, havaalanı vd) toplam ihale bedelinden havuza aktarılan" ve "Katar, Singapur ve Malezya bankalarına yatırıldığı ortaya çıkan, 200 milyar dolara yakın rüşvetin resmi belgeleri de ABD'nin elindedir artık! Şantaj amacıyla, yarı resmi olarak açıkladılar!"

 

 

Devamı »

Cumhuriyetin Yaş Günü Nasıl Kutlanır?
Tarih: 31 Ekim 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel

Her sene 29 Ekim'de bu milletin en mühim bayramını, biricik devletimizin yaş gününü kutluyoruz. Türk milletinin yeniden doğduğu, yüzünü yepyeni ufuklara çevirdiği o kutlu günü kutluyoruz. Uçurumun kenarındaki yıkık ülkeden sonra bilimin ve aklın rehberliğini kendisine prensip edinmiş bir cumhuriyetin doğuşunu kutluyoruz. Gururla kutluyoruz, onurla kutluyoruz, göğsümüz kabara kabara kutluyoruz. Ve kutlarken de bize bu yüce mirası bırakanları anıyoruz. Herkesin bitti dediği o günde Samsun kıyılarından Anadolu sathına güneş gibi doğan Mustafa Kemal Atatürk'ü anıyoruz. Alçıtepe'nin ve Güneydoğu'nun aslanı Kazım Karabekir'i anıyoruz. Milli Şef İsmet İnönü'yü anıyoruz. Vurulup alnından kefensiz yatan nice Mehmetleri anıyoruz.

Devamı »

Hukuki Açıdan Türkiyedeki Suriyeliler
Tarih: 31 Ekim 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

 

Türkiye'de bulunan Suriyeliler (Cumhurbaşkanı dahil) devletimizi yönetenler veya halkımız tarafından mülteci, sığınmacı, göçmen ya da misafir olarak tanımlansa da bu tanımlar iltica hukukuna göre doğru değildir.

Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan Suriyeliler "mülteci, sığınmacı veya göçmen" değildir. Bu kişiler, "geçici koruma altında olan yabancılardır."

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK)  ile bu Kanunu dayanak alarak çıkarılan Geçici Koruma Yönetmeliğine tabidirler.

Geçici koruma uluslararası koruma anlamına gelmez. Suriyeliler uluslararası hukuka tâbi tutulmadığından, Türkiye'nin Suriyeliler konusunda uluslararası hukuktan kaynaklanan bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Türkiye'de devletin Suriyelilere tanıdığı haklar uluslararası hukuktan kaynaklanan bir yükümlülüğün sonucu değildir. Tamamen devletimizi yönetenlerinsiyasi tercihidir.

 

 

Devamı »

Aydınlar Ocakları 49. Şurası
Tarih: 31 Ekim 2019 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel

3 gün boyunca, o kalabalık katılımcılardan, adeta, ATATÜRK ve MİLLÎ MÜCADELE fışkırdı, taştı ve aktı. Bu cümleyi şu nedenle kuruyorum: 22 Haziran 1919'da, tüm Millî Mücadele'nin ilk katılımcıları tarafından imzalanan Tamim'de yazılı olan; "Artık, İstanbul Hükümeti, Türk Milleti'nin kurtuluşuna çare olamaz. Bu nedenle, Türk Milleti'nin kaderini, yine Milletin azim ve kararı kurtaracaktır" ifadeleri ile fitil ateşlenmiş ve gerekli işaretler işin başında verilmiştir.

 

 

Devamı »

 Tarihten Bir Yaprak
Tarih: 30 Ekim 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Kıbrıs adasında Yunan Cuntası destekli bir askeri darbe gerçekleşmiş, adanın her yanında kanlı olaylar yaşanmaktadır. Bu arada 'Türk Kasabı' lakaplı Nikos Samson, 'Helen Cumhuriyeti' adıyla yeni bir devlet kurulduğunu ilan etmiştir. Eli kanlı bu terörist adanın yönetimini ele geçirmiştir ama esas hedefi Kıbrıs Türklerinin yok edilmesidir. Kanlı silahların namlusu adada yaşayan soydaşlarımıza çevrilmiş; çok geçmeden adadan hiç de iç açıcı olmayan katliam haberleri gelmeye başlamıştır.

 

 

Devamı »

Vatanı Dilinde Cengiz Dağcı Kitabı
Tarih: 30 Ekim 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Romanlarında Kırım Türklerinin yaşadığı acıları hüzünlü fakat berrak bir üslupla aksettirdi. 1940 yılında ayrıldıktan sonra Kırım'a gitmemiş olmakla birlikte, Kırım ile olan ilgisini hiçbir zaman koparmadı. Kırım Türklerinin vatanlarına dönüşlerini anlatmayı ihmal etmedi. Hatıralarında; 'Ben yalnızca Kırım'ın yazarı değilim ama Kırım'ın faciasını bütün gerçeği ve içtenliğiyle yalnız ben yazabilirdim.' Diyor. Yalnızca bu sebeple yazdı. Yazdıkları vesilesiyle Türkiye'de ve Türk dünyasında milyonlarca insan Kırım'ı ve Kırım Türklerinin hayatlarını öğrendi ve soydaşlarını sevdi.

 

 

Devamı »

Zoruma Gidiyor  (2)
Tarih: 29 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Nitekim ağızlarından çıkardılar sonunda sakladıkları baklayı.

Türkiye'den var utanmadan -bitmez tükenmez- toprak talepleri!

Arkasından gelecek tazminat!

Derken beklenecek durumu düzeltecek tanzimat istekleri!

Kuzum bunların asıl gayeleri; kıran getirmek bu vatana!

 

 

Devamı »

Vahideddin Düşündürüyor  (2)
Tarih: 27 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

İşte bu hikmetli bir bakıştır. Doğruyu ve gerçekleri gösteren bir nazardır.

Bir de sanılıyor ki, Vahideddin aklanırsa; Mustafa Kemal Paşa karalanmış olur!

Sanki Mustafa Kemal'i övmek; Vahideddin'i aşağılamaktan geçiyor!

Bir kefeye Vahideddin Han'ı koymuşlar, öteki kefeye Mustafa kemal Paşa'yı.

Birinin övülmesi veya yerilmesi,

 

 

Devamı »

Doç. Dr. BARIŞ DOSTER Suriye’deki Gelişmeleri Anlattı
Tarih: 27 Ekim 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Röportaj

Doç. Doster: Esad rejiminin gücü sınırlı. Aynı anda birden fazla cephede çok sayıda güçle mücadele etme kabiliyet ve kapasitesi yok. O nedenle bir öncelik sıralaması yapıyor. Gücünü tartıyor. Karşıtları, muhalifleri arasındaki çatlakları büyütmeye çabalıyor. Asıl büyük düşman olarak gördüğü ABD'nin elinden, PKK - PYD - YPG terör örgütü kartını almanın kolay olmadığının Şam da, onu destekleyen Moskova ve Tahran da farkında. O nedenle bir yandan Şam ile Ankara arasında, Türk yetkililerin de son dönemlerde belirttiği gibi temaslar var, bir yandan Astana süreci ilerliyor, bir yandan anayasa yapım süreci ilerliyor, bir yandan da PKK - PYD - YPG terör örgütüyle kimi taktik görüşmeler, anlaşmalar yapıyor.

 

 

Devamı »

Yıldızlar Neden Dargın Güne?
Tarih: 26 Ekim 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Şiir Defteri

Ağır ağır, düşüyor geceye;

İpek tül misali

Örtüyor yüzünü gecenin.

Susup susup, susuyor,

Sıkılıyor sonra,

 

 

Devamı »

Zafer mi, Hezimet mi, Mümkün Olanın iyisi mi?
Tarih: 26 Ekim 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Dileğimiz henüz nihai etkileri ortaya çıkmayan mevcut anlaşmalardan Türkiye'nin azami fayda ile çıkması. Ama buradaki başarıyı yücelterek siyasi bir rant elde etme hevesi ile tarihimizin gurur kaynağı olan iki önemli savaşımızı ve nihayetinde yapılan antlaşmaları küçümsemek tek kelimeyle milli birlik ve ortak şuura darbe vurmaya çalışmaktır.

 

 

Devamı »

Vahideddin  Düşündürüyor  (1)
Tarih: 24 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Eski Başbakanlardan Sn. Ecevit bir vesileyle

"Vahideddin hain değildi." dedi.

Ve basında lehde aleyhde yazılmadık kalmadı.

Aslında iki taraf da doğru söylüyor.

Nasreddin Hoca'nın fıkrasını hepimiz biliriz:

Birini dinler "Haklısın." der. Ötekini dinler, ona da "Haklısın." der.

 

 

Devamı »

Cumhuriyet
Tarih: 24 Ekim 2019 Yazar: Halil ALTIPARMAK-Ekonomist Kategori: Güncel

Bu yıl, Cumhuriyet İdaresi'nin kuruluşunun 96. yılı. Genç Cumhuriyet, bu 96 yıl içinde çok badireler atlattı, çok kötü dönemler gördü. İçinde bulunduğumuz dönem, bu badirelerin, kötü günlerin en önemlisi diyebiliriz. Çünkü ağır bir bunalım içinde bulunuyoruz. Ekonomik şartlar çok ağır olarak üzerimize çökmüş vaziyette, dış ilişkiler elle tutulur bir durumda değil, toplumun bunalımı had safhada vs. vs.

 

 

Devamı »

Halen Kavrayamadık
Tarih: 24 Ekim 2019 Yazar: Canboray Soykan-Öğrenci Kategori: Güncel

Geride bıraktığımız şu 10 gün içinde yaşananlar Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın tarihinde tanıklık ettiği tarihi olaylar arasındaki yerini aldı. Yalnızca Türkiye'nin değil tüm Ortadoğu coğrafyasının yarınını şekillendiren hadiseler arasındaki yerini aldı. Uzun zamandır dillendirilen Barış Pınarı Harekâtı için resmen düğmeye basılmasıyla birlikte ABD Başkanı Donald Trump başta olmak üzere pek çok yetkili merciden yükselen tepkilerle karşı karşıya kalmamız, bir kez daha dış politikadaki yalnızlığımızla yüzleşmemiz ve Araplardan bir kez daha kazık yememiz...

 

 

Devamı »

Vahideddin ve Refet Paşa (1)
Tarih: 23 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Merhume Münevver Ayaşlı hanımefendi diyor ki: "Biz içinde yaşadığımız devri, gördüklerimizle, tanıdıklarımızla, işittiklerimiz veya işitenlerden işittiklerimizle, nüktesiyle, rivayetiyle...bizden sonra gelecek nesillere nakletmek istiyoruz. Biz tarih yazmıyoruz amma, belki tarihçi(ler) bizim 'documents'larımızdan istifade edecek(ler)dir." (Münevver Ayaşlı, İşittiklerim...Gördüklerim...Bildiklerim, İstanbul-1973 s. 3)

 

 

Devamı »

Yaşasın Hatıralar
Tarih: 23 Ekim 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Kültür - Sanat

Kendisiyle vaki bir sohbetimizde, rahmetli babasının şu sözlerini nakletmişti: 'Cenab-ı Allah'tan niyaz ettiğim gibi, dürüst, akıllı ve zeki bir insan oldun. Seni ancak Allah ile aldatabilirler. Bu hususta dikkatli olmalısın.' O'nu tanıyanlar, Allah adını kullananlar tarafından bile aldatılamadığını bilirler. Üstün vasıflarının, meziyetlerinin yanına 'dikkatli' oluşunu da eklemek gerekir. O'nun dikkatli olduğunu, karşı siyasi kampta bulunan bir hükümet üyesine, yurt dışında devletimizin ve milletimizin itibarını düşürmemek için bulunduğu tavsiyelerden de anlamak mümkündür. Okunmaya değer...

 

 

Devamı »

‘ Tarikata Giriş Marşı ’
Tarih: 23 Ekim 2019 Yazar: Süleyman PEKİN-Eğitimci Kategori: Güncel

Sosyal medyada aile içi yaşanmışlık, sloganik yandaşlık, belirli gün ve haftalı alışkanlıkların haricinde bazen öyle dişe dokunur şeyler yakalayabiliyorsunuz ki burnunuzun direği sızlıyor. Facebook'ta Uydurulan Din'den İndirilen Din'e." isimli gurupta Ummu Huseyn'den alıntı olarak paylaşılan TARİKATA GİRİŞ MARŞI'nı görünce zihnimde şimşekler çaktı. Askıda ekmek uygulaması minvalinde bu köşede asalım da belki bir garibana faydası dokunur:

 

 

Devamı »

Kıbrıs’ta Bundan Sonra ne Olur?
Tarih: 22 Ekim 2019 Yazar: Atilla Cilingir-E. Sb. Kıbrıs Gazisi-Yazar Kategori: Güncel

Kıbrıs'ta bundan sonra olabilecek yegâne şey;  her iki kesimde kurulu devlet yapısının, her iki halkın yaşam biçiminin devamı olacak; Kıbrıs adasının bugününden farklı bir çözüm şekli gelişmeyecektir.

Onca yıldır devam eden müzakereler sürecine, uluslararası toplumun konuya yaklaşım biçimine, Rum-Yunan ikilisinin çözüm sürecinde oynadığı oyunlara, Türkiye'nin ada üzerindeki vazgeçilmez haklarına bakıldığında:

 

 

Devamı »

Böyle Hukuka ve Hukukçulara Güven Olur mu?
Tarih: 22 Ekim 2019 Yazar: Ruhittin SÖNMEZ-Kimya Yüksek Müh. - Avukat Kategori: Güncel

Arabuluculuk Türk Yargı Sistemine son yıllarda giren yeni bir kurum. Arabulucu adı verilen bağımsız ve tarafsız üçüncü kişi eşliğinde, tarafların ve/veya vekillerinin katılımıyla yürütülen esnek bir anlaşmazlık çözüm sürecidir. Arabulucu olarak ülkemizde bu eğitimleri almış, belli sınavlardan geçmiş avukatlar yetkilendiriliyor.

 

 

Devamı »

	Aile: S.O.S
Tarih: 21 Ekim 2019 Yazar: Kadir DURGUN-Eğitimci Kategori: Güncel

Yıllar önce, Batı'da aile kurumunun zayıfladığı hatta çöktüğü, anne ve babanın çocuklar üzerinde bir otoriteden ve yetkiden mahrum olduğu, huzur evlerinin hızla arttığı anlatılardı da biz hep bunu tuhaflardık. Bize göre ailesiz bir hayat olamazdı, annesiz ve babasız bir hayat ölümden beterdi. Geniş aile olarak adlandırdığımız dedelerimiz, ninelerimizle birlikte biz hayatı kucaklar, sever ve hayata karşı direnirdik. Bunlardan her birinin bir yeri ve değeri vardı aile ortamımızda; birinin eksikliği, düzenimizin bozulması demekti.

 

 

Devamı »

Kamu ve Kul Hakkı
Tarih: 21 Ekim 2019 Yazar: Mehmet Cemal ÇİFTÇİGÜZELİ-Gazeteci - Yazar Kategori: Güncel

Kızılay(1868) insanlık ayırımı gözetmeden, bağımsız bir hayır kurumuydu. Birlik ve evrensellik hedefinde bir yardım merkeziydi. Yoksul ve muhtaçlara ibate ve iaşe sağlar, sağlık ve kan merkeziyle hizmet verir, bütün dünyada afet, göç ve mülteci durumunda hazır ve nazırdır. İki asra yaklaşan da büyük ve önemli bir tecrübesi vardı. Çok saygın bir kurum. Gönüllü çalışanları olduğu gibi, maaşlı kadrolu elamanları da vardır. 1950'lı yıllarda ilk ve orta mektepte iken okullarımızda mutlaka Kızılay kolu olurdu. Bayramlarda talebelerin boynuna takılan madeni kumbaralarla Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Türk Hava Kurumu'na insanların ceket yakalarına iğnelenen kağıt logolu rozetler takarak yardım toplarlardı. Bu işlem gönüllü olarak yapılır ve görevlendirilirdi. Bu kurumlar tekeldi ve devlete aittiler.

 

 

Devamı »

Vahideddin’e  Beyanname  (1)
Tarih: 20 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Anadolu boşaldı. Anadolu viran oldu. Fakat iklimlerden iklimlere uzayan hakanlığınızın şevket ve kudreti için her mihneti, her felaketi cana minnet bildi. O bir topraktır ki, Macaristan içlerinden Yemen çöllerine kadar, Kafkas eteklerinden Basra sahillerine kadar kuşak kuşak uzayıp giden uçsuz bucaksız şehitliklerle çepeçevre sarılıdır ve o şehitlikleri her yerden fazla, şimdi hürriyet ve istiklâli için yeni bir halk savaşı yapan bu eski Anadolu verdi.

 

 

Devamı »

İslâm Hukuku Ana Bilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer Açıklıyor: Hadis-i Şeriflerde Türkler
Tarih: 20 Ekim 2019 Yazar: Oğuz ÇETİNOĞLU-Ekonomist, Araştırmacı-Yazar Kategori: Güncel

Çetinoğlu: Erdoğan Aydın bu hadisleri; 'Söz konusu hadislerde hiçbir başka yoruma imkân vermeyecek bir açıklıkla görüyoruz ki Peygamber, Allah'ın Arap/Müslümanlara (ümmetime) verdiği farz edilen mülk ve iktidarı Türklerin çekip alacağını söyleyerek Türklüğü, Araplık/Müslümanlık'ın dosdoğru düşmanı olarak göstermektedir. Kaldı ki, önceden işaret ettiğimiz gibi İslamiyet'in Araplara özgü bir din olduğu yargısı bizzat Kur'an'a aittir.' Şeklinde vardığı hükmün gerekçesi olarak gösteriyor. (Erdoğan Aydın. Nasıl Müslüman Olduk? Sayfa: 79)

 

 

Devamı »

TBMM ve M. Kemal Paşa’nın Padişah ve Halifesine Bakışı
Tarih: 19 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

Eski başbakan Sn. Bülent Ecevit'in Vahideddin'in hain olmadığını söylemesiyle eski defterler karıştırılmaya başlandı. Basında ileri geri yazılar çıktı. Önceki yazımızda, TBMM açılırken M. Kemal Paşa'nın imzasıyla Vahideddin Han'a gönderilen beyannameyi / bildiriyi sütunlarımıza almıştık. Saygılı bir hitapla başlayan beyannamede (27. IV. 1920), demek isteniyordu ki :

 

 

Devamı »

İstanbul-Vahideddin-Anadolu (2)
Tarih: 18 Ekim 2019 Yazar: Muhsin BOZKURT-Tarihçi Kategori: Güncel

-İyi ama Paşa Baba! Anadolu, canını dişine takmış savaşırken, biz burada eli kolu bağlı;

Der ve arkasını getiremez! Hıçkırıklara boğulur! Paşa da çok duygulanmıştır:

-Oğlum der, elin kolun hareketi, o sâkin duruşlu başın altından nasıl çıkıyorsa,

İstanbul da boş durmuyor. Sen, asıl dibi görünmeyen sâkin ve duru sudan kork!

İstanbul, harıl harıl çalışıyor. Padişahından yani son padişah vahideddin Han'dan

En basit ferdine kadar herkesin kalbi Anadolu için atıyor.

 

 

Devamı »

Gözyaşı
Tarih: 18 Ekim 2019 Yazar: Sevil Köse-Esnaf Kategori: Şiir Defteri

Şahlanır albayrak şehit üstünden

Bağrından taş düşer ananın

Dedenin doğrulur beli

Solar gelinin kınası

Konuşur duvardaki fotoğraf

Övünür dam yuvağı

 

 

Devamı »

İlk Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... Sonraki Son 

Sitede yer alan her türlü yazı, şiir, karikatür vb. eserlerden, eser sahibi sorumludur. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın resmi görüşü olarak değerlendirilemez.